Kolęda dla miasta

krzyno
03.02.2009 16:30
A A A
Niedzielny koncert kolęd w kościele św. Józefa w Świeciu przyciągnął tłumy słuchaczy i  skupił w jednym miejscu różne chóry i zespoły ze Świecia i z Bukowca. Usłyszeliśmy polskie kolędy, starodawne kancjonały i utwory zaśpiewane w języku kiswahili.

Polska jest jedynym krajem, w którym kolędy można śpiewać aż do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego. Reszta świata kolędy śpiewa do 6 stycznia. - To specjalny papieski przywilej, który łatwo zrozumieć patrząc na to ile mamy polskich kolęd - mówił we wprowadzeniu do koncertu ks. Wojciech Korzeniak. Koncert został zorganizowany między innymi po to, aby tradycja wspólnego kolędowania nie zanikała. - Chcieliśmy także zebrać w jednym miejscu różnych wykonawców z naszego miasta i okolic, żeby pokazać ich różnorodność i piękno wykonywanej przez nich muzyki - mówi Michał Biniecki, przedstawiciel Wspólnoty Rodzin z parafii św. Józefa w Świeciu, organizatora koncertu.
Zamiar powiódł się jak najbardziej i w niedzielę wystąpiły grupy o różnym poziomie profesjonalizmu, serwujące bardzo odmienną muzykę, ale wszystkie śpiewające z sercem i przyjęte burzą oklasków.
Jako pierwszy zaśpiewał chór Parati Semper działający przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Świeciu przy akompaniamencie uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia Łukasza Porożyńskiego. Porożyński jest też dydrygentem chóru. Pięknie zaprezentował się chór Kantyczka działający przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Korytowie, prowadzony przez Andrzeja Skupniewicza. Swojskie kolędy i dziecięce wykonanie to zasługa scholi Iskierki z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Świeciu, prowadzonej przez organistę Marka Ciurko. Kilkuosobowa drużyna harcerska ?Dzielna Ekipa? z Zakładu Poprawczego w Świeciu pod opieką Daniela Kalinowskiego zaśpiewała kilka kolęd. Cała publiczność śpiewała z nimi. Duże ożywienie w ławkach sprawiła czarnoskóra Mary Kanini Mbuba, która śpiewała zespołem Kółka Misyjnego przy parafii św. Andrzej Boboli w Świeciu. Opiekunem kółka jest ks. Marek Kaleta. Swoje kilka minut miały dzieci i młodzież ze Wspólnoty Rodzin działającej w parafii św. Józefa, które zaśpiewały dwie kolędy i pastorałkę ?Kokokolęda?. Na zakończenie wystąpili znowu młodzi artyści z Bukowca. to zespół kameralny Con Calore.
NOW

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX