Trzydniowe forum po raz pierwszy odbywało się na terenie naszego powiatu. Uczestniczyli w nim właściciele gospodarstw agroturystycznych i obiektów turystyki wiejskiej, wytwórcy produktów lokalnych, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych, działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, a także animatorzy życia kulturowego wsi. Z naszego powiatu uczestniczyła w nim Katarzyna Lipowiec, kierownik LGD "Gminy Powiatu Świeckiego", która była jednym ze współorganizatorów spotkania. Obecna była również Iwona Karolewska, sekretarz starostwa powiatowego, a także właściciele gospodarstw i obiektów agroturystycznych.
Wyróżnili się na "AGRO-wczasach"
Tuż po oficjalnym otwarciu wydarzenia, najważniejsze, ale z całą pewnością najbardziej stresujące chwile przeżywali uczestnicy konkursu "AGRO-wczasy". Mogły w nim uczestniczyć gospodarstwa agroturystyczne, obiekty turystyki wiejskiej oraz obiekty oferujące potrawy kuchni regionalnej. Wszystkie musiały znajdować się na terenach wiejskich naszego województwa. Po wstępnej weryfikacji do drugiego etapu przeszło po pięć obiektów w każdej kategorii. Na przełomie lipca i sierpnia wszystkie odwiedziła sześcioosobowa komisja konkursowa. Przyznane punkty pozwoliły jednoznacznie wyłonić zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
"Gospodarstwo agroturystyczne", które zdobyło najwięcej punktów, to Ekogościniec Pachotówko Aliny i Jacka Krawiszów z Gzina. Na drugim miejscu znaleźli się ich sąsiedzi zza miedzy - gospodarstwo agroturystyczne Gzinianka Ireny i Jerzego Tomkiewiczów, również z Gzina. Trzecie miejsce przypadło gospodarstwu agroturystycznemu Stajnia Nadolnik Lidii i Andrzeja Galikowskich z Nadolnika. Wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: Nadwiślańska Chata Barbary i Zdzisław Brzykcy z Luszkowa oraz gospodarstwo agroturystyczne Iwanowscy Anny i Jana Iwanowskich ze Strzelec Dolnych.
W kategorii "Usługi turystyki wiejskiej" pierwsze miejsce zajęła Maciejówka Łucji Durbajło z Żagna. Drugie przypadło Kemparówce Agnieszki Słowińskiej ze Spoczynka. Na trzecim znalazł się Pałac Jasminum Marceliny Oczkowskiej z Zalesia. Wyróżnienia w tej kategorii odebrały: gospodarstwo agroturystyczne Ptasi Ogród Hanny i Romana Brylów z Mięcierzyna i Leśne Apartamenty w Bielskiej Strudze Agnieszki Drelichowskiej. 
W kategorii "Atrakcyjna kuchnia regionalna" były dwa równorzędne pierwsze miejsca. Przypadły one Pałacowi Runowo Hanny Lewandowskiej z Runowa Krajeńskiego oraz gospodarstwu agroturystycznemu Siedlisko przy Bukach Anny Romanowskiej w Budach. Na drugim miejscu znalazło się gospodarstwo agroturystyczne Pod Lasem Katarzyny i Wojciecha Przybylskich w Józefince. Na miejscu trzecim agroturystyka Dworek Wymysłowo Joanny Kłodzińskiej-Szewczenko z Wymysłowa.
Mamy się czym chwalić
Tradycją forum jest nie tylko rozstrzygnięcie konkursu "AGRO-wczasy", ale również wykłady i panele dyskusyjne oraz wyjazdy studyjne. Między innymi o dobrych praktykach w produkcji i sprzedaży żywności w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego - mówił Janusz Adamczyk, twórca marki Sery Adamczyk. Na teren jego gospodarstwa, a także do Winnicy przy Talerzyku Anny i Wiesława Janasińskich zorganizowano wyjazdy studyjne. Kolejna grupa uczestników forum zaprzyjaźniała się z osłami i włoskim klimatem w Toskanii Kociewskiej Arkadiusza i Sary Pstrongów. - Głównym celem forum jest integracja środowisk związanych z turystyką wiejską naszego województwa, stworzenie możliwości do wymiany wiedzy w tym zakresie, a także upowszechnianie dobrych praktyk, których przykładem są obiekty odwiedzane podczas wyjazdów studyjnych - mówił Ryszard Kamiński, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, które od lat jest organizatorem i inicjatorem zarówno forum, jak i konkursu "AGRO-wczasy". Obydwa wydarzenia w tym roku współtworzyły: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, a także LGD "Gminy Powiatu Świeckiego" i LGD "Bory Tucholskie". Środki na organizację wydarzenia zostały pozyskane z Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Magdalena Potulska