Czasem rodzina idzie na spacer do Wdy

rydzek
10.10.2017 17:03
A A A
Łabędzie na ul. Wojska Polskiego

Łabędzie na ul. Wojska Polskiego (Fot. Kadr z filmu Moniki Jaje)

Żyjąca w okolicach Małego Blankusza w Świeciu rodzina łabędzi od czasu do czasu wybiera się na spacer do położonej około czterystu metrów dalej rzeki Wdy.

Podczas środowej wyprawy towarzyszyli jej strażnicy miejscy, bo ptaki muszą przejść przez ruchliwą ulicę Wojska Polskiego. - To nie jedyne takie zgłoszenie, jakie mamy odnośnie do tej ptasiej rodziny - mówi Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Zwykle one same świetnie sobie radzą z przejściem, ale tym razem wybrały godziny, w których jest wyjątkowo dużo aut na drodze. Gdy docierają nad rzekę, pływają tam kilka dni, potem z powrotem wracają nad Mały Blankusz. To bardzo ciekawskie zwierzaki, ale nieagresywne. Ostatnio sporo mieliśmy z nimi pracy, bo uparły się, że będą towarzyszyć biegaczom przy mecie na półmaratonie Chełmno - Świecie. Musieliśmy je kilkakrotnie przeganiać do jeziorka - dodaje.
Druga rodzina łabędzi żyje na Dużym Blankuszu. - Tu wczesną wiosną zdarzają się sytuacje, że ptaki atakują samochody - opowiada komendant. - Wszystko dzieje się w okresie godowym, bo samiec łabędzia, widząc swoje odbicie, myśli, że ma przed sobą konkurenta, dlatego dziobie - dodaje.
KAR

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX