W Nowem, Rychławie oraz Trylu odbyły się szkolne etapy konkursu, w których wyłoniono 37 najlepszych recytatorów. Jako reprezentanci swoich szkół wystąpili oni w Sali Rycerskiej nowskiego zamku. Młodych recytatorów oceniało jury w składzie: Emilia Zgubińska oraz Janusz Nowak. Jurorzy nie mieli łatwego zadania, nie tylko z powodu zróżnicowanego repertuaru, z którym przyszło się zmierzyć występującym, ale przede wszystkim ze względu na rozpiętość wiekową uczestników konkursu. Najmłodsi z nich mieli siedem, najstarsi trzynaście lat. Postanowili więc przyznać nagrody w kategoriach wiekowych, czyli na etapach poszczególnych klas. Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:
klasy pierwsze - Paweł Lewandowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowem,
drugie - Julia Cichowicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowem,
trzecie - Mateusz Szczygieł ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowem,
czwarte - Jagoda Sznajdrowska ze Szkoły Podstawowej SPSK w Rychławie,
piąte - Małgorzata Chabowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowem,
szóste - Mariusz Chyła ze Szkoły Podstawowej SPSK w Rychławie.
Nagrodzeni zakwalifikowali się do udziału w wojewódzkim etapie turnieju i będą reprezentować gminę Nowe na konkursie w Bydgoszczy. Finał konkursu odbędzie się w dwóch turach. O miano najlepszych recytatorów będą walczyć uczniowie klas IV-VI, a 15 kwietnia do rywalizacji staną najmłodsi, uczniowie I-III.
Poza nagrodami jury przyznało wyróżnienia: Jagodzie Bieńkowskiej, Elżbiecie Olkowskiej (Szkoła Podstawowa SPSK w Rychławie), Patrycji Dzikowskiej, Klaudii Chmieleckiej, Kindze Michałek (Szkoła Podstawowa w Trylu), Agatacie Binerowskiej, Natalii Dominikowskiej, Pawełowi Fankidejskiemu, Klaudii Górskiej, Kindze Jarmolińskiej, Zuzannie Kazubowskiej, Alexii Kruger, Filipowi Lewandowskiemu, Magdalenie Łopatowskiej, Krzysztofowi Obarowskiemu, Julii Ostrowskiej, Natalii Patockiej i Julii Szypule (Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowem ).
AL