Podsumowanie plebiscytu odbyło się w miniony wtorek w bistro w Gorącej Wodzie Company. - Cieszę się, że jak co roku możemy spotkać się w gronie osób uprawiających i wspierających sport w naszym regionie - rozpoczęła redaktor naczelna Joanna Dolecka. - Tegoroczny plebiscyt przebiegał w nieco innej formule. Nowością były kupony, na których głosami obdarować trzeba było aż dziesięciu kandydatów - przypomniała.
Ostatecznie w plebiscycie oddano 7499 ważnych głosów. Najwięcej z nich uzbierała Klaudia Zalewska, zapaśniczka Wisły Świecie, która wyprzedziła etatowe nasze laureatki Anielę Dzedzej i Oliwię Poćwiardowską. W finałowej dziesiątce znaleźli się również: Fabian Spionkowski, Tomasz Rozumczyk, Aleksandra Piotrowska, Tomasz Miloch, Iga Daszkiewicz, Paulina Karczewska i Julia Wieprzowska.
Podsumowanie plebiscytu było okazją do wręczenia wyróżnień, które przyznał starosta świecki. Otrzymali je: Mirosław Brzóska za wspieranie działalności klubu MLKS Wisła Nowe oraz wszelkich inicjatyw propagujących zdrowy tryb życia i aktywność ruchową, Zbigniew Iwański, zastępca dyrektora OKSiR w Świeciu ds. sportu, turystyki i rekreacji, za kreowanie życia sportowo-rekreacyjnego w gminie Świecie, Andrzej Maliszewski, działacz, aktualny prezes Wdy Świecie, za kadencji którego seniorski zespół trzykrotnie sięgnął po Puchar Polski na szczeblu okręgu, a w sezonie 2014/2015 dotarł nawet do 1/8 rozgrywek centralnych, oraz Kamil Mykowski, współtwórca żeńskiej piłki nożnej w Pruszczu, którego zespół wywalczył złoto XVI Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich Chełmno - Rio de Janeiro.
Gośćmi specjalnymi tegorocznej uroczystości były pochodzące z naszego regionu wioślarki Małgorzata Dłużewska-Wieliczko, srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1982 roku, i jej córka, wielka nadzieja polskich wioseł Marta Wieliczko, która ma na koncie srebrne i złote medale młodzieżowych mistrzostw świata, złoto w Pucharze Świata i srebro championatu globu seniorek. Podczas spotkania opowiadały one o wioślarstwie, wspominały swoje osiągnięcia, pokazywały medale, znalazły też chwilę na wspólne zdjęcia czy autografy.
Spotkanie podsumowujące plebiscyt zaszczycili również swoją obecnością starosta świecki Franciszek Koszowski, sekretarz powiatu Iwona Karolewska oraz burmistrz Nowego Czesław Woliński wraz z małżonką.
Nagrodzenie najpopularniejszych sportowców nie byłoby oczywiście możliwe bez wsparcia przyjaciół "Czasu" i sponsorów. Jak co roku było z nami starostwo powiatowe, które w konkursie przyznało nam środki na organizację inicjatywy promującej osiągnięcia zawodników w powiecie i aktywny styl życia, Centrum Kształcenia "Apis", prowadzące darmowe szkoły dla dorosłych, które podarowało bukiety kwiatów wykonane przez ich florystyki, vouchery na masaże klasyczne, gadżety, a dla zwycięzcy dodatkowo power bank i imponującej wielkości kosz słodkości, Park Wodny w Świeciu, dzięki któremu nagrodzeni będą mogli skorzystać z atrakcji basenu oraz Centrum Rehabilitacji, Masażu i Terapii Manualnej "Sport Zdrowie Kondycja" Piotra Szewczuka, gdzie trójka wybranych sportowców przejdzie specjalistyczne zabiegi.
Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu wyróżnień, jak co roku, znalazł się też czas na rozmowy w kuluarach i dzielenie się wrażeniami.
JAK
10 najpopularniejszych sportowców 2017 roku w głosowaniu czytelników Czasu Świecia
1. Klaudia Zalewska, zapasy, MLKS Wisła Świecie - 862 głosy
2. Aniela Dzedzej, karate, S.S. Yamabushi - 655 głosów
3. Oliwia Poćwiardowska, karate kyokushin, Wda Świecie - 623 głosy
4. Fabian Spionkowski, szachy, KSz Gambit Świecie - 585 głosów
5. Tomasz Rozumczyk, lekkoatletyka - 505 głosów
6. Aleksandra Piotrowska, lekkoatletyka, Wda Świecie - 469 głosów
7. Tomasz Miloch, trójbój siłowy - 381 głosów
8. Iga Daszkiewicz, karate, S.S. Yamabushi - 366 głosów
9. Paulina Karczewska, piłka nożna, Start Pruszcz - 357 głosów
10. Julia Wieprzowska, piłka nożna, Wda/Strażak Przechowo - 323 głosy