Jak pomóc?
Aby pomóc, wystarczy w zeznaniu rocznym w odpowiedniej rubryce podać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (numer KRS) wybranej organizacji oraz wysokość kwoty. W kolejnej rubryce wpisujemy cel szczegółowy, czyli numer, nazwisko i imię dziecka, któremu chcemy pomóc. Można też w okienku obok zaznaczyć, że wyrażamy zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego swojego imienia, nazwiska i adresu.
Aleksander Kiełpikowski z Pruszcza
Lekarze u tego siedmioletniego chłopca zdiagnozowali wadę centralnego układu nerwowego, padaczkę lekooporną, hipoglikemię, alergię i opóźnienie psychoruchowe. Na te schorzenia chłopiec cierpi od urodzenia. Rodzice diagnozowali go najpierw w Bydgoszczy, a później w Warszawie.
- Lekarze powiedzieli, że jeśli będzie rehabilitowany, to ma szansę poradzić sobie samodzielnie w życiu - mówi jego matka.
Sytuację w rodzinie Aleksandra pogarsza choroba ojca, który również jest niepełnosprawny. Ma chory kręgosłup, astmę i nie słyszy. Jednak mimo niepełnosprawności pracuje. Rodzice nie są jednak w stanie pokryć wszystkich wydatków związanych z leczeniem Aleksandra. Dlatego już w ubiegłym roku udało im się zebrać z jednego procentu 3,5 tys. zł, które przeznaczyli na rehabilitację. W tym roku również zbierają na rehabilitację oraz wyjazdy do lekarzy. Aby im pomóc, wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać: nr KRS: 0000186434 cel szczegółowy 583-K Aleksander Kiełpikowski na leczenie i rehabilitację.
Patrycja Brzozowska z Bukowca
Dziewczynka cierpi na cytomegalię, chorobę w wyniku której ma niedowład czterokończynowy. Dziewczynka leży i nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Poza tym ma padaczkę. Ataki nasilają się lub słabną w zależności od pogody. W ubiegłym roku rodzicom udało się zebrać z jednego procentu 6 tys. zł. Pieniądze poszły na leki i suplementy diety, ponieważ dziewczynka ma również obniżony układ odpornościowy. W tym roku rodzice zbierają na turnus rehabilitacyjny i prywatne zabiegi rehabilitacyjne. Aby im pomóc, wystarczy wpisać nr KRS 00000 37904, cel szczegółowy: 10366 Brzozowska Patrycja.
Natalia Stosik z Miedzna
Ta ciesząca się życiem 17-latka choruje na mukowiscydozę. Od stycznia cierpi również na cukrzycę i chorobę Leśniowskiego-Crohna. To ostatnie schorzenie polega na nieprawidłowościach związanych z funkcjonowaniem jelit i całego układu pokarmowego. Towarzyszą mu również silne bóle brzucha. Dziewczyna leczy się w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka oraz w Bydgoszczy. Pieniądze potrzebne są jej głównie na leczenie. W ubiegłym roku rodzicom udało się zebrać w ramach jednego procentu 3 tys. zł. Pieniądze poszły na zakup przenośnego inhalatora, który nastolatka może zabrać w podróż do szpitala. Do niego niezbędne są również ustniki z pojemnikiem na lek, które co jakiś czas trzeba wymieniać. Jeden kosztuje 150 zł. Aby wesprzeć Natalkę, trzeba w zeznaniu podać nr KRS 0000064892 i wpisać cel szczegółowy: dla Natalii Stosik.
Jakub Kuczyński z Pisarek
Chłopiec urodził się jako wcześniak w 29. tygodniu ciąży. Ważył 1680 kg, w wyniku czego w piątej dobie życia nastąpił rozległy wylew krwi do mózgu. W następstwie tego pojawiło się wodogłowie pokrwotoczne, niedowład lewostronny i retinopatia. Kubuś nieustannie pozostaje pod ciągłą opieką kilku poradni specjalistycznych: okulistycznej, rehabilitacyjnej chirurgicznej, neurologicznej i kardiologicznej. Dzięki ćwiczeniom chodzi do normalnego przedszkola. Kuba jednak nieustannie potrzebuje rehabilitacji. Dzięki pieniądzom zebranym z 1 proc. wyjechał już na jeden turnus. Pieniądze, które uda się zebrać w tym roku, również zostaną wykorzystanie na rehabilitację. Rubryka 123: KRS 0000037904, cel szczegółowy: 20419 Jakub Kuczyński Fundacja „Zdążyć z pomocą”.
Zuzanna Suchocka z Laskowic
Dziewczynka urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem Wolfa Hirschhorna. Ma również niedosłuch i wady nerwów wzrokowych, padaczkę oraz wadę serca. W ubiegłym roku z 1 procentu rodzicom udało się zebrać 40 tys. zł. Zostały one przeznaczone na rehabilitację, sprzęty rehabilitacyjne i na leki. W grudniu rodzice zakupili też nowy wózek specjalistyczny, który kosztował 14 tys. Zuzia rośnie i wyrasta ze sprzętów, które do tej pory jej służyły. Będzie jej potrzebny nowy pionizator i profesjonalne dziecięce łóżko rehabilitacyjne. Między innymi na to zostaną przeznaczone fundusze z tegorocznego 1 procentu. Każdy, kto chce pomóc Zuzi, może to zrobić, wpisując w zeznanie nr KRS 0000248920, cel szczegółowy: Zuzia Suchocka - Fundacja „Rozszczepowe marzenia”.
Nikola Sworowska z Drzycimia
Dziewczynka cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę, encefalopatię genetyczną, małogłowie i alergię. Również niedowidzi, ma opóźnienie rozwoju psychoruchowego, zwiększone napięcie mięśniowe kończyn oraz ataksję, objawiającą się drżeniem rąk i nóg. - Nikolka w ciągu roku przeszła aż osiem operacji chirurgicznych związanych z ciągłymi powikłaniami, sześć razy miała zakładaną gastrostomię, ostatnio dwa razy lekarze zakładali jej specjalny dren, który musiał być wprowadzony 40 cm w głąb jelit - wyjaśniła jej mama Iwona Sworowska. Dziewczynka jest karmiona przez pompę dojelitową, codziennie ma też podawaną kroplówkę. W minionym roku rodzicom udało się uzbierać z 1 procentu 3,8 tys. zł. Pieniądze zostały wykorzystane m.in. na opatrunki piankowe, zakup stojaka, pieluchomajtek oraz przedmiotów pomocniczych do ćwiczeń w domu. W tym roku rodzice zbierają na dalsze leczenie, rehabilitacje i wydatki z tym związane. Nikoli potrzebne są też wózek i buty ortopedyczne. Aby jej pomóc, należy wpisać numer KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 9277 Sworowska Nikola.
Jakub Stefanowski z Osłowa
Jakub urodził się jako zdrowy chłopiec, lecz na skutek wypadku doznał uszkodzenia mózgu. Chłopak porusza się na wózku. W minionym roku rodzicom udało się uzbierać 12,2 tys. zł. Kupili za to specjalistyczny wózek dla Jakuba. - Za pieniądze pozyskane w tym roku chcemy kupić program komputerowy, który pozwoli Kubie pisać na komputerze za pomocą wzroku - mówi jego mama Lucyna Stefanowska. - Jednak szczególnie gorąco chciałabym, aby moi mężczyźni wyzdrowieli, bo od ubiegłego roku tata Kuby zmaga się z chorobą nowotworową - wyznała.
Aby przekazać pieniądze na dalsze leczenie Jakuba, należy w zeznaniu wpisać numer KRS 0000037904, cel szczegółowy: darowizna na leczenie Jakuba Stefanowskiego.
Weronika Ostrowska z Nowego
Dziewięciolatka urodziła się z wrodzonymi wadami twarzoczaszki, które wymagają licznych zabiegów. W połowie lutego odwiedzi chirurga plastycznego w Polanicy-Zdroju, który oceni stan i rokowania dziewczynki. Już teraz wiadomo, że Wiktoria będzie musiała przejść szereg operacji. Dziewczynka ma bowiem ubytek kości w czaszce i nie ma oczodołu. Przeszła już też kilka operacji i wymaga stałej opieki i ćwiczeń. Często też choruje. W ubiegłym roku rodzice z 1 procentu zebrali 350 zł. Wiktorii potrzeba jednak dużo więcej. - Same wyjazdy są bardzo kosztowne - mówi Beata Ostrowska, mama dziewczynki. - Po wizycie u chirurga będzie wiadomo już więcej - dodaje. Aby pomóc dziewczynce, trzeba wpisać nr KRS 0000037904, cel szczegółowy: na leczenie i operacje Weroniki Ostrowskiej.
Kornelia Jagodzińska z Krąplewic
Kornelia od urodzenia cierpi na rozszczep kręgosłupa, wodogłowie oraz przepuklinę oponowo-rdzeniową. Już w pierwszej dobie po urodzeniu była operowana. Kiedy po miesiącu od operacji wodogłowie zaczęło narastać, wówczas w główkę malutkiej dziewczynki została wstawiona zastawka. To z kolei powoduje cofanie się moczu do nerek i uszkadza je. Każdy, kto chciałby przekazać 1 procent na dalsze leczenie Kornelii, może to zrobić, wpisując w zeznanie nr KRS 0000300964, cel szczegółowy: dla Kornelii Jagodzińskiej. Fundacja na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych - Tratwa.
Wiktoria Stefan z Jeżewa
Dziewczynka cierpi na bardzo silną, niezdiagnozowaną dotąd padaczkę lekooporną. Spora część starań rodziców zmierza właśnie do jej zdiagnozowania. Wiktoria musi przebywać na specjalnej diecie, która średnio miesięcznie pochłania około tysiąca złotych, do tego dochodzą leki homeopatyczne, płatne wizyty u specjalistów i profesorów. Aby przekazać 1 procent podatku na Wiktorię, należy wpisać nr KRS 0000037904, cel szczegółowy: 8451 Stefan Wiktoria.
Tycjan Michalski z Laskowic
Sześciolatek choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Zachorował, gdy miał zaledwie trzy lata. Przeszedł już kilkanaście cykli chemii oraz radioterapię głowy. Poza białaczką wykryto u niego także celiakię. To zespół złego wchłaniania, objawiający się w ten sposób, że dziecko nie toleruje glutenu. Obecnie leczony jest w klinice onkologii w Bydgoszczy. - Jeszcze długa droga przed nim, by móc powiedzieć, że jest całkiem zdrowy - mówią rodzice Anna i Damian Michalscy. - Jednak nie tracimy nadziei i każdego dnia idziemy tą drogą razem z nim - dodają.
Na Tycjana Michalskiego można przekazywać 1 procent podatku, wpisując KRS 0000186434, cel szczegółowy: 234/M Tycjan Michalski - Fundacja „Słoneczko”
Jagienka Żebrowska z Laskowic
Jagna urodziła się z brakiem kości strzałkowej, w wyniku czego chora nóżka jest krótsza i szczuplejsza od zdrowej, a stawy skokowy i kolanowy mało stabilne. Dziewczynka będzie musiała przejść operację, czeka ją też długa rehabilitacja. Jej leczenie zakończy się po zakończeniu procesu wzrostu. Pieniądze z 1 procentu będą gromadzone na ten cel. Aby jej pomóc, należy w zeznaniu wpisać KRS0000037904, cel szczegółowy: 20861 Jagna Żebrowska.
MP, MJ

