Róże z buraków i wachlarze z papieru

rydzek
04.06.2011 12:11
A A A

Instruktorki Danuta Bączkowska i Maria Liedtke wyczarowywały dekoracyjne kwiaty, ornamenty i ozdoby z popularnych warzyw i owoców

Podczas kolejnego Poniedziałku zzz uczestniczki spotkania uczyły się tworzyć róże z ziemniaków i buraków, składały serwetki bankietowe oraz poznały tajniki atrakcyjnego nakrywania stołów.

Kolejny, odbywający się na sali Domu Kultury w Jeżewie Poniedziałek zzz , miał nieco inną formę niż zwykle. Jego głównymi bohaterkami były dwie długoletnie instruktorki przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu - mieszkanki gminy Jeżewo, panie Danuta Bączkowska i Maria Liedtke. Tym razem spotkanie poświęcone było dekoracji stołów.
Najpierw licznie zgromadzone panie, w tym przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z terenu gminy, popijając wodę z cytryną i miętą, wysłuchały części teoretycznej, z której dowiedziały się wielu podstawowych i wydawałoby się oczywistych rzeczy. Takich jak: po której stronie talerzyka należy układać widelec, a po której nóż, jak prawidłowo dobierać potrawy na poszczególne uroczystości i przyjęcia rodzinne, a nawet, czym się kierować przy wyborze oraz w jakich kieliszkach i w jakiej temperaturze podawać napoje alkoholowe. Wszystkie te informacje instruktorki przygotowały również na dodatkowych kartkach - tak, aby każdej z pań, w razie potrzeby, mogły służyć radą i pomocą. Takie ściągawki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i, jak mówiły same zainteresowane, na pewno nie raz będą z nich korzystały w domu.
Prowadzące szczególną uwagę poświęciły jednak wystrojowi stołów. Udzielały wielu praktycznych rad, jak to zrobić w stosunkowo krótkim czasie i niskim kosztem finansowym. Panie dowiedziały, się, że każda z nich może w prosty sposób przygotować atrakcyjnie wyglądający stół. Wystarczy znać tylko kilka podstawowych zasad i umieć je zastosować. - Nie sztuką jest iść i kupić wszystko gotowe ze sklepów i to jeszcze za spore pieniądze. Sztuką jest zrobić coś z niczego - twierdziły prowadzące. Takie też motto przyświecało im podczas wcześniejszej aranżacji pięciu ekspozycji przedstawiających nakrycia stołów na różne rodzaje przyjęć. Instruktorki po kolei omawiały wykorzystane elementy dekoracyjne i podpowiadały innowacyjne rozwiązania. Często wprowadzały one uczestniczki spotkania w zachwyt i zdziwienie. Jak się okazało, czasem apaszka, kawałek wstążki, a nawet zwykły kieliszek do wina mogą stanowić doskonały element dekoracyjny.
Jednak największe wrażenie na uczestniczkach spotkania zrobiła część praktyczna. Instruktorki przy pomocy zwykłego noża, zakończonego ostrym czubkiem wyczarowywały z tak popularnych warzyw i owoców jak rzodkiewka, ogórek, pomidor, por, jabłko czy pomarańcza wszelkiego rodzaju kwiaty, ornamenty i inne elementy stanowiące wyjątkowo efektowną dekorację. - Sztuka tworzenia właśnie takich dekoracji nazywana jest carvingiem. Takie ozdoby to nieodzowny element wszystkich półmisków, a przede wszystkich dań garmażeryjnych, czyli podawanych na zimno, na wszelkiego rodzaju bankietach i uroczystościach - wyjaśniały przy tym. Panie natomiast nie mogły wyjść z podziwu dla kunsztu i umiejętności prowadzących. - To jest wręcz nie do uwierzenia, że tak prostymi sposobami i niskim kosztem można takie cuda stworzyć - dziwiły się. Jeszcze bardziej były zdziwione, kiedy okazało się, że trzecią cześć spotkania organizatorzy zaplanowali w formie zajęć praktycznych. Każda z uczestniczek miała okazję własnoręcznie nauczyć się tworzenia dekoracyjnych róż. Jeszcze większe było ich zdziwienie, kiedy okazało się, że do wykonania takich ozdób potrzebne są tylko ziemniaki lub buraczki - pokrojone w plasterki, wcześniej zamoczone w osolonej wodzie.
Uczestniczki pod czujnym okiem instruktorek i przy pomocy cennych wskazówek i rad nauczyły się też składania kilku rodzajów serwetek bankietowych. Stanowią one obowiązkowy element każdego elegancko nakrytego stołu. Jak można było wywnioskować z komentarzy obecnych na spotkaniu kobiet, było to dla nich wyjątkowo cenne i praktycznie spędzone poniedziałkowe popołudnie.
MP

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX