Wszystkie miejsca zajęte
Badania odbywały się w czterech miejscowościach: Świeciu, Nowem, Świekatowie i Jeżewie. Mogły wziąć w nich udział mieszkanki powiatu świeckiego, bez względu na wiek. Jedynym wymogiem było wcześniejsza rejestracja. - Tu pojawiły się małe problemy, co świadczyło o ogromnym zainteresowaniu akcją. To przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Każdorazowo w kilkadziesiąt minut wszystkie miejsca były zajęte - mówiła Izabela Hirsz-Lewandowska, prezes Stowarzyszenia Nowe Różowe Okulary.
W ramach akcji aż 175 osób miało wykonane bezpłatne badania USG piersi. U trzech badanych rozpoznano zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki i konsultacji w Poradni Chorób Piersi. Natomiast u 17 kobiet zalecono kontrolne badania USG piersi za 6 miesięcy. Przy okazji wizyt lekarze radiolodzy przekonywali, że w profilaktyce i wczesnej diagnostyce najważniejsze jest regularne samobadanie piersi. Każda z pań otrzymała kartę z informacją o przebytym badaniu, jego wynik i zalecenia. - Akcja badań USG finansowana była z budżetu powiatu świeckiego w ramach promocji zdrowia. Zdecydowaliśmy, że skoro tyle pań chce zadbać o swoje zdrowie, należy im również dać taką szansę i zamierzamy w tym roku akcję kontynuować - potwierdziła Iwona Karolewska, sekretarz starostwa powiatowego.
Przy kawie i zdrowiu

 

Wszystkie miejsca zajęte

Badania odbywały się w czterech miejscowościach: Świeciu, Nowem, Świekatowie i Jeżewie. Mogły wziąć w nich udział mieszkanki powiatu świeckiego, bez względu na wiek. Jedynym wymogiem było wcześniejsza rejestracja. - Tu pojawiły się małe problemy, co świadczyło o ogromnym zainteresowaniu akcją. To przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Każdorazowo w kilkadziesiąt minut wszystkie miejsca były zajęte - mówiła Izabela Hirsz-Lewandowska, prezes Stowarzyszenia Nowe Różowe Okulary.W ramach akcji aż 175 osób miało wykonane bezpłatne badania USG piersi. U trzech badanych rozpoznano zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki i konsultacji w Poradni Chorób Piersi. Natomiast u 17 kobiet zalecono kontrolne badania USG piersi za 6 miesięcy. Przy okazji wizyt lekarze radiolodzy przekonywali, że w profilaktyce i wczesnej diagnostyce najważniejsze jest regularne samobadanie piersi. Każda z pań otrzymała kartę z informacją o przebytym badaniu, jego wynik i zalecenia. - Akcja badań USG finansowana była z budżetu powiatu świeckiego w ramach promocji zdrowia. Zdecydowaliśmy, że skoro tyle pań chce zadbać o swoje zdrowie, należy im również dać taką szansę i zamierzamy w tym roku akcję kontynuować - potwierdziła Iwona Karolewska, sekretarz starostwa powiatowego.

Przy kawie i zdrowiu

W ramach przedsięwzięcia w Nowem i Świeciu odbyły się również dwa Spotkania dla kobiet „O zdrowiu przy kawie”. Jednym z najważniejszym punktów były prelekcje Magdaleny Czekień, lekarza ginekologa, na temat profilaktyki i wczesnej diagnostyki chorób kobiecych. Uczestniczki dowiedziały się też wielu ciekawostek na temat prawidłowego odżywiania. Członkinie ze Stowarzyszenia Amazonki Ziemi Świeckiej demonstrowały na specjalnych fantomach, jak za pomocą dotyku wyczuć zgrubienia, guzki i zmiany podskórne. Dzieliły się też swoimi doświadczeniami związanymi z mastektomią i przebytą chorobą. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się porady i sugestie braffiterek pomagających w odpowiednim doborze biustonoszy.

Ginekolog Magdalena Czekień była obecna również na sześciu spotkaniach dla uczennic szkół ponadgimnazjalnych. W ich trakcie między innymi była poruszana tematyka chorób przenoszonych drogą płciową, antykoncepcji, a także profilaktyki i wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych. - Zauważyliśmy, że dziewczyny nawiązały dobry kontakt z lekarką. Widać było, że są zainteresowane. Dlatego uważamy, że warto by było, aby pedagodzy szkolni powtórzyli takie spotkania, co znacznie bardziej ugruntowałoby nabytą wiedzę i z pewnością poszerzyło ją o nowe informacje - sugerowała Karolewska.

Akcja zrodziła się spontanicznie i przypadkiem. W starostwie było spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych. Wśród obecnych była Izabela Hirsch-Lewandowska. - W wyniku rozmowy okazało się, że Iza ma doświadczenie, a ja z racji wykonywanej pracy, możliwości organizacyjne i środki finansowe. Obie chciałyśmy zrobić coś dobrego i z entuzjazmem zaczęłyśmy realizować pomysł i współpracować na rzecz promocji zdrowia w powiecie świeckim - opowiada Iwona Karolewska.

Obie panie podkreślają, że akcję udało się przeprowadzić dzięki wsparciu i współpracy z Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Miejsko-Gminną Przychodnią w Świeciu, a także dyrektorami przychodni w Nowem, Jeżewie i Świekatowie. Swoją cegiełkę dołożyły także członkinie Stowarzyszenia Amazonki Ziemi Świeckiej oraz CK Zamek w Nowem i MBP w Świeciu, udostępniając pomieszczenia.

MP