Przedsięwzięcie mogło dojść do skutku dzięki temu, że powiat świecki jest członkiem Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, autora kampanii promującej nasz region: Konstelacje Dobrych Miejsc. W jej ramach na wspólnym, imponującym stoisku swoje atrakcje i walory promowały również Toruń, Bydgoszcz, Inowrocław, Ciechocinek, Biskupin i Grudziądz. Przez trzy dni właśnie te dobre miejsca, wydarzenia, atrakcje i smaki również powiatu świeckiego w ramach bloków tematycznych prezentowane były na Targach.
Stoisko Kujawsko-Pomorskiego było wyjątkowo aktywne. Oprócz folderów i gadżetów reklamowych turyści mogli uczestniczyć w warsztatach lawendowych, samodzielnie zrobić mydło, a także brać udział w licznych pokazach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się piątkowe degustacje lokalnych specjałów. Jak przystało na województwo kujawsko-pomorskie nie mogło zabraknąć wyrobów przygotowanych na bazie gęsiny. - Z nieskrywaną dumą możemy pochwalić się tym, że w dużej mierzę tę różnorodność doznań i atrakcji zapewnili mieszkańcy powiatu świeckiego - zdradziła Iwona Karolewska, sekretarz powiatu świeckiego.
W piątek z menonitami

 

Przedsięwzięcie mogło dojść do skutku dzięki temu, że powiat świecki jest członkiem Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, autora kampanii promującej nasz region: Konstelacje Dobrych Miejsc. W jej ramach na wspólnym, imponującym stoisku swoje atrakcje i walory promowały również Toruń, Bydgoszcz, Inowrocław, Ciechocinek, Biskupin i Grudziądz. Przez trzy dni właśnie te dobre miejsca, wydarzenia, atrakcje i smaki również powiatu świeckiego w ramach bloków tematycznych prezentowane były na Targach.Stoisko Kujawsko-Pomorskiego było wyjątkowo aktywne. Oprócz folderów i gadżetów reklamowych turyści mogli uczestniczyć w warsztatach lawendowych, samodzielnie zrobić mydło, a także brać udział w licznych pokazach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się piątkowe degustacje lokalnych specjałów. Jak przystało na województwo kujawsko-pomorskie nie mogło zabraknąć wyrobów przygotowanych na bazie gęsiny. - Z nieskrywaną dumą możemy pochwalić się tym, że w dużej mierzę tę różnorodność doznań i atrakcji zapewnili mieszkańcy powiatu świeckiego - zdradziła Iwona Karolewska, sekretarz powiatu świeckiego.

W piątek z menonitami

Dzięki współpracy starostwa z Zespołem Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego atrakcją stoiska byli mennonici. Przechadzali się po halach, częstując swojskim chlebem smarowanym powidłami gruczeńskimi. Jednocześnie zapraszali do przyjazdu na teren naszego powiatu między innymi w czasie odbywającego się „Weekendu Mennonickiego”. Z racji tego, że powiat etnograficznie leży na Kociewiu, na stoisku można było posmakować lokalnych specjałów serwowanych przez kociewiankę (nie zabrakło wzbudzających jak zwykle wiele śmiechu i zaskoczenia kociewskich ruchanek z fjutem i swojskiego chleba ze smalcem). Opowiadała ona o kulturze, smakach, miejscach, z których one pochodzą, a także zapraszała do przyjazdu na teren powiatu świeckiego. Okazało się też, że wielu odwiedzających słyszało o wojewódzkiej akcji „Gęsina na świętego Marcina”, która podobno najlepsza jest z Gzina i tak też serwowana była na targach.

Sobota w historycznym stylu

Sobota była dniem spotkania z historią. Strefę relaksu opanowały piękne białogłowy oraz dzielni rycerze z Klubu Miłośników Kultury Średniowiecznej w Nowem. Pokazy średniowiecznych tańców przyciągały wokół stoiska wielu odwiedzających. Głównymi argumentami, żeby odwiedzić Nowe, były zabytki, przyroda, kultura oraz usługi noclegowe świadczone zarówno przez obiekty skategoryzowane, jak i gospodarstwa agroturystyczne. Prezentacjom towarzyszył wyświetlany na telebimie film promocyjny ukazujący aktywność mieszkańców i najładniejsze zakątki gminy. Okazało się, że nie tylko pośród chłopców, ale i mężczyzn dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość przymierzenia zbroi oraz sprawdzenia się w rycerskich wprawkach.

W drugiej części dnia prezentowana była interaktywna wizualizacja zamku krzyżackiego w Świeciu. Kierownik Izby Regionalnej opowiadał o historii warowni, zmianach, jakim ulegała, a także wydarzeniach, które wpłynęły na jej współczesny wygląd. Stoisko odwiedził też komtur zamku w Świeciu wraz ze świtą. Opowiadał o atrakcjach czekających na zwiedzających, a także odbywających się na dziedzińcu imprezach plenerowych. Zaprezentowany został również zwiastun animacji poklatkowej „Świecie. Powrót do Przeszłości” autorstwa Sebastiana Kwidzińskiego i Marcina Roszczyniały ze Studia BM.

Niedziela na sportowo

W niedzielę powiat świecki promował się aktywnie. W związku z tym spora część działań związana była z nordic walkingiem. Tego dnia animatorami byli przedstawiciele Centrum Nordic Walking Bory Tucholskie w Osiu i Tleniu, cieszącego się sławą jednego z największych ośrodków w kraju w tej dyscyplinie. Instruowali, jak prawidłowo należy poruszać się z kijami. Jednocześnie informowali i promowali ponad 50 kilometrów oznakowanych tras o różnym stopniu trudności. Tego dnia na stoisku powiatu przede wszystkim dużo mówiło się o walorach przyrodniczych, takich jak jeziora, rzeki i lasy.

- Prezentowaliśmy dostępne na naszym terenie wszelkie formy aktywnego wypoczynku, takie jak trasy rowerowe, piesze, a nawet konne. Dużo mówiliśmy też o malowniczym szlaku kajakowym na rzece Wda, a także o niezliczonej ilości zbiorników wodnych, które sprzyjają żeglarstwu, wędkowaniu i letniej rekreacji na plażach naszych jezior - relacjonowała Karolewska. - Był to nasz pierwszy tak duży wyjazd jako powiatu, myślę, że bardzo udany i owocny. Ogromne słowa podziękowania należą się wszystkim osobom, które się w niego zaangażowały, włodarzom gmin, a także właścicielom obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych za udostępnienie materiałów promocyjnych oraz oczywiście K-POT, który zaprosił nas do współpracy. Dzięki temu w niestandardowy sposób udało się nam pokazać bogactwo i różnorodność naszego powiatu, a także otwartość na turystę - mówiła Karolewska.

- Dzięki wspólnym, skomasowanym działaniom udało się nam uzmysłowić turystom, że w Kujawsko-Pomorskim mamy Konstelację Dobrych Miejsc porozrzucanych po całym regionie. Z prestiżowego Torunia czy Bydgoszczy już na wyciągnięcie ręki leży choćby powiat świecki, który kryje w sobie wciąż jeszcze wiele tajemnic. Liczymy na to, że takie wspólne działania przyniosą zamierzony skutek i zachęcą turystów do odwiedzenia naszych terenów. Jak można sądzić choćby po liczbie odwiedzających nas mediów i blogerów, przekaz był skuteczny - podsumowała Agnieszka Kowalkowska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej w Bydgoszczy.

MP