Odcinek był wyświetlany późno w nocy (teraz można go też obejrzeć w internecie). Program "Poszukiwacze historii" prowadzą Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski. To dwóch zapaleńców, którzy jeżdżą w różne rejony Polski, badając ciekawe znaleziska. Tym razem wybrali się do Osia, gdzie w centrum Borów Tucholskich szukali śladów kultury Gotów. Wskazywać na to miał wielki krąg, bardzo podobny do tego, jaki znajduje się w miejscowości Odry. W poszukiwaniach towarzyszył im Daniel Siewert, dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Ekipa uzbrojona w profesjonalny sprzęt do wykrywania metali, jak i drobnych przedmiotów pojechała w sam środek lasu.
Zanim jednak zabrali się za kopanie, cały teren został sprawdzony nowa metodą LiDaR, która pozwala zobaczyć mapę terenu bez zabudowań i szaty roślinnej. To znacznie zawęziło pole poszukiwań.
Bomby ze sztukasów
Już po krótkiej przechadzce po lesie aparatura poszukiwacza zaczęła wskazywać, że coś znajduje się pod ziemią. Okazało się, że to pociski, i to nie byle jakie, bo pochodzące z niemieckich samolotów bojowych tzw. sztukasów. Kawałek dalej znaleziono zapalniki. Takich bomb w pobliżu było więcej. Ekipa musiała więc wezwać saperów, którzy znalezisko z czasów drugiej wojny światowej odpowiednio zabezpieczyli. Do rozwiązania pozostała jeszcze zagadkach tajemniczego kręgu. Według specjalistów z "Poszukiwaczy historii" była ona dziełem szkolących się w tym rejonie lotników z Luftwaffe. - Można powiedzieć, że była tu duża strzelnica, a krąg to prostu cel, do którego strzelano - mówił Olaf Popkiewicz.
A obok było lotnisko
Prowadzącym od razu nasunęło się pytanie, skąd startowały bombowce. Sprawa wyjaśniła się, gdy podjechano na oddalony pas lotniczy, należący do Lasów Państwowych. Okazało się, że istniał on już w czasie II wojny światowej i był wykorzystywany przez Niemców. - Wiele takich znalezisk z tamtego okresu znajduje się w naszych lasach - komentuje odnalezienie pocisków Daniel Siewert. - Z ekipą "Poszukiwaczy historii" zdarzyło mi się już współpracować. Łączą nas wspólne zainteresowania, dlatego gdy przesłałem im informację o kręgu, wydała im się ona na tyle interesująca, że postanowili nakręcić o Osiu jeden z odcinków. Od razu powiem, że poszukiwania nie wyglądały tak prosto, jak w filmie. Zanim pojechaliśmy w teren, musieliśmy postarać się o pozwolenie na badania z Nadleśnictwa Osie oraz od wojewódzkiego konserwatora zabytków, bo mogłoby się okazać, że penetrujemy teren już wcześniej zbadany - dodaje.
Odcinek "Poszukiwacze historii - Kręgi z Osia" był kręcony pod koniec września tego roku, emitował go Polsat Play.
KAR