Firma od lat współpracuje z katedrą sztuk wizualnych bydgoskiego UTP, który jest głównym organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Projektowego. Młodzi architekci w poprzednich latach wykonywali kajaki z tektury, w ubiegłym roku były to zabawki i rzeźby, w tym roku tematem był most - kładka.
Dr Tomasz Zamyślony z Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska przyjechał do Tlenia aż z trzema zespołami, których projekty zakwalifikowały się do finału. - Każda z grup dostała po 50 arkuszy tektury - opowiada dr Zamyślony. - Projekt w miniaturze robili już na uczelni, więc tu musieli tylko zrobić go w skali 1:1 - dodaje.
Studenci praktycznie cały czwartek, aż do nocy cięli wyrzynarkami poszczególne elementy mostów. - To dla nich nie było trudne, ponieważ szkolą się z tego zakresu już na pierwszym roku studiów - opowiada Zamyślony. - Znają właściwości tego materiału, jego wytrzymałość. Jednak tegoroczne zadanie, czyli budowa mostu, po którym można przejść, tak aby się nie zawalił, do łatwych nie należało. To było już prawie inżynierskie zadanie - dodaje.
Patrycja Koreń i Dominika Pawelec z Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska stworzyły lekki ażurowy prototyp. - Teoretycznie wydawało nam się, że już w czwartek udało nam się wszystko dociąć - opowiada Patrycja Koreń. - Tymczasem w piątek zauważyłyśmy, że zapomniałyśmy wywiercić dziury w środku tektury, na której miałyśmy łączyć elementy. I znowu trzeba było wrócić do pracy z wyrzynarką - dodaje.
Karolina Skuza i Jakub Kotowicz z Politechniki Koszalińskiego chcieli, aby ich most miał kształt fali, ze schodami, które pną się w górę. - Wycięliśmy łącznie 280 elementów - mówił nam w piątek Jakub Kotowicz. - Na pewno zostało nam jeszcze mnóstwo pracy, między innymi z klejeniem - dodał.
Barbara Walczak i Paweł Lewandowski z bydgoskiego UTP na dzień przed finałem byli najbardziej posunięci w pracach konstruktorskich. Tu postawiono na lekkość konstrukcji i ciekawe elementy przypominające ożebrowanie. - Główna część mostu to ten kręgosłup, od niego odchodzą 54 przęsła - mówiła Barbara Walczak. - Została nam jedna z trudniejszych prac, czyli klejenie - dodaje.
Obok bydgoskiego zespołu pracowali studenci z wrocławskiej uczelni Paulina Matyja i Stiepan Symynets. Ich założenie polegało na prostocie mostu. - Pewną trudność sprawia nam znajdujące się w środku mostu trójkąty, które mają go stabilnie podtrzymywać - mówi Paulina.
Natomiast Julita Nowakowska i Dominik Trybulski z gdańskiej ASP postawili na model nawiązujących do sklepień krzyżowo-żebrowych. - Zrobiliśmy cztery przęsła, które ma połączyć wspornik - mówił Dominik Trybulski. - Scalenie tych wszystkich elementów wydaje nam się najtrudniejszym etapem prac - dodał.
Ostatecznie w sobotę jury wybrały zwycięzców trzeciej edycji konkursu. Pierwsze miejsce zdobyła Barbara Walczak i Paweł Lewandowski (UTP Bydgoszcz), drugie Maksymilian Judyn, i Aleksander Łukaszewicz (ASP Warszawa), a trzecie Agnieszka Bystrek i Julita Chojnacka (ASP Gdańsk).
KAR