 

Jak pomóc?

Aby pomóc, wystarczy w zeznaniu rocznym w odpowiedniej rubryce podać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (numer KRS) wybranej organizacji oraz wysokość kwoty. W kolejnej rubryce wpisujemy cel szczegółowy, czyli numer, nazwisko i imię dziecka, któremu chcemy pomóc. Można też w okienku obok zaznaczyć, że wyrażamy zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego swojego imienia, nazwiska i adresu.

Aleksander Kiełpikowski z Pruszcza

Lekarze u tego siedmioletniego chłopca zdiagnozowali wadę centralnego układu nerwowego, padaczkę lekooporną, hipoglikemię, alergię i opóźnienie psychoruchowe. Na te schorzenia chłopiec cierpi od urodzenia. Rodzice diagnozowali go najpierw w Bydgoszczy, a później w Warszawie. - Lekarze powiedzieli, że jeśli będzie rehabilitowany, to ma szansę poradzić sobie samodzielnie w życiu - mówi jego matka. Sytuację w rodzinie Aleksandra pogarsza choroba ojca, który również jest niepełnosprawny. Ma chory kręgosłup, astmę i nie słyszy. Jednak mimo niepełnosprawności pracuje. Rodzice nie są jednak w stanie pokryć wszystkich wydatków związanych z leczeniem Aleksandra. Dlatego już w ubiegłym roku udało im się zebrać z jednego procentu 3,5 tys. zł, które przeznaczyli na rehabilitację. W tym roku również zbierają na rehabilitację oraz wyjazdy do lekarzy. Aby im pomóc, wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać: nr KRS: 0000186434 cel szczegółowy 583-K Aleksander Kiełpikowski na leczenie i rehabilitację.

Natalia Stosik z Miedzna

Ta ciesząca się życiem 17-latka choruje na mukowiscydozę. Od stycznia cierpi również na cukrzycę i chorobę Leśniowskiego-Crohna. To ostatnie schorzenie polega na nieprawidłowościach związanych z funkcjonowaniem jelit i całego układu pokarmowego. Towarzyszą mu również silne bóle brzucha. Dziewczyna leczy się w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka oraz w Bydgoszczy. Pieniądze potrzebne są jej głównie na leczenie. W ubiegłym roku rodzicom udało się zebrać w ramach jednego procentu 3 tys. zł. Pieniądze poszły na zakup przenośnego inhalatora, który nastolatka może zabrać w podróż do szpitala. Do niego niezbędne są również ustniki z pojemnikiem na lek, które co jakiś czas trzeba wymieniać. Jeden kosztuje 150 zł. Aby wesprzeć Natalkę, trzeba w zeznaniu podać nr KRS 0000064892 i wpisać cel szczegółowy: dla Natalii Stosik.

Jakub Kuczyński z Pisarek

Chłopiec urodził się jako wcześniak w 29. tygodniu ciąży. Ważył 1680 kg, w wyniku czego w piątej dobie życia nastąpił rozległy wylew krwi do mózgu. W następstwie tego pojawiło się wodogłowie pokrwotoczne, niedowład lewostronny i retinopatia. Kubuś nieustannie pozostaje pod ciągłą opieką kilku poradni specjalistycznych: okulistycznej, rehabilitacyjnej chirurgicznej, neurologicznej i kardiologicznej. Dzięki ćwiczeniom chodzi do normalnego przedszkola. Kuba jednak nieustannie potrzebuje rehabilitacji. Dzięki pieniądzom zebranym z 1 proc. wyjechał już na jeden turnus. Pieniądze, które uda się zebrać w tym roku, również zostaną wykorzystanie na rehabilitację. Rubryka 123: KRS 0000037904, cel szczegółowy: 20419 Jakub Kuczyński Fundacja „Zdążyć z pomocą”.

Zuzanna Suchocka z Laskowic

Dziewczynka urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem Wolfa Hirschhorna. Ma również niedosłuch i wady nerwów wzrokowych, padaczkę oraz wadę serca. W ubiegłym roku z 1 procentu rodzicom udało się zebrać 40 tys. zł. Zostały one przeznaczone na rehabilitację, sprzęty rehabilitacyjne i na leki. W grudniu rodzice zakupili też nowy wózek specjalistyczny, który kosztował 14 tys. Zuzia rośnie i wyrasta ze sprzętów, które do tej pory jej służyły. Będzie jej potrzebny nowy pionizator i profesjonalne dziecięce łóżko rehabilitacyjne. Między innymi na to zostaną przeznaczone fundusze z tegorocznego 1 procentu. Każdy, kto chce pomóc Zuzi, może to zrobić, wpisując w zeznanie nr KRS 0000248920, cel szczegółowy: Zuzia Suchocka - Fundacja „Rozszczepowe marzenia”.

Nikola Sworowska z Drzycimia

Dziewczynka cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę, encefalopatię genetyczną, małogłowie i alergię. Również niedowidzi, ma opóźnienie rozwoju psychoruchowego, zwiększone napięcie mięśniowe kończyn oraz ataksję, objawiającą się drżeniem rąk i nóg. - Nikolka w ciągu roku przeszła aż osiem operacji chirurgicznych związanych z ciągłymi powikłaniami, sześć razy miała zakładaną gastrostomię, ostatnio dwa razy lekarze zakładali jej specjalny dren, który musiał być wprowadzony 40 cm w głąb jelit - wyjaśniła jej mama Iwona Sworowska. Dziewczynka jest karmiona przez pompę dojelitową, codziennie ma też podawaną kroplówkę. W minionym roku rodzicom udało się uzbierać z 1 procentu 3,8 tys. zł. Pieniądze zostały wykorzystane m.in. na opatrunki piankowe, zakup stojaka, pieluchomajtek oraz przedmiotów pomocniczych do ćwiczeń w domu. W tym roku rodzice zbierają na dalsze leczenie, rehabilitacje i wydatki z tym związane. Nikoli potrzebne są też wózek i buty ortopedyczne. Aby jej pomóc, należy wpisać numer KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 9277 Sworowska Nikola.

