Agnieszka jest prymuską Pomorza i Kujaw

rydzek
13.01.2018 08:05
A A A
Agnieszka z dokumentem przyznania stypendium 'Prymus Pomorza i Kujaw'

Agnieszka z dokumentem przyznania stypendium 'Prymus Pomorza i Kujaw' (Fot. KK)

Agnieszka Łytkowska mieszka w Jakubowie, jeszcze niedawno była uczennicą Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Lnianie, od września uczy się w IV Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu. Opowiada o nauce oraz okolicznościach, jak uzyskała w ramach projektu marszałkowskiego "Prymus Pomorza i Kujaw" stypendium - 3 tys. zł, które otrzyma w ciągu 10 miesięcy.

Krystyna Kruczkowska: Skąd dowiedziałaś się, że jest takie stypendium?
Agnieszka Łytkowska: Od koleżanek z liceum, które już w zeszłym roku je otrzymały, ale mówiła też o nim nasza wychowawczyni. Wniosek z innymi dokumentami przy końcu września zaniosłam sama do urzędu marszałkowskiego w Toruniu. Potem właściwie już o tym zapomniałam. Gdy grudniu na adres domowy otrzymaliśmy pismo, że zostało mi przyznane stypendium, bardzo się ucieszyłam.
Gratuluję ci. To nie tylko wyróżnienie, ale także docenienie twojej pracy. Na świadectwie z gimnazjum masz prawie same oceny celujące i kilka bardzo dobrych. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać stypendium?
- Jednym z nich jest zdobycie tytułu laureata albo finalisty w konkursach i olimpiadach kuratoryjnych z przedmiotów ścisłych oraz wysoka średnia ocen na świadectwie za rok szkolny 2016/2017. Miałam tytuł finalistki w konkursie przedmiotowym z biologii.
Poza tym brałam udział w wielu konkursach, np. przyrodniczych, wiedzy o Kociewiu, Gimnazjadzie językowej, powiatowym konkursie matematyczno-przyrodniczym, pożarniczym, wiedzy olimpijskiej, zajęłam też I miejsce w powiecie w XVIII i XIX Gimnazjadzie Piłki Siatkowej Dziewcząt. Na zakończenie gimnazjum w Lnianie uzyskałam dyplom i tytuł i Najlepszego Absolwenta.
Jesteś uczennicą IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, dlaczego akurat tę szkołę wybrałaś?
- To dosyć skomplikowane. Nauczyciele w gimnazjum radzili mi, że jeżeli mam takie dobre stopnie, powinnam wybrać liceum, gdzie jest wysoki poziom. Mieszkam w internacie, co tydzień mama po mnie przyjeżdża do Torunia i na weekend zabiera do domu, a potem zawozi z powrotem.
Jesteś zadowolona z wyboru?
- Tak, tylko że tu jest inaczej, w gimnazjum my pomagaliśmy sobie, byliśmy odpowiedzialni jeden za drugiego, a tam każdy zajmuje się sobą, jest silna rywalizacja, wyścig o stopnie.
Dużo czasu poświęcasz na naukę?
- W zasadzie nie, bo dużo wiem z lekcji, pytam nauczycieli, gdy chcę się więcej dowiedzieć, czytam w internecie, ale są zadania domowe do zrobienia, prace do napisania. Chodzę na fakultety z siatkówki, na zajęcia plastyczne. Po lekcjach nie mam zbyt dużo wolnego czasu.
Twoje ulubione przedmioty?
- Biologia, chemia, najbardziej chyba matematyka, zajęcia plastyczne.
Zamiłowania?
- Siatkówka to mój ulubiony sport. Raz w tygodniu mam w szkole dwie godziny wf-u, ale za to popołudniami chodzę fakultatywnie na zajęcia sportowe z siatkówki. Jak przyjeżdżam do domu, w weekendy trenuję w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym w Lnianie, wyjeżdżam też na zawody. Poza tym maluję.
Na co przeznaczysz stypendium?
- Nie mam dokładnie sprecyzowanych planów, na pewno na naukę, już otrzymałam pierwszą sumę 1200 zł (na razie pieniądze są na lokacie - podpowiada mama Agnieszki). Już w tej chwili myślę o maturze, jak się do niej przygotować. Marzę o studiach medycznych.
Dziękuję za rozmowę i życzę ci dalszych osiągnięć w nauce i ulubionym sporcie.
Krystyna Kruczkowska


W gronie stypendystów projektu "Prymus Pomorza i Kujaw" z powiatu świeckiego znaleźli się również: Maciej Kowalczyk (SP w Terespolu Pomorskim), Adam Malecha (Zespół Placówek Oświatowych w Drzycimiu), Kacper Wróblewski (I LO w Świeciu), Konrad Malinowski (Katolickie Gimnazjum w Świeciu), Magdalena Sień (SP nr 2 w Świeciu), Natalia Sampławska (SP nr 8 w Świeciu), Natalia Szmańda (I LO w Świeciu).

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX