Przypomnijmy, że Nowe kilka lat temu kupiło od powiatu świeckiego kompleks budynków szkolno-warsztatowych przy ul. Nowej. W tym roku przy wsparciu unijnym zrobiono remont największego gmachu, który przerobiono na mieszkania.
Dzięki temu powstało dziewięć nowych lokali, w tym osiem socjalnych, dla co najmniej 25 osób. Dobudowano klatkę schodową, rozebrano starą kotłownię i postawiono nową. Zrobiono też parking na sześć samochodów, w tym jedno miejsce pozostawiono dla osoby niepełnosprawnej.
- Obecnie prowadzone prace przy ul. Nowej w przyszłym Środowiskowym Domu Pomocy obejmują między innymi niezbędne wyburzenia, wymurowanie nowych ścian wewnętrznych i zewnętrznych - tłumaczy Czesław Woliński, burmistrz Nowego. - Jak również montaż stolarki okiennej i drzwiowej. W budynku będą nowe instalacje wewnętrzne i zewnętrzne, a cała nieruchomość ma być ocieplona - dodaje.
Obok ma powstać droga dojazdowa, a cały teren wokół ma być estetycznie zagospodarowany. - W samym budynku mają się znajdować sala rehabilitacyjna, pracownia plastyczna i muzyczno-terapeutyczna, jadalnia, pracownia kuchenna, wspólna sala spotkań, pomieszczenia biurowe i zaplecze - wylicza burmistrz.
Dom Środowiskowy będzie miał około 300 m kw.
Obecnie miasto czeka na oferty od firm na zakup sprzętu RTV i ADG, mebli, sprzętu do rehabilitacji, wyposażenia kuchni i wszystkiego, co potrzebne do funkcjonowania ośrodka. Wartość wszystkich prac wynosi milion złotych, a około 200 tys. będzie kosztowało samo wyposażenie.
Na tę inwestycję gmina dostała dotację z budżetu państwa, która pokryje wydatki na prace remontowe i zakup wyposażenia. Urząd zapłaci jedynie za budowę drogi dojazdowej i zagospodarowanie otoczenia wokół domu.
KAR