Pochodzący z Rulewa (gmina Warlubie) Bronisław Malinowski w 1976 roku na igrzyskach olimpijskich w Montrealu zdobył srebrny medal, a w 1980 roku w Moskwie złoty medal olimpijski w biegach na 3000 m z przeszkodami. Rok później 27 września 1981 olimpijczyk zginął tragicznie w wypadku samochodowym na moście w Grudziądzu. Prócz wspominanego mostu, stadionu, szkoły, ulicy jego imieniem, a nawet pomnika jego pamięci i tytułu honorowego obywatelem miasta Grudziądz, od ubiegłego roku tradycją jest bieg uliczny, drogami i trasami, którymi biegał kiedyś mistrz. - Jeśli chodzi o ścisłość, ten bieg powinien odbywać się na koronnym dystansie naszego mistrza olimpijskiego. Jednak trudno jest przeprowadzić masowy bieg na 3000 m z przeszkodami - wyjaśnia Izabela Piwowarska, dyrektor półmaratonu. - Dlatego też jako komitet organizacyjny między innymi na bazie pomysłu Małgorzaty Sadowskiej-Rodziewicz z Wydziału Kultury, Sportu i Promocji oraz Dariusza Majewskiego, dyrektora hotelu Hanza Pałac w Rulewie, podjęliśmy decyzję, aby był to bieg uliczny śladami Bronka Malinowskiego w formie półmaratonu, czyli na dystansie 21 km i 97 metrów. Są to miejsca najbardziej mu bliskie, łączące stadion z domem rodzinnym - dodaje.
Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i teraz półmaraton rozpocznie się na Stadionie Centralnym w Grudziądzu. Dalej trasa wiedzie ulicami centrum miasta, przez most, a następnie główną szosą przez Dragacz i Grupę. Stamtąd drogą szutrową przez takie miejscowości jak Piła Młyn, Buśnia i Rulewo. Meta półmaratonu ponownie będzie miała miejsce na terenie hotelu Hanza Pałac w Rulewie. Zapisy do uczestnictwa w biegu już trwają. Chęć uczestnictwa można zgłosić w formie elektronicznej na stronie internetowej www.polmaratongrudziadz.pl do 30 kwietnia. Obowiązuje tu zasada, że im wcześniej, tym niższa opłata startowa. W jej ramach każdy z biegaczy otrzyma numer startowy, pamiątkową koszulkę, napoje na trasie i bon na posiłek po ukończeniu biegu. Zgodnie z regulaminem zawodników obowiązuje też limit czasowy pokonania trasy wynoszący trzy godzinny. Wszyscy biegacze, którzy zmieszczą się w tym czasie, tuż po przekroczeniu linii mety otrzymają pamiątkowy medal. W trakcie biegu będzie prowadzona klasyfikacja indywidulana z podziałem na płeć oraz na kategorie wiekowe uczestników. - Biegacze na trasie będą informowani, ile zostało do mety. Co pięć kilometrów będą stały punkty z wodą, na piętnastym kilometrze będzie to napój izotoniczny. Szykujemy też dla półmaratończyków niespodzianki w postaci takich punktów pozytywnego zaskoczenie. Oczywiście bardzo serdecznie zapraszamy na trasę kibiców - mówi Piwowarska. Jak informują regulaminowe punkty, osoby, które ukończyły szesnaście lat, po podpisaniu stosownych oświadczeń i pozwoleń również mogą wziąć w nim udział.
W ubiegłym roku półmaraton ukończyło 301 uczestników. Jako pierwszy na metę wbiegł Kenijczyk Boniface Nduva, który uzyskał czas 1:10.38. Najszybszą kobietą okazała się reprezentantka Olimpii Grudziądz pochodząca z Komórska Arleta Meloch, która uzyskała czas 1:23.13. Na podium stanęła również druga nasza reprezentantka Krystyna Kuta z Serocka. Z naszego powiatu biegli między innymi Edyta Kliczykowska, Klaudiusz Walendziak i Tomasz Szabowski.
Z list zgłoszonych już zawodników w tym roku na trasie też będziemy mieli komu kibicować. Już zgłosiło chęć udziału w biegu kilkunastu mieszkańców powiatu, między innymi z Jeżewa, Grupy, Osia, Świecia czy Warlubia, w tym również Kliczykowska i Walendziak. Do półmaratonu pozostał jeszcze miesiąc, a na liście już jest zgłoszonych 346 biegaczy.
Półmaraton Grudziądz - Rulewo Śladami Bronka Malinowskiego honorowym patronatem objął Adam Krzesiński, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Organizatorem głównym jest Gmina Miasto Grudziądz, Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu oraz Hotel Hanza Pałac w Rulewie. Bieg odbędzie się w sobotę 3 maja 2014, start o godzinie 11.
W tym roku już dzień szybciej w centrum kultury Teatr nastąpi uroczyste otwarcie półmaratonu, połączone z projekcją filmów o Bronisławie Malinowskim, „MakaRUN Party”. W grudziądzkim Muzeum im dr. Władysława Łęgi 2 maja zostanie również otwarta wystawa poświęcona Malinowskiemu.
MP