Dwadzieścia lat Skupniewicza

rydzek
09.01.2018 16:33
A A A
Andrzej Skupniewicz z żoną Igą, dziećmi Lidką i Ignacym oraz z prezentami

Andrzej Skupniewicz z żoną Igą, dziećmi Lidką i Ignacym oraz z prezentami (Fot. KP)

Spotkanie z monodramem Igi Jambor-Skupniewicz w bukowieckiej świetlicy było niezwykłe. Prócz tego, że widzom bardzo się podobał spektakl "Mamusiu, co to za ptaszek", było mnóstwo niespodzianek z okazji jubileuszu 20-lecia działalności muzycznej Andrzeja Skupniewicza, który uczy w szkołach gminnych muzyki i śpiewu chóralnego

Po monodramie przyszedł czas na obchody 20. rocznicy pracy artystycznej. Na scenę wkroczyli przedstawiciele chóru "Kantyczka" z tłem z obrazu Muncha "Krzyk". Był to eksponat, który podlegał licytacji, a walutą były prezentacje: wiersze, piosenki, wspomnienia. Na jubileusz przybył także prowadzony przez Andrzeja zespół taneczny "Kundzia". Nie zabrakło również tortu od żony oraz dzieci, jubilat otrzymał także portret namalowany przez Klaudię Kaczor. W trakcie spotkania jubilat miał możliwość obejrzenia pokazu multimedialnego z jego udziałem na przestrzeni mijających 20 lat.
W uroczystości wzięli udział władze gminy, przedstawiciele szkół z terenu gminy Bukowiec, uczniowie i absolwenci jubilata, koleżanki i koledzy z pracy. Na ręce jubilata powędrowały kwiaty, najserdeczniejsze życzenia i podziękowania oraz tradycyjne "Sto lat" od licznie przybyłych widzów i gości. Po części oficjalnej, jak przystało na jubilata, należało pokroić jubileuszowy tort dla wszystkich widzów i uczestników tego niecodziennego spotkania.
KP

Muzyk Skupniewicz
Andrzej Skupniewicz muzyką zajmuje się od 25 lat. Pierwszą pracę podjął w Szkole Podstawowej w Kijewie Królewskim, następnie w chełmińskim pallotyńskim liceum, obecnie jest nauczycielem w podstawówkach w Różannie, Korytowie, Bukowcu oraz w Katolickich Szkołach w Świeciu. Jest również gitarzystą, kompozytorem, dyrygentem. Wraz z Tomaszem Harłozińskim jestem autorem muzyki wierszy znanych poetów: Bolesława Leśmiana, Kazimierza Wierzyńskiego, Rainera Marii Rilke, Tadeusza Nowaka, Johanna Wolfganga von Goethe, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Michała Zabłockiego. Utwory duetu wykonywane i nagradzane były na wielu koncertach i konkursach na terenie województwa i kraju.
- Jako szczególne wyróżnienie traktujemy zainteresowanie się naszą twórczością przez krakowskiego poetę Michała Zabłockiego, który jest autorem wielu tekstów dla takich wykonawców jak Grzegorz Turnau, Anna Szałapak, Beata Rybotycka czy Czesław Mozil - mówi Skupniewicz. - Owocem tej współpracy są skomponowane piosenki, do których teksty napisał Michał Zabłocki. Recitale autorskie odbyły się na festiwalu FAMA w Świnoujściu (2011) oraz w Krakowie - w Nowohuckim Centrum Kultury (2011) i Klubie "Pod Jaszczurami" (2013) w ramach Inkubatora Polskiej Piosenki - dodaje.
Kolejną dziedziną jego aktywności muzycznej jest dyrygentura chóralna i związana z nią edukacja artystyczna dzieci i młodzieży. Jest założycielem i dyrygentem zespołów chóralnych: "Kantyczka", "Con Calore" i "Come Prima", które prowadzi na terenie gminy Bukowiec.
Z zespołami prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie gminy. Bierze także udział w konkursach chóralnych o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. I tu zdobywa nagrody i wyróżnienia, również poza granicami kraju.
Jest inicjatorem wielu imprez kulturalnych na terenie gminy Bukowiec. Są to m.in. coroczne koncerty z okazji Dnia Niepodległości, Koncerty Kolęd oraz inne liczne wydarzenia artystyczne z dziedziny muzyki i teatru. Jest pomysłodawcą założenia w gminie Bukowiec Stowarzyszenia Kultur Muzycznej Kantyczka, które zrzesza uzdolnioną muzycznie młodzież. Obecnie pełni w nim funkcję wiceprezesa i dyrygenta. Jest także prezesem oraz instruktorem w Stowarzyszeniu Kultury Ludowej Kundzia w Chełmnie.
.

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX