Chłodny początek gorącego sezonu

rydzek
17.05.2017 16:13
A A A
Na czele rajdu (w pomarańczowej kamizelce) jego inicjator Tomasz Pasiek

Na czele rajdu (w pomarańczowej kamizelce) jego inicjator Tomasz Pasiek (Fot. MP)

Rajd rowerowy, wernisaż, Zielony Targ, rowery wodne w kształcie kaczki i lody - mimo kapryśnej i niesprzyjającej rekreacji na świeżym powietrzu pogody w ostatni weekend kwietnia zainaugurowany został w regionie sezon turystyczny
Centralnym punktem był zamek
W sobotę mimo ciężkich, ołowianych chmur nad głowami setka rowerzystów z całego powiatu, pod wodzą Tomasza Pasieka, wyruszyła na wiosenny rajd rowerowy brzegiem Wisły. Trasa początek i koniec miała na dziedzińcu zamku w Świeciu. Spora część trasy wiodła wałem przeciwpowodziowym nad Wisłą, nawiązując tym samym do trwającego Roku Rzeki Wisły. Rowerzyści jechali do Głogówka Królewskiego, następnie przez Kosowo dotarli do Chrystkowa. Tam zatrzymali się na dłuższy postój przy Chacie Mennonickiej. Następnie pojechali do Gruczna, stamtąd do Poledna i przez Terespol Pomorski w godzinach popołudniowych dojechali na dziedziniec zamku w Świeciu. W sumie cykliści przejechali około 45 km.
Jednym z najmłodszych uczestników był 9-letni Karol. - Ogólnie to było fajnie, czasem tylko było gorzej, jak trzeba było podjeżdżać pod duże górki - przyznał chłopiec. Wśród rowerzystek dzielnie pedałowała również Iwona Karolewska, sekretarz powiatu świeckiego. - Super było. Najważniejsze, że nie padało. Wszyscy daliśmy radę - komentowała.Po rajdzie uczestnicy zostali obdarowani pamiątkowymi medalami. Mogli też nieco się ogrzać i nadrobić spalone kalorie, piekąc kiełbaskę przy ognisku. Po południu we wnętrzach zamku mieli okazję podziwiać najlepsze prace plastyczne (przygotowane w Centrum Działań Plastycznych "Akademia" pod kierunkiem Hanny Kaweckiej) biorące udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach.
Organizatorzy w ramach inauguracji sezonu turystycznego zaplanowali również "Plener malarski nad Wisłą", jednak z uwagi na kapryśną pogodę został on odwołany.
Ruszył Zielony Targ
W niedzielę na Skwerze Hoffmana w Tleniu, również mimo nienapawającej optymizmem pogody, wystawcy przyjechali ze swoimi produktami spożywczymi i rękodzielniczymi. - Jest zimno, wieje wiatr, ale świeci słońce, przychodzą do nas ludzie, odwiedzają nas, uśmiechają się, więc nie jest źle - mówili.
A przybyli między innymi mogli zaopatrzyć się w wyglądający bardzo smakowicie chleb z mąki żytniej z takimi dodatkami jak żurawina, czarnuszka, orzechy, a nawet brzoskwinie. - Cały czas eksperymentuję, dodaję wszystko, tylko nie chemię, efekt można posmakować - mówił producent z Brzemion.
Na targu można było posmakować też falafeli - małych smażonych kotlecików z ciecierzycy. Tarty warzywnej, bananów w cieście, a nawet rozgrzewającej zupy meksykańskiej. Poza jedzeniem z targu można było wyjść z rękodzielniczymi przedmiotami i ozdobami. Nie zabrakło też stoisk organizacji i instytucji zaangażowanych w działania turystyczne. W kramach powiatu świeckiego czy Wdeckiego Parku Krajobrazowego można było zaopatrzyć się w mapy z zaznaczonymi atrakcjami regionu, a także wziąć udział w konkursach.
Zgodnie z zapowiedzią czynne były w Tleniu, chętnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców, punkty gastronomiczne i usługowe. Na wodach Wdy zachęcająco prezentowały się rowery wodne w kształcie kaczki czy łabędzia.
Inicjatorem regionalnego rozpoczęcia sezonu turystycznego była Kujawsko- Pomorska Organizacja Turystyczna w ramach wspólnej kampanii promującej region: Konstelacje Dobrych Miejsc. W naszym powiecie akcja odbyła się przy współpracy Starostwa Powiatowego z Towarzystwem Miłośników Ziemi Świeckiej, Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, Zespołem Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, Wdeckim Parkiem Krajobrazowym oraz GOK-iem Osie.
MP

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX