W tym roku Mondi planuje uczcić czerwcowe Święta Papieru z pompą. Przedsięwzięcie ma roboczą nazwę Tolerancja przez muzykę 2. - Koncerty przeniosą nas od klasyki przez jazz, rock and roll do hip-hopu i rapu - zdradza Marek Motylewski, lider projektu. - Będą dwa duże występy, jeden na dużym rynku w Chełmnie (23 czerwca), drugi na zamku w Świeciu (30 czerwca). Wykonawców nie chcę zdradzać, dopóki nie mam podpisanych z nimi ostatecznych umów - dodaje.
Cała impreza ma w podtekście tolerancję, dlatego nie może w niej zabraknąć rozmów i spotkań z ważnymi ludźmi. Jednym z nich ma być Norman Davis, autor dzieł historycznych o Polsce. Jest wieloletnim wykładowcą uczelni w Londynie i korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. - Chciałbym z nim poruszyć temat tolerancji w Polsce, w drugim tysiącleciu, na tle Europy - zdradza Motylewski. - Na razie trwają rozmowy i mamy nadzieję, że nic nie pokrzyżuje naszych planów i Norman Davis będzie mógł do nas przyjechać - mówi.
Kolejnym wykładowcą, z którym zostanie zorganizowane spotkanie, będzie Jacek Santorski.
W trakcie imprezy będą też elementy sztuki performance. - Chcemy jedną rolką papieru połączyć Chełmno i Świecie - zapowiada Motylewski. - Może nie będzie to jedna wstęga, w całości, ale równolegle dwie grupy młodzieży będą rozwijać rolki papieru, począwszy od chełmińskiego ratusza i świeckiego zamku. Spotkamy się gdzieś w połowie drogi i połączymy przez papier - mówi.
Nie zabraknie wystaw
Tradycyjnie odbędą się wydarzenia sportowe, czyli półmaraton i triathlon. Szczegóły o zapisach i dokładnych terminach pojawią się na stronie internetowej swieto-papieru.pl.
Szczegóły imprezy będą znane na początku kwietnia.
ACZ