Do Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Świekatowie uczęszcza 410 uczniów. Są zarówno w klasach szkoły podstawowej, jak i wygasającego już gimnazjum. W tym samym budynku mieści się też przedszkole, a w nim około 100 maluchów.
Sport to ich drugie imię
W szkole i wokół niej nie brakuje infrastruktury sportowej. Jest sala gimnastyczna, a tuż za nią stadion sportowy, gdzie swoje mecze rozgrywa Fala Świekatowo. Nic więc dziwnego, że uczniowie mogą się pochwalić licznymi medalami m. in. z biegów przełajowych oraz piątym miejscem w Polsce w zawodach piłki ręcznej w Głuchołazach.
Żaden z sukcesów nie jest pominięty, bo odznaczeni uczniowie dodatkowo są nagradzani drobnymi upominkami i słodyczami w szkole oraz wyczytywani na apelach.
Patron zobowiązuje
Co roku placówka organizuje Powiatowy Konkurs Ekologiczny "Zielono mi". W tym roku odbędzie się jego 16 edycja. Wspiera ich Zespół Parków Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, Wdecki Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Zamrzenica. - Pytania przygotowują nasi współorganizatorzy, a dzięki temu nasi uczniowie również biorą udział w konkursie i całkiem nieźle wypadają - przyznaje Hanna Jaremba, dyrektor szkoły. - My pozyskujemy środki na nagrody od instytucji oraz lokalnych sponsorów. Do wygrania są wartościowe rzeczy: książki, programy multimedialne. Dodatkowo za udział każda drużyna dostaje drzewko ozdobne do posadzenia na terenie swojej szkoły - dodaje.
Dzięki zaangażowaniu wychowawców dzieci biorą też udział w warsztatach ekologicznych w Przysieku. W tym roku około 50 osób za darmo pojedzie też na festiwal ekologiczny "Do PSZOK tylko krok" do Szkoły Leśnej na Barbarce.
Kanapki uwielbiają wszyscy
Najmłodsze klasy podstawówki biorą udział w projekcie "Śniadanie daje moc". Dlatego regularnie przygotowują zdrowe przekąski, kanapki i owoce, którymi później częstują całą społeczność szkoły. - To jest bardzo fajna inicjatywa, bo jemy wtedy wszyscy - komentuje Hubert Zwiefka z szóstej klasy. - Czasami uczniowie chodzą po klasach, a czasami wystawiają to, co przygotowali, na korytarzu lub chodzą z tacami po boisku. Są w przebraniach i fartuszkach, więc ciekawie to wygląda, a przy tym bardzo smakuje - dodaje.
Poczęstunkiem kolorowymi kanapkami rozpoczyna się również festyn rodzinny "Mama i tata ze szkołą się brata", który organizowany jest w czerwcu. - Staramy się, żeby za każdym razem formuła była nieco inna, ale głównie chodzi o integrację i aktywne spędzanie czasu rodziców z dziećmi oraz o to, żeby rodzice wspierali szkołę - wyjaśnia Jaremba.
Placówka duży nacisk kładzie też na profilaktykę. Każdego roku organizowany jest meeting "Stop narkotykom, stop używkom". Uczniowie z transparentami maszerują przez wieś, przygotowują plakaty lub przedstawienia oraz mają spotkania z zaproszonymi gośćmi, którzy opowiadają im o zagrożeniach.
Dzięki projektom szkoła się rozwija
Wiele nowoczesnego sprzętu i wyposażenia placówki pochodzi z projektów unijnych, do których wnioski piszą nauczyciele. - Nie jest to zadanie łatwe, wymaga dużo pracy i zaangażowania, ale ponieważ urząd nie posiada wyodrębnionej komórki zajmującej się pisaniem projektów, robimy to sami - komentuje Jaremba. - Dzięki temu szkoła się rozwija, a dzieci chętniej się uczą i mają większe możliwości. Udało nam się między innymi pozyskać środki finansowe na tablice multimedialne i będziemy starać się o kolejne. Obecnie zdobyliśmy środki finansowe na dodatkowe zajęcia w przedszkolu w ramach programu "Razem możemy więcej i lepiej". Dofinansowanie będzie wynosiło 120 tys. zł i zostanie przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia przedszkola, dodatkowe zajęcia oraz stworzenie kolejnej grupy przedszkolaków - dodaje.
Kolejnym projektem, który jest w trakcie negocjacji, będzie "Dołączamy do najlepszych" skierowany do szkoły podstawowej. Za 250 tys. zł zostaną zorganizowane zajęcia dodatkowe, będą kupione pomoce dydaktyczne, a nauczyciele wezmą udział w kursach i warsztatach.
Wspierają niepełnosprawnych
Jako jedna z nielicznych placówek Świekatowo ma swoją kuchnię dla dzieci. W pełni wyposażonym kąciku kuchennym uczniowie przygotowują kanapki, potrawy do kawiarenki ekologicznej, mają tam godziny wychowawcze, a przy tym nie przeszkadzają szkolnym kucharkom, które gotują obiady. Pieniądze na urządzenie i wyposażenie kuchni udało się pozyskać z fundacji Kronenberga oraz od lokalnych sponsorów.
Zajęcia w kuchni, gry planszowe i na X-boxa mają też niepełnosprawni w ramach zajęć "Razem łatwiej". - To kilkunastoosbowa grupa dzieci w wieku szkolnym, które mają lekką niepełnosprawność - mówi Iwona Ziółkowska, jedna z nauczycielek prowadzących zajęcia. - Spotykamy się z nimi raz w miesiącu, po to, aby ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową, uczyć ich, jak przygotować proste potrawy w kuchni czy ćwiczyć pamięć - dodaje.
Wspólnie z Towarzystwem Rozwoju Gminy Świekatowo szkoła organizuje też zajęcia dla starszych mieszkańców z niepełnosprawnościami. Grupa nosi nazwę "Bliżej siebie, bliżej świata". - Często są to osoby, które skończyły już szkołę - mówi Ziółkowska. - Żeby nie zapomniały czytać i pisać, rozwiązujemy razem łamigłówki, krzyżówki, ale są też zajęcia plastyczne i kulinarne. Organizujemy dla nich wyjazdy np. do Poledna na warsztaty plastyczne i zwiedzanie wystaw przyrodniczej - dodaje.
Każdy ma coś do zrobienia
Samorząd uczniowski w tej szkole musi się wykazać. Na początku roku kolejne klasy losują, za jaki miesiąc są odpowiedzialne. Wówczas organizują przypadające na dany okres uroczystości. - Pomagamy ustawiać krzesła, dbamy o nagłośnienie oraz przygotowujemy przedstawienia - wyjaśnia Maja Jędrzejczyk, przewodnicząca klasy Va. - Przykładowo w miesiącu, kiedy organizowany jest bal karnawałowy, mamy wpływ na to, jak on wygląda. Za co przebierają się uczniowie i czy organizujemy jakieś konkurencje - dodaje.
Grono uczniów gra w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Świekatowie. Młodzi muzycy chętnie uświetniają szkolne uroczystości. - W okolicach Świąt Bożego Narodzenia graliśmy przy choince na przerwach, żeby umilić czas rówieśnikom - uzupełnia Maja Jędrzejczyk.
Chętnie pomagają
Każdej jesieni w szkole trwa zbiórka karmy i koców dla zwierząt. Zebrane rzeczy trafiają do schroniska w Sulnówku oraz gminnego punktu przetrzymań zwierząt w Świekatowie. Poza tym uczniowie zbierają nakrętki i makulaturę. - Jednego roku część nakrętek otrzymała osoba niepełnosprawna, mieszkanka gminy Świekatowo, która dzięki wsparciu mogła zakupić wózek inwalidzki - wspomina Hanna Jaremba.
Uczniowie piszą artykuły na stronę internetową szkoły oraz do biuletynu gminnego.
Są też konkursy plastyczne, fotograficzne na wspomnienia z wakacji i językowe.
Niemal z każdego przedmiotu prowadzone jest koło zainteresowań, a ci, którzy są szczególnie uzdolnieni, mają szansę się rozwijać. Świadczą o tym coroczne sukcesy uczniów w konkursach kuratoryjnych. W tym roku w konkursie przedmiotowym z chemii laureatem został Jakub Januszewski, a z języka rosyjskiego Marcelina Mikołajczyk oraz Natalia Gackowska.
Każdy może wygrać
Do dobrego zachowania i nauki mobilizują uczniów szkolne rywalizacje. Co roku jedna z klas zdobywa puchar przechodni i kosz słodyczy za wyniki w nauce. Tytuł "Złotej klasy" przysługuje klasie, która wyróżniała się zachowaniem w ciągu roku. - Staramy się mobilizować swoich kolegów i koleżanki z klasy, żeby nie było żadnej wtopy - mówi Hubert. Wyznaczeni pedagodzy regularnie sprawdzają, jak klasy ustawiają się przed salą po dzwonku, czekając na nauczyciela.
Chcą mieć zieloną szkołę
Zapytani o to, co zmieniliby w swojej szkole, uczniowie przyznają, że przydałoby się nowe wyposażenie sali komputerowej. - Wprawdzie komputery ostatnio optymalizowaliśmy, ale przydałby się nowy sprzęt, bo te komputery pracują już bardzo wolno - zauważa Hubert Zwiefka.
Zamysłem szkoły jest utworzenie kącika zieleni. - Chciałabym, żeby było to miejsce, gdzie można by było wychodzić z uczniami na lekcjach czy robić sobie grilla lub ognisko - wyjaśnia Jaremba.
ACZ

W samorządzie uczniowskim szkoły są:
Maja Jędrzejczyk (przewodnicząca)
Marcelina Tarkowska (zastępca przewodniczącego)
Hubert Zwiefka (rzecznik prasowy)
Opiekunem jest Magdalena Litwińczuk, szkolny pedagog