Uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu odbyła się w ostatni czwartek w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. W konkursie wyróżniono najciekawsze i nowatorskie inicjatywy społeczne, realizowane przez organizacje pozarządowe. - Ideą ?Rodzynków? jest wspieranie i promowanie przede wszystkim niewielkich, opierających się na wolontariacie organizacji pozarządowych - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Jak zwykle wyróżniamy przedsięwzięcia o pozytywnym wpływie na rozwój lokalnych społeczności i społeczeństwa obywatelskiego, a także na jakość życia członków zbiorowości. Zależy nam na promocji dobrych praktyk w tej dziedzinie.
Do rywalizacji o granty i tytuł, który można umieścić na materiałach promocyjnych, przystąpiło 37 NGO-sów z woj. kujawsko-pomorskiego. Nagrodzono 13, które dostały nagrody pieniężne w wysokości 2250 zł. W tym zaszczytnym gronie znalazło się również Towarzystwo Rozwoju Gminy Świekatowo. Od ubiegłego roku stowarzyszenie w Janiej Górze realizuje projekt ?Promocja wioski chlebem i grzybami pachnącej?. Inicjatorką budowy pieca chlebowego była Danuta Megger. Udało się jej sprawić, że mieszkańcy wioski wspólnie wzięli się do jego budowy. Pierwsze rozpalenie pieca chlebowego miało miejsce wiosną ub. roku. Od tamtego czasu chleb, tradycyjnie pieczony w ceglanym piecu, pojawia się na wielu festynach w gminie. Warto wspomnieć m.in. o wrześniowym Festiwalu Chleba, na którym pokazano wypiek chleba oraz zrobiono pokaz młócenia zboża przy pomocy cepów i młockarni oraz promowano produkty lokalne. Wypiek chleba był też głównym tematem ubiegłorocznych ferii dla dzieci z Janiej Góry.
- Wioska Chlebowa to dobry pomysł na promocję naszej gminy, cieszy nas, że jej powstanie podoba się nie tylko nam, ale i wielu innym osobom, czego dowodem jest zdobycie nagrody przez nasze towarzystwo - komentuje Marek Topoliński, wójt gminy Świekatowo.
KAR