Jakub Stefanowski z Osłowa

Jakub urodził się jako zdrowy chłopiec, lecz na skutek wypadku doznał uszkodzenia mózgu. Chłopak porusza się na wózku. W minionym roku rodzicom udało się uzbierać 12,2 tys. zł. Kupili za to specjalistyczny wózek dla Jakuba. - Za pieniądze pozyskane w tym roku chcemy kupić program komputerowy, który pozwoli Kubie pisać na komputerze za pomocą wzroku - mówi jego mama Lucyna Stefanowska. - Jednak szczególnie gorąco chciałabym, aby moi mężczyźni wyzdrowieli, bo od ubiegłego roku tata Kuby zmaga się z chorobą nowotworową - wyznała.Aby przekazać pieniądze na dalsze leczenie Jakuba, należy w zeznaniu wpisać numer KRS 0000037904, cel szczegółowy: darowizna na leczenie Jakuba Stefanowskiego.

Weronika Ostrowska z Nowego

Dziewięciolatka urodziła się z wrodzonymi wadami twarzoczaszki, które wymagają licznych zabiegów. W połowie lutego odwiedzi chirurga plastycznego w Polanicy-Zdroju, który oceni stan i rokowania dziewczynki. Już teraz wiadomo, że Wiktoria będzie musiała przejść szereg operacji. Dziewczynka ma bowiem ubytek kości w czaszce i nie ma oczodołu. Przeszła już też kilka operacji i wymaga stałej opieki i ćwiczeń. Często też choruje. W ubiegłym roku rodzice z 1 procentu zebrali 350 zł. Wiktorii potrzeba jednak dużo więcej. - Same wyjazdy są bardzo kosztowne - mówi Beata Ostrowska, mama dziewczynki. - Po wizycie u chirurga będzie wiadomo już więcej - dodaje. Aby pomóc dziewczynce, trzeba wpisać nr KRS 0000037904, cel szczegółowy: na leczenie i operacje Weroniki Ostrowskiej.

Kornelia Jagodzińska z Krąplewic

Kornelia od urodzenia cierpi na rozszczep kręgosłupa, wodogłowie oraz przepuklinę oponowo-rdzeniową. Już w pierwszej dobie po urodzeniu była operowana. Kiedy po miesiącu od operacji wodogłowie zaczęło narastać, wówczas w główkę malutkiej dziewczynki została wstawiona zastawka. To z kolei powoduje cofanie się moczu do nerek i uszkadza je. Każdy, kto chciałby przekazać 1 procent na dalsze leczenie Kornelii, może to zrobić, wpisując w zeznanie nr KRS 0000300964, cel szczegółowy: dla Kornelii Jagodzińskiej. Fundacja na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych - Tratwa.

Wiktoria Stefan z Jeżewa

Dziewczynka cierpi na bardzo silną, niezdiagnozowaną dotąd padaczkę lekooporną. Spora część starań rodziców zmierza właśnie do jej zdiagnozowania. Wiktoria musi przebywać na specjalnej diecie, która średnio miesięcznie pochłania około tysiąca złotych, do tego dochodzą leki homeopatyczne, płatne wizyty u specjalistów i profesorów. Aby przekazać 1 procent podatku na Wiktorię, należy wpisać nr KRS 0000037904, cel szczegółowy: 8451 Stefan Wiktoria.

Tycjan Michalski z Laskowic

Sześciolatek choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Zachorował, gdy miał zaledwie trzy lata. Przeszedł już kilkanaście cykli chemii oraz radioterapię głowy. Poza białaczką wykryto u niego także celiakię. To zespół złego wchłaniania, objawiający się w ten sposób, że dziecko nie toleruje glutenu. Obecnie leczony jest w klinice onkologii w Bydgoszczy. - Jeszcze długa droga przed nim, by móc powiedzieć, że jest całkiem zdrowy - mówią rodzice Anna i Damian Michalscy. - Jednak nie tracimy nadziei i każdego dnia idziemy tą drogą razem z nim - dodają.Na Tycjana Michalskiego można przekazywać 1 procent podatku, wpisując KRS 0000186434, cel szczegółowy: 234/M Tycjan Michalski - Fundacja „Słoneczko”

Jagienka Żebrowska z Laskowic

Jagna urodziła się z brakiem kości strzałkowej, w wyniku czego chora nóżka jest krótsza i szczuplejsza od zdrowej, a stawy skokowy i kolanowy mało stabilne. Dziewczynka będzie musiała przejść operację, czeka ją też długa rehabilitacja. Jej leczenie zakończy się po zakończeniu procesu wzrostu. Pieniądze z 1 procentu będą gromadzone na ten cel. Aby jej pomóc, należy w zeznaniu wpisać KRS0000037904, cel szczegółowy: 20861 Jagna Żebrowska.

MP, MJ