Kamuh wołali na Kamińskiego

rydzek
11.01.2018 08:38
A A A
Z grona ponad czterystu entuzjastów 'KaMuH', aktywnych na profilu facebookowym, w jubileuszowym podsumowaniu wzięło udział około 40 stałych bywalców spotkań

Z grona ponad czterystu entuzjastów 'KaMuH', aktywnych na profilu facebookowym, w jubileuszowym podsumowaniu wzięło udział około 40 stałych bywalców spotkań (Fot. KP)

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu uroczyście podsumowano 5 lat działalności Klubu Miłośników Historii "KaMuH". Powołał go pasjonat historii Józef Szydłowski. Nazwa to hołd dla patrona Jana Kamińskiego.

W ciągu 5 lat istnienia grupy odbyło się blisko 60 spotkań z historią. Pierwsze z nich miało miejsce w roku 2012 roku, jeszcze w starym budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej - ich inicjatorką była dyrektor MBP Beata Szymańska. Obecnie "Spotkania z historią" odbywają się w nowym gmachu, a prezentacje multimedialne połączone z dyskusją są stałym elementem programu placówki czytelniczej, stają się coraz bardziej dynamiczne i rozwijają się.
Wśród prowadzących spotkania byli między innymi: znany i popularny historyk dr Krzysztof Halicki, antropolog mgr Tomasz Koczorski, który zajmuje się sądowymi badaniami antropologicznymi znalezisk szczątków ludzkich, nauczyciel historii, autor publikacji dotyczących kościoła pobernardyńskiego w Świeciu a także zakonu krzyżackiego mgr Wojciech Wilkowski, leśniczy z Gródka, pasjonat tradycji ułańskich i rekonstruktor walk z września 1939 roku Hubert Lemańczyk oraz znawca walk w okresie II wojny światowej na naszym terenie Dawid Janus.
W mijającym roku częstym gościem i właściwie uczestnikiem KaMuHa stał się niezwykle popularny archeolog - poszukiwacz Olaf Popkiewicz, twórca programu historycznego "Poszukiwacze historii" emitowanego na kanale Polsat Play.
Współprowadzący obecnie klub KaMuH Józef Szydłowski oraz Dariusz Podlejski - również autor kilku spotkań, zapalony pasjonat i poszukiwacz - wzięli pod koniec roku udział w poszukiwaniach i nagraniu jednego z odcinków programu "Poszukiwacze historii", którego akcja rozgrywała się w naszym powiecie, w miejscowości Stążki. Poszukiwania uwieńczone historyczną sensacją odbywały się z inicjatywy KaMuHa i przebiegały wedle posiadanych przez uczestników klubu informacji.
- W przyszłym roku zapowiada się kontynuowanie współpracy z "Poszukiwaczami historii" z klubem - mówi Józef Szydłowski. - Pomaga nam także Piotr Skuczyński, niezmordowany poszukiwacz dokumentów z przeszłości, zawzięty mol starych archiwów, a przede wszystkim autor ciekawych publikacji książkowych o Przechowie i Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu. Filarami spotkań są Barbara Kunda, niezwykła pasjonatka starych kamienic Świecia oraz Michał Boroch, znany od lat z historycznego zacięcia, szczególnie w tematyce początków grodu Świecie, autor i współautor licznych publikacji i artykułów prasowych. Nad całym obiecującym przedsięwzięciem, jakim jest KaMuH, czuwa opiekuńczy duch Jana Kamińskiego, wielkiego świecianina, nadzwyczajnego pasjonata i miłośnika Świecia, którego uczestnicy klubu przyjęli za patrona swoich działań i uczcili - zakończoną sukcesem - akcją nadania jego imienia mostowi na Wdzie w Świeciu - dodaje.
Nazwa klubu KaMuH, która jest rozwinięciem skrótu KMH - Klub Miłośników Historii, nawiązuje też do przydomku nazwiska Kamuch, tak wołali na Jana Kamińskiego koledzy z pracy w drukarni.
- Klub zaprasza wszystkich chętnych na spotkania, które odbywają się w MBP Świecie w ostatni czwartek miesiąca o godzinie 17, jak również fanpage'a na Facebooku - mówi jego prezes. - Klub jest nieformalny, nie obowiązują w nim żadne składki ani rekomendacje i jest otwarty dla każdego, kto ma chęć wzięcia udziału w ciekawej przygodzie, jaką jest lokalna historia - dodaje.
W trakcie spotkania prezes omówił poszczególne tematy, jakie były poruszane podczas 5 lat istnienia grupy, a bazą wyjściową była prezentacja plakatów przygotowanych na każde z nich.
W uroczystości wzięli udział m.in.: Iwona Karolewska -sekretarz starostwa świeckiego, Jerzy Wójcik -przewodniczący rady miasta, Sebastian Glaziński - przedstawiciel komisji ds. kultury świeckiej rady miasta, Michał Goliski z Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej, Beata Szymańska - dyrektorka MBP oraz Zbysław Budzyński - prezes przewodników PTTK. Były serdeczne życzenia i upominki na ręce prezesa KaMuHa Józefa Szydłowskiego. Wszyscy w swoich wystąpieniach podkreślali ważną rolę, jaką odegrał klub - i czyni to dalej - w kształtowaniu historycznej tożsamości regionu.
KP

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX