Nowe planuje rozważnie

rydzek
28.12.2017 08:14
A A A
W przyszłym roku ma się zakończyć rekonstrukcja murów obronnych w Nowem

W przyszłym roku ma się zakończyć rekonstrukcja murów obronnych w Nowem (Fot. Nadesłane)

- To nie będzie budżet wyborczy - zapewnia Czesław Woliński, burmistrz Nowego. - Bierzemy się za te inwestycje, które mają szanse na realizację i zewnętrzne wsparcie - dodaje

Przyszłoroczny budżet gminy Nowe na 2018 r. to 40 mln zł, na zadania majątkowe ma być przeznaczone 5,3 mln zł. Planowany deficyt w wysokości 848,8 tys. zł gmina zamierza pokryć przychodami pochodzącymi z emisji papierów wartościowych.
Wśród wielu zaplanowanych przedsięwzięć pojawia się rozbudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości Zdrojewo i Gajewo. Inwestycja ma kosztować ponad 1,5 mln zł, przy wkładzie gminy w wysokości 784 tys. zł. Natomiast 50 tys. zł ma być przeznaczone na przydomowe oczyszczalnie w Górnych Morach.
Altany, siłownie zewnętrzne
W budżecie znalazły się również zadania realizowane w ramach funduszu sołeckiego, na który łącznie na wszystkie wsie ma być przeznaczone 216,4 tys. zł. Wśród wielu zadań znalazła się budowa altany na placu zabaw w Morgach (drugi etap za 13 tys. zł), jak również zakup i montaż siłowni zewnętrznych w Morgach (7 tys. zł), budowa ogrodzenia placu zabaw w Małym Komorsku (drugi etap za 10 tys. zł). Z funduszu ma być również sfinansowany zakup i montaż wiaty przystankowej w sołectwie Gajewo (4 tys. zł), utwardzenie placu w Rychławie (27,9 tys. zł).
Z pozostałych zadań warto wymienić przebudowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych. Nowa nawierzchnia bitumiczna ma być położna w Trylu, za 280 tys. zł. Wkład gminy to 180 tys. zł, a 100 tys. zł ma iść z dotacji.
Na projekt przebudowy ulicy Akacjowej ma iść 10 tys. zł, podobna kwota ma być przeznaczona na ul. Dębową.
Adaptacja parteru zamku
W przyszłym roku ma dojść do realizacji długo oczekiwanej inwestycji, czyli adaptacji parteru zamku na cele wystawiennicze oraz zagospodarowanie plantów zamkowych. Ta przebudowa ma być realizowana przy wsparciu z LGD. Miasto liczy, że z PROW-u dostanie 76,3 tys. zł, a ich wkład własny wyniesie 43,6 tys. zł.
W budżecie znalazła się również budowa targowiska, na które gmina dostała już dotację z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 992 tys. zł, a sama musi dołożyć 567 tys. zł.
Z mniejszych przedsięwzięć warto wspomnieć o przebudowie kotłowni centralnego ogrzewania w SP Tryl za 16 tys. zł. Poza tym w placówce trzeba zająć się pracami dekarskimi, m.in. wymienić część rynien. Wstawić nowe drzwi do szatni i świetlicy, pokoju nauczycielskiego i gabinetu dyrektora. Dodatkowo wymalować hol szkoły i wejście, położyć płytki podłogowe w świetlicy i w klasie do edukacji wczesnoszkolnej.
Natomiast w SP nr 2 w Nowem szykuje się konserwacja klimatyzacji, serwis komputerów, projektorów, sieci internetowej i tablic interaktywnych, remont podłóg w dwóch klasach oraz pomieszczenia po gabinecie pielęgniarki.
Przedszkola na razie nie ma
Poza tym w Nowem przy ul. Nowej 11 powstaną kolejne lokale socjalne za prawie 1 mln zł, z tego wsparcie zewnętrzne to 800 tys. zł, a także Dom Środowiskowy.
W przyszłym roku kontynuowana ma być rekonstrukcja zabytkowych murów obronnych (10 tys. zł) oraz opracowany plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru nad jeziorami Radodzierz i Łąkosz (32 tys. zł).
- Nie jest to na pewno budżet wyborczy - mówi Czesław Woliński, burmistrz Nowego. - Wybraliśmy zadania, które mają szansę na realizację i w większości przypadków mają dofinansowanie zewnętrzne - dodaje.
W projekcie nie znajdziemy na razie budowy przedszkola w Nowem. - W dalszym ciągu czekamy na informacje od marszałka, czy nasz wniosek został pozytywnie oceniony i dostaniemy unijne wsparcie - mówi burmistrz. - Wtedy będziemy zmieniać budżet i dopisywać budowę przedszkola - dodaje.
Gmina na ten cel zamierza wyemitować obligacje komunalne w wysokości 1,6 mln zł.
KAR

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (7)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 5 razy 5

  Czy nasza władza ma jakąś strategie na przyszłość dla naszego miasta ? Czy przez 7 lat rządów p.burmistrza postarał się o strategicznego
  inwestora ? Moim zdaniem nie ma pomysłu na rozwój miasta.Jak czytam ile miasto chce przeznaczyć dla wsi to nie chce mi się wierzyć. Kapną tu trochę grosza to tu i czy to mydlenie ludziom oczu ?

 • Gość: Gośc

  Oceniono 5 razy 5

  Kto to wymyślił 10 tyś na rekonstrukcje murów obronnych ? W takim ślimaczym tempie nigdzie nie znajdą. A inwestycje na wsiach to tragedia .Czy nie ma radnych z tych miejscowości, żeby odezwali sie w swoim interesie.

 • Gość: Gość

  Oceniono 4 razy 4

  Burmistrzu nakłady na inwestycje na wsiach to kpiną?

 • Gość: Franek

  Oceniono 4 razy 4

  Baju,baju burmistrzu jak to nie jest promocja pod wybory ?
  Zresztą te propozycje inwestycyjne to żadne cuda.
  Po co tym się chwalić ? Nowe potrzebuje przedszkola z prawdziwego zdarzenia ale jak widać z tym jest problem.Nasze miasto jest pięknie położone ,ale tego waloru władza nie potrafi wykorzystać w promocji .
  W zamian opieka nagrała nieudane filmiki o bezdomnych...??? Nie mam nic przeciw ludziom bezdomnym,ale ważne jest aby skutecznie w praktyce im pomagać a nie zaśmiecać internet bublami.
  Wg mnie w naszym mieście potrzeba włodarza nowoczesnego i kreatywnego a tak żyjemy w minionej epoce. Ten człowiek jest mało otwarty na wyzwania i potrzeby mieszkańców. Ciekawe kto będzie wspierał jego kampanię wyborczą ???

 • Gość: Mieszkanka

  Oceniono 6 razy 4

  Jak długo można czekać na tak ważną inwestycje jak przedszkole ? Może nowy burmistrz będzie efektywniejsze ? Czas na zmiany.

 • Gość: bankrut

  Oceniono 3 razy 3

  Pretensje mieszkańcy powinni mieć do Radnych. Toksyczne układy doprowdziły do ponad 8 milonowego zadłużenia gminy. Z artykułu wynika, że dług ma wzrosnąć do ok.10mln złotych. TEN burmistrz wespół z TYMI radnymi rządzi bez zachowania podstawowych zasad ekonomii. Najpierw inwestorzy i praca dla mieszkańców oraz obniżanie obciążeń stałych ludności. Potem podwyżki pensji, malowanie korytarzy, poprawianie chodników, budowa placów zabaw no i budowa czegoś co emituje straszne koszty czyli Hali widowiskowej. NIC doprawdy NIC burmistrz nie zrobił aby mieszkańcom żyło się taniej i aby z zewnątrz zachęcić kapitał do inwestycji. Nie bierzmy pod uwage jako rozwojowych wycieczek do Niemiec do "zaprzyjaźnionej" wiejskiej gminy jako zwiastun działania :):):)
  Doradcy ekonomiczni w osobie Skarbnika Gminy i oraz burmistrz nie myślą co będzie za 10 lat bo już będą na emeryturach a długi spłacać będzie następca.
  Już teraz spłata kosztów wyemitowanych obligacji wynosi ok.700tyś złotych rocznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX