Wiosną zamkną Park Wodny, bo położą płytki

rydzek
12.01.2018 08:45
A A A
Ariel Stawki prezentuje nowe urządzenia strefy cardio, które na razie stoją jeszcze w magazynie

Ariel Stawki prezentuje nowe urządzenia strefy cardio, które na razie stoją jeszcze w magazynie (Fot. KAR)

Nie sprawdziło się kilkakrotne malowanie farbą dna niecki basenowej w Świeciu. Zapadła decyzja, że trzeba położyć nowe kafelki, co wiąże się z zamknięciem obiektu przynajmniej na półtora miesiąca. Inwestycja ma być realizowana już od połowy marca

Tuż przed świętami z dziennikarzami spotkali się Tomasz Keller, prezes Vistuli Park zarządzającej Parkiem Wodnym, oraz jego kierownik Ariel Stawski. Powodem było nie tylko roczne podsumowanie działalności obiektu, ale również podanie informacji, że basen czeka kolejny remont. - Praktycznie od początku działalności parku borykaliśmy się z problemem odpryskującej farby z dna głównej niecki basenowej - mówił Keller. - Dwukrotnie podczas przerwy technologicznej dno było czyszczone i od nowa malowane. Jednak nie przeniosło to zamierzonych efektów, po kilku tygodniach farba znowu odpryskiwała - dodał.
Przerwa na remont niecki
Prezes Keller zapewniał, że miasto kilkakrotnie spotykało się z wykonawcą, firmą Ebud. - Chcieliśmy poznać, co jest przyczyną takiego defektu wizualnego - mówił. - Zostały wykonane dwie ekspertyzy - jedną zamówiło przedsiębiorstwo, a drugą urząd w Świeciu. Okazało się, że winowajcą były stare płytki na dnie niecki - dodał.
Ostatecznie zapadła decyzja, że tylko ich zdjęcie i położenie nowych da wymierny efekt, którzy utrzyma się latami. Problem w tym, kto ma zapłacić za tę inwestycję. Miasto stoi na stanowisku, że powinien to zrobić wykonawca w ramach gwarancji, która obejmuje obiekt jeszcze do stycznia 2019 r. - Niestety, łączy się to również z zamknięciem parku na mniej więcej półtora miesiąca, a nawet na dwa miesiące - mówił Keller. - Praktycznie nie ma dobrego czasu na przerwę technologiczną, ale wczesną wiosną, w połowie marca, będzie to najmniej uciążliwe dla użytkowników obiektu - dodał.
Dalszych zmian w parku na razie nie będzie. - Poczekamy, aż skończy się nam gwarancja, wtedy będziemy mogli pomyśleć o innych przeróbkach - poinformował Keller.
Chodzi tu m.in. o przebudowę szatni, które są małe i nie spełniają swojego zadania. - Z czasem pomyślimy o nowoczesnych przebieralniach, jakie są w dużych parkach wodnych - tłumaczył. - Koedukacyjne, z wydzielonymi częściami do przebrania się i obszernymi miejscem na szafki - dodał.
Na osłodę strefa cardio
Podczas remontu dolna część obiektu, czyli grota solna i sauna na podczerwień, będzie nadal czynna. Kierownik parku przygotował też kolejną propozycje dla tych, którzy nie będą mogli korzystać w tym czasie z wodnych kąpieli, a lubią ćwiczyć. - Od Nowego Roku uruchamiany u nas strefę cardio - mówił Ariel Stawski. - Nie jest to klasyczna siłownia, ale miejsce do ćwiczeń aerobowych. Zamówiliśmy ze Stanów Zjednoczonych 14 nowoczesnych urządzeń, w tym m.in. rowery, ergometr, bieżnie, orbitreki. Będziemy mieli też jedno z nowocześniejszych sprzętów na rynku sportowym, łączące funkcje roweru z orbitrekiem - dodał.
Stawski zapewnia, że ceny korzystania ze strefy będą konkurencyjne i najniższe w Świeciu. Oprócz jednorazowych wejść będzie można wykupić karnet, który będzie się łączył również z tym basenowym. Strefa cardio ma być czynna od godz. 7 do 22. Będzie się mieścić na piętrze, w salce gimnastycznej. Same urządzenia kosztowały spółkę 125 tys. zł. - Myślę, że ten zakup szybko nam się zwróci - mówił Keller. - Tym bardziej że skorzystaliśmy z bardzo dogodnej opcji leasingu operacyjnego - dodał.
Zarządca obiektu liczy, że strefa przyjmie się tak samo dobrze, jak powstała w tym roku grota solna, która przez kilka miesięcy działalności już praktycznie w 90 proc. jest spłacona.
Podczas spotkania Keller i Stawski podsumowali też wyniki finansowe basenu. Okazuje się, że w 2017 r. obiekt odwiedziło 142 tys. osób. To więcej niż w 2016 r. (129 tys. osób). Utrzymanie parku to koszt roczny 2,1 mln zł. Dochody własne to 1,5 mln zł, a około 0,5 mln zł dopłaca gmina.
- Cieszmy się z takiego wyniku, bo to pokazuje wyraźnie, że nie tylko w pierwszym roku działalności parku ludzie z niego korzystają - komentował Keller.
Sporo różnych wydarzeń
Panowie chwalili się bogatym kalendarzem wydarzeń w parku wodnym. - Zorganizowaliśmy 17 różnych zawodów, spotkań, imprez - opowiadał Stawski. - Odbywały się u nas wojewódzkie zawody pływackie. Płynęliśmy do Niepodległej, teraz 10 pływaków rywalizuje w największej liczbie przepłynięć basenu w ramach "Płyniemy na mundial". Rozdajemy cyklicznie puchary w rywalizacji na najszybsze spłynięcie zjeżdżalnią. Mamy za sobą wakacje w parku, teraz organizujemy ferie zimowe w naszym obiekcie. Uczniowie ze szkół z powiatu świeckiego korzystają u nas z programu "Umiem pływać". Bierzemy również udział w projekcie "Kinder plus sport", dzięki czemu cyklicznie dostajemy sprzęt sportowy dla dzieci, pomocny w nauce pływania - dodał.
W tym roku nie udało się zrealizować pomysłu sprawdzania efektywności zajęć wychowania fizycznego na basenie. - Przeszkodziła nam w tym reforma edukacji i likwidacja gimnazjów - stwierdził Stawski. - Z projektu jednak nie rezygnujemy i chcemy z nim wejść, gdy unormuje się sytuacja w szkołach - dodał.
Podczas spotkania była też mowa o tym, co się działo w hali widowiskowo-sportowej, którą zarządza spółka Vistula Park. Obiekt w tym roku obchodził 10-lecie działalności. - W tym roku wcale nie zamierzamy zwalniać - mówił Keller. - W styczniu oczywiście zaczynamy od finału WOŚP, potem będą studniówki i bale. W lutym zapraszamy na targi budowlane - poinformował Keller. - Będą na nich nie tylko firmy, które zajmują się typową budowlanką, ale również ubezpieczeniowe i kredytowe - dodał.
W tym roku nie zabranie również targów edukacji i pracy. Będą występy kabaretów oraz przeniesiony z 2017 r. mecz samorządowcy kontra artyści. Jak zwykle sporo emocji będzie podczas Stex Ligi, a jej gala finałowa powinna się zaskoczyć rozmachem i ciekawymi występami.
KAR

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX