Weź psa z okładki

rydzek
12.11.2017 14:19
A A A
Wdzięczny Bryś
Jestem Bryś. Mieszkam w schronisku w Pruszczu już od jakiegoś czasu. Wcześniej moje życie nie było kolorowe. Długo nie dostawałem nic do jedzenia, dlatego teraz każdy pokarm pochłaniam, gdy tylko wpadnie do mojej miski. Dzięki temu nic się nie marnuje. 
Marzy mi się dom, w którym będę regularnie karmiony, a ludzie będą wychodzić ze mną na spacery i głaskać mnie. Umiem grzecznie chodzić na smyczy i chętnie współpracuje z ludźmi. Szkoda, że tak rzadko nas odwiedzają w schronisku. Jeśli masz jakiś przytulny kąt, proszę przygarnij mnie, a z pewnością Ci się odwdzięczę.

Wdzięczny Bryś Jestem Bryś. Mieszkam w schronisku w Pruszczu już od jakiegoś czasu. Wcześniej moje życie nie było kolorowe. Długo nie dostawałem nic do jedzenia, dlatego teraz każdy pokarm pochłaniam, gdy tylko wpadnie do mojej miski. Dzięki temu nic się nie marnuje. Marzy mi się... (Fot. Nadesłane)

Dziś prezentujemy dwie kolejne psie osobliwości, tym razem ze schroniska w Pruszczu. Figaro jest zabawnym, ale już potrafiącym chodzić na smyczy szczeniakiem. Bryś to starszy pies, który lubi kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami. Kocha spacery. O pracy w schronisku w Pruszczu opowiada nam Katarzyna Wiśniewska, która razem z mężem Sebastianem pomaga tamtejszym czworonogom. Najpoważniej chore psy biorą do swojego domu, leczą i socjalizują

Katarzyna i Sebastian Wiśniewscy zaledwie od trzech lat mieszkają w gminie Pruszcz, a już zdołali pomóc niejednemu psu w okolicy. - Od dawna pomagamy psom z bydgoskiego schroniska, zaadoptowaliśmy niejednego zwierzaka, dostarczaliśmy karmę, później pomagaliśmy w transporcie zwierzaków, które znalazły nowy dom, ale właściciele nie mieli jak po nie przyjechać - mówi pani Kasia. - W Pruszczu zaczęło się od tego, że znaleźliśmy bezdomnego psiaka. Nie chcieliśmy, żeby zwierzę trafiło do schroniska, bo było schorowane i wystraszone. W dodatku pies miał powyżej dziesięciu lat, a takie w schronisku mają praktycznie znikome szanse na adopcję. Próbowaliśmy dowiedzieć się, jaką pomoc oferuje gmina, i tak nawiązała się współpraca - dodaje.
Dziś małżeństwo mobilizuje zaprzyjaźnionych wolontariuszy z bydgoskiego schroniska i raz w tygodniu starają się jeździć do schroniska w Pruszczu. Sprzątają w kojcach, wymieniają wodę psom i wyprowadzają je na spacer. - Niestety, obecnie jest w nim 17 czworonogów - mówi pani Kasia. - Większość to psy, których nikt nie szuka, są stare, chore albo ktoś wcześniej bardzo źle je traktował. Teraz boją się człowieka, a my staramy się je socjalizować. Często jest tak, że psy reagują agresją lub szczekają na ludzi, bo bardzo się ich boją. Do tej pory jednego z psów udało się nam wyciągnąć z budy i sprawić, żeby zaufał ludziom, co ułatwia pracownikom oczyszczalni (gdzie mieści się schronisko) sprzątanie kojca - dodaje.
Małżeństwo Wiśniewskich ma już w domu 10 psów. - Zdajemy sobie sprawę, że jest ich zbyt wiele, ale jak my im nie pomożemy, to kto? - pyta pani Kasia. - Dlatego staramy się je podleczyć i znaleźć nowy dom, a przede wszystkim odpowiedzialnych opiekunów. To wymaga bardzo dużo pracy, przede wszystkim w internecie, żeby wypromować psy. Najczęściej osoby chętne do adopcji zgłaszają się z całej Polski, ale rzadko udaje się znaleźć nowy dom wśród lokalnej społeczności - dodaje.
W schronisku w Pruszczu brakuje rąk do pracy. - Potrzebni są wolontariusze, którzy nie będą się brzydzili posprzątać psiej budy i kojca i wymienić wody w misce, którą najpierw trzeba umyć - uprzedza Katarzyna Wiśniewska. - Wdzięczni będziemy też za wsparcie rzeczowe w formie karmy, smyczy i obroży dla psów, a także worków ze słomą, które świetnie sprawdzają się jako wyściółka do bud. Priorytetem obecnie jest dla nas remont bud, które są w złym stanie. Wszystkie są już stare i zniszczone, a niektóre z nich przeciekają - dodaje.
Każdy, kto chciałby wesprzeć schronisko w Pruszczu, może się zgłaszać bezpośrednio do pani Katarzyny pod nr tel. 605 640 130.
ACZ

* Figaro znalazł już dom

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX