To była już kolejna akcja w ramach projektu „Zdrowe Nowe” współfinansowanego z budżetu gminy Nowe. Organizatorem było stowarzyszenie „Nowe Różowe Okulary” z Nowego. Badania odbywały się w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda, która była partnerem akcji w Nowem. - USG miały robione dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do sześciu lat - opowiada Izabela Hirsch-Lewandowska, prezes stowarzyszenia. - Chętnych było nawet więcej niż miejsc. Przez dwa dni radiolodzy z Lublina, na co dzień pracujący w Klinice Pediatrycznej, przebadali 120 maluchów - dodaje.
Lekarze sprawdzali węzły chłonne, tarczycę, jamę brzuszna, a u chłopców dodatkowo mosznę. - Chodziło o wykrycie wczesnych zmian nowotworowych, a także innych patologii, które nieleczone mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci - tłumaczy.
Co wykryli lekarze u dzieci z Nowego? - U chłopców było kilka przypadków niezstąpienia jąder, tzw. wnętrostwa - mówi Hirsch-Lewandowska. - Poza tym zdiagnozowano torbiel na nerce i hipoplazję płata tarczycy - dodaje.
Stowarzyszenie po badaniu dzieci zamierza wziąć się za profilaktykę wśród kobiet. Choć tu robi to w partnerstwie ze świeckim starostwem, które jest głównym organizatorem. Najbliższa akcja będzie miała miejsce w Nowem 16 października w CK Zamek. - Przyjedzie do nas na spotkanie pani ginekolog z Bydgoszczy - opowiada prezes. - Będziemy rozmawiać o tym, jak dbać o piersi, a także o narządy rodne u kobiety. Przygotowaliśmy też niespodziankę dla nowianek, bo na spotkaniu zjawią się również profesjonalne brafitterki, które pomogą paniom w doborze odpowiedniego rozmiaru biustonosza - dodaje.
Podobne spotkania będą również miały miejsce w Świeciu. Dodatkowo dla kobiet z powiatu świeckiego mają być zorganizowane badania USG piersi. Termin na razie nie jest jeszcze znany. - Poza tym w ramach działań profilaktycznych w szkołach ponadgimnazjalnych w Świeciu i Nowem lekarka będzie tłumaczyć młodych dziewczętom, aby nie bały się wizyty u ginekologa - mówi Iwona Karolewska, sekretarz w Starostwie Powiatowym w Świeciu. - To ma działać na zasadzie córka powie mamie, a ta może po latach trafi w końcu na badania do ginekologa - dodaje.
KAR

To była już kolejna akcja w ramach projektu „Zdrowe Nowe” współfinansowanego z budżetu gminy Nowe. Organizatorem było stowarzyszenie „Nowe Różowe Okulary” z Nowego. Badania odbywały się w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda, która była partnerem akcji w Nowem. - USG miały robione dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do sześciu lat - opowiada Izabela Hirsch-Lewandowska, prezes stowarzyszenia. - Chętnych było nawet więcej niż miejsc. Przez dwa dni radiolodzy z Lublina, na co dzień pracujący w Klinice Pediatrycznej, przebadali 120 maluchów - dodaje. Lekarze sprawdzali węzły chłonne, tarczycę, jamę brzuszna, a u chłopców dodatkowo mosznę. - Chodziło o wykrycie wczesnych zmian nowotworowych, a także innych patologii, które nieleczone mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci - tłumaczy.Co wykryli lekarze u dzieci z Nowego? - U chłopców było kilka przypadków niezstąpienia jąder, tzw. wnętrostwa - mówi Hirsch-Lewandowska. - Poza tym zdiagnozowano torbiel na nerce i hipoplazję płata tarczycy - dodaje. Stowarzyszenie po badaniu dzieci zamierza wziąć się za profilaktykę wśród kobiet. Choć tu robi to w partnerstwie ze świeckim starostwem, które jest głównym organizatorem. Dodatkowo dla kobiet z powiatu świeckiego mają być zorganizowane badania USG piersi. Termin na razie nie jest jeszcze znany. - Poza tym w ramach działań profilaktycznych w szkołach ponadgimnazjalnych w Świeciu i Nowem lekarka będzie tłumaczyć młodych dziewczętom, aby nie bały się wizyty u ginekologa - mówi Iwona Karolewska, sekretarz w Starostwie Powiatowym w Świeciu. - To ma działać na zasadzie córka powie mamie, a ta może po latach trafi w końcu na badania do ginekologa - dodaje. KAR