Lepszy jest poród naturalny niż przez cesarskie cięcie

rydzek
28.02.2011 12:04
A A A

Karol Siwek, lekarz z oddziału ginekologiczno-położniczego w Nowym Szpitalu

Pacjentki tak cenią lekarzy z oddziału ginekologiczno-położniczego w Nowym Szpitalu w Świeciu, że przyjeżdżają do nas z ościennych powiatów. Do lecznicy chodzą na wizyty i tu też rodzą. O ciąży i o samym porodzie oraz o obawach kobiet, które boją się bólu, rozmawiamy z lekarzem z tego oddziału, Karolem Siwkiem.

CZAS ŚWIECIA: Ile rocznie macie porodów?
KAROL SIWEK, LEKARZ Z ODDZIAŁU POŁOŻNICZO-GINEKOLOGICZNEGO W NOWYM SZPITALU W ŚWIECIU:
W ubiegłym roku było ich 799, w tym przez cesarskie cięcie 242.
Zarząd Nowego Szpitala sporo reklamuje wasz oddział na zewnątrz i wiele pań specjalnie przyjeżdża do Świecia, żeby tutaj urodzić dziecko.
- Również zauważamy taką tendencję. Wynika to po części z faktu, że panie chcą rodzić w szpitalu, gdzie pracuje lekarz prowadzący ciążę. Nasz Szpital prowadzi poradnie ginekologiczno-położnicze nie tylko w Świeciu, ale też w Pruszczu, i od tego roku w Lnianie i w Nowem. Warunki na oddziale są bardzo przyjazne pacjentkom - mamy kilka sal jednoosobowych, w których bez skrępowania może przebywać również tata dziecka. Także personel oddziału dokłada starań, by przyszłe i świeżo upieczone mamy czuły się na naszym oddziale komfortowo.
Kobiety mają dziś większą świadomość, zgłaszają się do lekarza w pierwszych tygodniach ciąży?
- Z tym bywa różnie. Większość bardzo dba, aby w tym pierwszym trymestrze po raz pierwszy pojawić się u lekarza ginekologa, ale mamy też przypadki, że panie przychodzą do nas krótko przed porodem. Niepokojący jest fakt, że w niektórych gminach nie funkcjonują poradnie ginekologiczno-położnicze i w związku z tym kobiety ciężarne będą musiały dojeżdżać do lekarzy, a jest to na pewno dla nich sporym utrudnieniem.
Wróćmy do tego pierwszego trymestru. Wiele kobiet nie zdaje sobie wtedy sprawy, że jest w ciąży, i przez te pierwsze tygodnie nie dba o siebie.
- Musimy pamiętać, że ciąża to nie choroba. I w czasie jej trwania trzeba normalnie funkcjonować. Jednak o prawidłowy rozwój dziecka troskliwa przyszła mama powinna zadbać jeszcze przez zajściem w ciążę - prowadzić zdrowy tryb życia, na trzy miesiące przed zacząć brać kwas foliowy, przebadać się u lekarza. Zdarza się, że część pań miewa problemy zdrowotne utrudniające nieco szybkie zajście w ciążę. Wówczas odpowiednia kuracja czy też drobny zabieg związany ze sprawdzeniem drożności jajowodów mogą pomóc.
Co z badaniami USG? Panie chcą widzieć swego maluszka w wersji 3D, albo i 4D, i to najlepiej co wizytę.
- Zarówno z badaniami USG, jak i innymi badaniami, nie należy przesadzać. Pamiętajmy - przyszła mama musi postępować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Ważne jest, aby USG było wykonane w pierwszym trymestrze między 10. a 12. tygodniem ciąży, w drugim - około 20. tygodnia oraz w trzecim między 30. a 32. tygodniem. Ważne jednak jest to pierwsze USG, podczas którego ustala się okres zagnieżdżenia zarodka i na tej podstawie wylicza się, kiedy powinien odbyć się poród. W trakcie kolejnych badań ocenia się prawidłowy rozwój dziecka.
Zaczyna się trzeci trymestr, brzuch jest coraz większy, ciężarna coraz bardziej zniecierpliwiona.
- Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta powinna przychodzić do poradni co tydzień, gdzie sprawdzana jest czynność pracy serca dziecka. I spokojnie czekać do czasu porodu. Wiele pań bardzo się denerwuje, bo na przykład minął termin, w którym powinna kobieta urodzić, a u niej nic się nie dzieje. Radzę spokojnie czekać. Po dziesięciu dniach od upływu terminu lekarz prowadzący z pewnością zdecyduje o hospitalizacji. Wtedy też na oddziale zostaje podjęta decyzja, czy lekarze będą indukować poród, czy poczekają na naturalne rozwiązanie.
Panie naciskają na cesarskie cięcie?
- Zdarza się, że tak robią. Kobiety boją się bólu związanego z porodem. Staramy się wówczas wytłumaczyć przyszłej mamie, że mimo iż poród siłami natury może trwać dłużej, to ból mija i szybko się o nim zapomina, tymczasem kobieta po cesarskim cięciu przynajmniej przez dwa dni dochodzi do siebie. Ból utrudnia szybkie rozpoczęcie pielęgnacji i opieki nad dzieckiem, którą w takiej sytuacji, w tych pierwszych chwilach życia dziecka, muszą sprawować pielęgniarki i położne. Niestety zdarza się, że są wskazania medyczne do wykonania cięcia cesarskiego, takimi są m.in. choroby serca, duże wady wzroku czy problemy ortopedyczne, wtedy poród naturalny może być zbyt ryzykowny. Jednak bez względu na rodzaj porodu radość rodziców z wydania na świat nowego życia jest zawsze ogromna.
Czy jak urodziło się raz dziecko przez cesarskie cięcie, to kolejne musi przyjść na świat w ten sam sposób?
- Niekoniecznie, zwłaszcza jeśli od czasu pierwszego porodu minęło pięć-sześć lat, można spróbować urodzić naturalnie. Cesarkę robimy ponownie paniom, u których między urodzinami kolejnego dziecka minęło bardzo mało czasu, czyli około dwóch lat.
Gdy rodzi się po raz pierwszy, czasami można pomylić objawy porodu ze skurczami macicy przepowiadającymi rozwiązanie.
- Poród zwykle zaczyna się od regularnych bóli, które stopniowo zwiększają swoją częstotliwość. Warto wtedy wziąć gorącą kąpiel - jeśli podczas niej ból minie, to był to fałszywy alarm. Dobrze jednak pojawić się w szpitalu i dla uspokojenia nawet samej siebie przebadać się. Myślę, że paniom, które uczęszczały do szkoły rodzenia, łatwiej te sygnały zweryfikować. Zajęcia w takiej szkole dobrze przygotowują przyszłą mamę do porodu, łagodząc w znacznym stopniu stres. Wskazują również, jak powinna wyglądać higiena po porodzie, jak radzić sobie z ewentualnymi problemami związanymi z laktacją, jak opiekować się maluszkiem. Zajęcia w szkole rodzenia przy naszym szpitalu są bezpłatne.
Panie chciałyby, aby przy ich porodzie był lekarz, do którego chodziły na wizyty przez całą ciążę. A tu okazuje się, że na dyżurze jest zupełnie ktoś inny, a tak w ogóle cały poród prowadzi położna.
- Nawet jeśli ktoś odnosi wrażenie, że poród prowadzi położna, musimy wiedzieć, że zawsze lekarz nadzoruje jej pracę i to on podejmuje decyzje jak ma być prowadzony poród, czy powinno być przeprowadzone cesarskie cięcie, gdy akcja porodowa nie przebiega prawidłowo. To, czy lekarz prowadzący ciążę jest akurat na dyżurze, naprawdę nie jest istotne. Panie nie powinny się niczego obawiać. Zapewniam, że każda pacjentka jest dla nas tak samo ważna - czy ją prowadziliśmy, czy też zajmował się nią ktoś inny. Ważniejsze jest to, by pacjentka trafiając do szpitala miała ze sobą informacje medyczne dotyczące przebiegu ciąży.
O czym powinny pamiętać panie, gdy zbliża się poród i trzeba jechać do szpitala?
- W ferworze przygotowań nie można zapomnieć o zabraniu: dowodu osobistego, książeczki ubezpieczeniowej albo zaświadczenia, że mamy je opłacone, karty przebiegu ciąży z badaniami, wypisów ze szpitali, jeśli się w nim było w ciąży oraz zaświadczenie, że na przykład są przeciwwskazania do porodu naturalnego. Warto też pamiętać o bardziej prozaicznych rzeczach, czyli o koszuli nocnej, bawełnianych majtkach, które nie będą obściskiwać rany poporodowej, szlafroku, dużych podpaskach oraz przyborach toaletowych. Dla dziecka trzeba też zabrać ubrania, choć z ich ilością nie należy przesadzać.
Dziękuję za rozmowę.
Not. KAR

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX