Niemalże od roku trwają pracę nad przygotowaniem cyklu filmowego pt. "Młyny historii", które mają przybliżyć Polakom historię początku II wojny światowej i eksterminacji elity polskiego społeczeństwa. Realizuje je Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. To tam na początku II wojny światowej dokonano jednej z pierwszych masowych egzekucji. Drugim co do wielkości zbrodni, na Pomorzu, był właśnie Mniszek (gmina Dragacz). Tematem każdego z sześciu odcinków (każdy ma mieć około 25 minut) będzie historia jednego z miejsc eksterminacji. - Pierwszy ma być wprowadzeniem do cyklu - opowiada Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. - Drugi będzie opowiadał o mechanizmie mordu w Lesie Piaśnickim. Kolejne opowiedzą historię takich miejsc jak Mniszek, podbydgoski Fordon, Las Szpęgawski i Pelplin. Cykl filmów roześlemy do uczelni, szkół i gmin, żeby rozpowszechniać mało znaną historię o tej okrutnej zbrodni - dodaje.
W miejscach, o których opowie film, mordowana była polska inteligencja, ludzie wpływowi, którzy po przejęciu władzy przez III Rzeszę mogli jej zagrozić. - Wymordowano elity osób rządzących, które w okresie międzywojennym odbudowywały Polskę, stracono całą kapitułę duchowieństwa, ale wśród pomordowanych znaleźli się też chorzy psychicznie ludzie czy zwykli mieszkańcy - wymienia Patsidis. Dziś trudno jest mówić o liczbach pomordowanych osób, bo później Niemcy zacierali ślady swojej zbrodni, paląc zwłoki.
Żeby wiarygodnie i jak najlepiej odtworzyć wydarzenia z 1939 roku, realizatorzy filmu poszukują zachowanych zdjęć mogiły. - Nie trzeba nam ich przekazywać, wystarczy, że mieszkańcy pozwolą na ich zeskanowanie - mówi Patsidis. - Zależy nam też, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób, które pamiętają tamte wydarzenia lub ktoś z rodziny im o nich opowiadał - dodaje.
Czytelnicy, którzy mają wiedzę lub jakieś pamiątki z tamtych lat, mogą kontaktować się bezpośrednio z Muzeum Piaśnickim pod nr. tel. 58 736 11 11 lub z naszą redakcją pod nr tel. 52 33 33 320.
ACZ