Na wtorkowej sesji radni z Warlubia spotkali się po to, żeby pochylić się nad proponowanymi przez wójta uchwałami i zagłosować m.in. w sprawie zmiany gminnego skarbnika. Radni chcieli poznać powód odejścia głównej księgowej urzędu, wójt jednak nie potrafił odpowiedzieć. Kamilla Prabucka też nie chciała komentować sprawy.
Są chętni na skarbnika
Na komisji socjalno-bytowej wójt tłumaczył, że jest to spowodowane względami rodzinnymi. - Daliśmy sobie z panią Kamillą czas na rozważenie decyzji do spotkań wiejskich - wyjaśnia Krzysztof Michalak, wójt Warlubia. - Złożyła wypowiedzenie, ale prosiła, żeby go nie otwierać. Jednak po zebraniach wiejskich podtrzymała decyzję i chce odejść. Zdecydowała się podjąć pracę w Jeżewie. Tamtejszy skarbnik będzie przechodził do Regionalnej Izby Obrachunkowej, ale żeby w naszej gminie nie było nieobsadzonego stanowiska skarbnika, zaproponowaliśmy, żeby pan Szymon Górski przez jakiś czas był skarbnikiem w Warlubiu. Choć nie ukrywam, że są inni kandydaci, w tym jedna z pań doświadczona w gospodarce finansowej w dużej firmie biznesowej. Wiedza i umiejętności są nieprzeciętne, chęci też, ale pani jeszcze nie pracowała w administracji publicznej - dodaje.
Radni większością głosów odrzucili uchwałę o odwołaniu skarbnika w Warlubiu (czterech się wstrzymało, a tylko jedna osoba była za). To nie powstrzymuje Prabuckiej przed podjęciem pracy w Urzędzie Gminy w Jeżewie, bo jej okres wypowiedzenia minął. Oficjalnie została przedstawiona radnym z Jeżewa na sesji 22 marca.
Powodów zmiany skarbnika nie chce komentować wójt Jeżewa Maciej Rakowicz. Zdradza tylko, że z Górskim rozstał się za porozumieniem stron w spokojnej atmosferze.
Nie chcą kota w worku
Rozwój sprawy na sesji w Warlubiu spowodował, że radni nie mogli powołać nowego skarbnika, a Górski (były skarbnik w Jeżewie) jeszcze w trakcie obrad wyszedł z urzędu.
- Oficjalnie dowiedzieliśmy się o odejściu pani Kamilli tydzień przed sesją, chociaż pan wójt wiedział o tym już od grudnia i nie zdążył nas o tym poinformować na komisjach lub sesjach w styczniu czy lutym - wyjaśnia radny Drzymalski. - O kandydacie, który miał objąć stanowisko skarbnika od 1 kwietnia, dostaliśmy szczątkowe informacje, a nie chcemy głosować za kimś, kogo nie znamy - dodaje.
Drzymalski w komisji
Kolejną dużą zmianą, której radni sprzeciwiali się już kilka razy, było powiększenie składu komisji rewizyjnej. Po skardze do wojewody Drzymalski został przyjęty do komisji. Większość radnych zagłosowała na tak, dwie osoby się wstrzymały, a przewodnicząca komisji Anna Mazur (pełniąca funkcję księgowej w gminnej przychodni i GOKPiR w Warlubiu) była temu przeciwna.
ACZ

***

Apelacja prokuratury w sprawie ukarania wójta za jazdę pod wpływem alkoholu oddalona
W czwartek Sąd Okręgowy w Bydgoszczy podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie Krzysztofa M., wójta Warlubia, który w maju 2017 r. został przyłapany na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu. Oskarżony początkowo próbował tłumaczyć alkohol w wydychanym powietrzu refluksem żołądkowym, dobrze doprawionymi flakami, lekami przeciwdepresyjnymi i na trawienie, ostatecznie jednak przyznał się do tego, że był pijany. Sąd zdecydował warunkowo umorzyć postępowanie i zakazał mężczyźnie przez dwa lata siadać za kierownicą samochodu.
Prokuratura złożyła apelację, bo jak tłumaczyła, wnioskowała o ukaranie Krzysztofa M. Apelacja jednak została oddalona przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy, który podtrzymał wyrok sądu ze Świecia.
Wójt Warlubia będzie mógł nadal pełnić funkcję szefa gminy i startować w przyszłorocznych wyborach.
ACZ