Osie nie oszczędza i idzie w drogi i stadion

rydzek
14.02.2018 08:24
A A A
Tam, gdzie powstają nowe domy, gmina kładzie sieci wodociągowe i kanalizacyjne. W tym roku będzie na ten cel przeznaczonych 500 tys. zł

Tam, gdzie powstają nowe domy, gmina kładzie sieci wodociągowe i kanalizacyjne. W tym roku będzie na ten cel przeznaczonych 500 tys. zł (Fot. Nadesłane)

W tym roku gmina wyda ponad 12,8 mln zł na inwestycje. Realizacji doczeka się przebudowa stadionu, który będzie służył zarówno lekkoatletom, jak i piłkarzom. Powstanie 4,3 kilometra ścieżki pieszo-rowerowej Osie - Brzeziny - Żur za 3,3 mln zł. Ciekawym przedsięwzięciem będzie również budowa pierwszego w powiecie zielonego punktu kontrolnego w Grzybku za 91,3 tys. zł, który będzie służył entuzjastom biegów na orientację

Tegoroczny budżet gminy Osie to 30,4 mln zł, ale wydatków będzie więcej, bo 34,3 mln zł. Deficyt wyniesie 3,8 mln zł i ma on być pokryty kredytem bankowym.
Na inwestycje gmina zamierza wydać 12,8 mln zł. Wśród nowych zadań pojawia się budowa sieci wodno-kanalizacyjnej w Osiu na ul. Bocznej, Wybudowanie po Starogard, Osiedle Stary Tartak. Zadanie ma być realizowane od marca do grudnia i wynieść 500 tys. zł.
Sieć ma być rozbudowana również w Tleniu za 25 tys. zł.
Drogi są ważne
Samorząd zajmie się budową ścieżki pieszo-rowerowej Osie - Brzeziny - Żur o długości ok. 4,3 km i szerokości 2,6-3,3 m. - Całkowity jej koszt, z dokumentacją, wykupem gruntów i budową, to 3,6 mln zł - mówi Michał Grabski, wójt gminy Osie. - Same roboty budowlane wyniosą 3,35 mln zł, z czego 1,19 mln zł do środki unijne z kujawsko-pomorskiego RPO. Trasa ma być gotowa do końca września - dodaje.
Modernizacji doczeka się również droga Osie - Miedzno, gdzie powstanie również ścieżka rowerowa o długości około 3,4 km. - W ramach zadania zostanie również wymieniona infrastruktura ulicy Kościuszki w Osiu - opowiada wójt. - W tym sieć wodociągowa, kanalizacyjna, deszczowa, oświetleniowa i energetyczna - dodaje.
Koszt przedsięwzięcia to około 4 mln zł, w tym 1,75 mln zł pochodzi z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, a 1,1 mln zł z budżetu powiatu. - Sieć energetyczną i oświetleniową wymieni firma Enea - dodaje.
W planach jest również budowa drogi transportu rolniczego Osie - Kujonki o długości kilometra. - Koszt to 500 tys. zł, z czego planowane dofinansowanie z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego to około 100 tys. zł - tłumaczy.
Z mniejszych przedsięwzięć warto wymienić modernizację trasy we wsi Brzeziny o długości około 300 metrów za 200 tys. zł, jak również 200-metrowego odcinka ulicy Nad Strugą w Łążku (135 tys. zł) czy trzystumetrowej trasy w miejscowości Pruskie (250 tys. zł).
Gmina dofinansuje również remont odcinka Drzycim - Spławie i da powiatowi 300 tys. zł.
Stadion ze wsparciem z ministerstwa
W tegorocznych przedsięwzięciach znalazło się powstanie boiska treningowego do piłki nożnej o nawierzchni sztucznej, o wymiarach 100 m na 50 m z oświetleniem, nagłośnieniem, trybunami, zadaszeniami dla zawodników, piłko-chwytaczami, parkingiem i ogrodzeniem. - Koszt całkowity to około 1,65 mln zł, z czego połowę dofinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki - opowiada wójt.
Przebudowany będzie także dotychczasowy stadion lekkoatletyczny w Osiu. - Zadanie obejmuje budowę nowego obiektu szatniowo-socjalnego, budynku gospodarczego, bieżni tartanowej czterotorowej (400 m) i urządzeń lekkoatletycznych - mówi Grabski. - Do tego wymianę murawy płyty głównej z wykonaniem drenażu i automatycznego nawadniania ze zbiornikiem buforowym, remontem trybun i oświetlenia, nagłośnienia i tablicy wyników, nowego ogrodzenia i parkingów - dodaje.
Przewidywany koszt inwestycji to 3,65 mln zł, stadion ma być gotowy do czerwca 2019 r. Zadanie współfinansowane jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w kwotach: w 2018 r. - 600 tys. zł, w 2019 r. - 300 tys. zł.
Zielony punkt i przedszkole
Wśród nowości pojawia się budowa zielonego punktu kontrolnego we wsi Grzybek za 91,3 tys. zł, z tego 57,2 tys. zł ma pochodzić z funduszy z UE. - Środki będą przeznaczone na powstanie punktów przydatnych podczas biegów na orientację - opowiada wójt.
Samorząd dołoży też do Infostrady Pomorza i Kujaw.
Zapłaci też za termomodernizację przedszkola (120 tys. zł), utwardzi parking przy szkole (36 tys. zł) i da na budowę przydomowych oczyszczalni (15 tys. zł).
KAR

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX