Dochody powiatu świeckiego to 90,4 mln zł.
Wydawać starostwo zamierza więcej, bo 93,2 mln zł. Planowany deficyt w wysokości 2,8 mln zł samorząd zamierza spłacić kredytem.
- Na budżet patrzę z optymizmem - mówił do radnych Franciszek Koszowski, starosta świecki. - Wierzę, że wszystko uda nam się zrealizować i znaleźć na to pieniądze. Wydatki muszą znaleźć się na wszystko, oczywiście priorytetem są drogi, ale też będziemy inwestować w oświatę i Dom Dziecka. Jeśli chodzi o modernizacje tras, mamy uchwalony plan drogowy i konsekwentnie go realizujemy, a nawet wyprzedzamy - dodał.
Przebudowane „powiatówki”

 

Dochody powiatu świeckiego to 90,4 mln zł. Wydawać starostwo zamierza więcej, bo 93,2 mln zł. Planowany deficyt w wysokości 2,8 mln zł samorząd zamierza spłacić kredytem. - Na budżet patrzę z optymizmem - mówił do radnych Franciszek Koszowski, starosta świecki. - Wierzę, że wszystko uda nam się zrealizować i znaleźć na to pieniądze. Wydatki muszą znaleźć się na wszystko, oczywiście priorytetem są drogi, ale też będziemy inwestować w oświatę i Dom Dziecka. Jeśli chodzi o modernizacje tras, mamy uchwalony plan drogowy i konsekwentnie go realizujemy, a nawet wyprzedzamy - dodał.

Przebudowane „powiatówki”

Na same inwestycje starostwo zamierza wydać 18,3 mln zł. Najważniejsze przedsięwzięcia to przebudowa trasy Bukowiec - Przysiersk za 3,1 mln zł, Drzycim - Świecie - 7,2 mln zł, Płochocin - Bąkowo oraz Płochocinek - Płochocin - 480 tys. zł, Stare Marzy - Mniszek - 300 tys. zł. Przebudowany ma być również most w Wyrwie w ciągu drogi Drzycim - Sulnówko (750 tys. zł).

Powiat zapłaci za przygotowanie dokumentacji technicznej na kilka tras, które mają być robione w 2017 r., chodzi o odcinek Jaszczerek - Lipinki - Dąbrowa (60 tys. zł), Jeżewo -Piskarki - Sulnowo (60 tys. zł).

Starostwo ma również rozebrać wiadukt drogowy, który znajduje się przy trasie Plewno - Różanna i pobudować przejazd. Na to zadanie ma być przeznaczonych 400 tys. zł.

Nowa strażnica

Powiat dostał 1 mln zł dotacji z budżetu państwa, która ma być w całości przeznaczona na powstanie nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.

Z mniejszych przedsięwzięć można również wymienić adaptacje pomieszczeń magazynowych i gospodarczych na zaplecze socjalne dla pracowników za 100 tys. zł.

Odnowienia doczeka się stara siedziba starostwa przy ulicy Wojska Polskiego, która ma być w środku odmalowana i wyremontowana. Co ma kosztować 200 tys. zł. Natomiast na samą termomodernizację budynku będzie przeznaczonych 275 tys. zł.

Na ten rok zaplanowano również remont dachu w Domu Dziecka w Bąkowie za 70 tys. zł.

Przy Powiatowym Urzędzie Pracy ma być nowa nawierzchnia oraz utwardzony plac manewrowy (50 tys. zł).

 

Inwestują w oświatę

Starostwo nie zamierza oszczędzać na szkołach i sporo zainwestować w rozbudowę i modernizację ich infrastruktury. Przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych (II LO) w Świeciu ma być zrobiony parking, a cały teren wokół ma być odpowiednio zagospodarowany. Z budżetu pójdzie na ten cel 150 tys. zł.

Wyremontowana ma być sala gimnastyczna przy I LO w Świeciu, za 50 tys. zł. Jak również wymieniona instalacja elektryczna w budynku liceum w Nowem (50 tys. zł), a sama nieruchomość ma być otoczona płotem (26 tys. zł).

Prawie każda ze szkół dostanie pieniądze na zakup pomocy dydaktycznych, II LO - 60 tys. zł, ZSP w Świeciu - 100 tys. zł, Zespół Szkół Specjalnych - 50 tys. zł, I LO - 50 tys. zł, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - 21,5 tys. zł, ZSP w Nowem - 18 tys. zł.

Zmiany czekają też Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Warlubiu, gdzie mają być wyremontowane pralnia, kuchnia, stołówka oraz zakupione drzwi przeciwpożarowe. To ma łącznie kosztować 50 tys. zł.

Na wyposażenie nowego gabinetu logopedycznego w świeckiej poradni pójdzie 10 tys. zł.

W Nowem ma też powstać pracownia komputerowa za 35 tys. zł.

 

Dwa auta

Środki z budżetu pójdą też na zakup dwóch aut, jeden ma być wzięty w leasing i służyć starostwu (82 tys. zł), a drugi ma być dla Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (50 tys. zł).

Budżet został przyjęty przez radnych w środę 30 grudnia.

KAR