Pomysł nagrania płyty zrodził się wiosną. Już wtedy świecki Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji postanowił, że w grudniu zamiast życzeń roześle do osób zaprzyjaźnionych i wspierających kulturę pocztówkę muzyczną. Zadanie powierzono Hannie Górskiej, która prowadzi Studio Piosenki. – Przez kilka miesięcy wybierałam utwory – przyznaje Hanna Górska. – Pracowałam nad nimi w maju, czerwcu i lipcu, ale w sierpniu dałam sobie już spokój. Jednak pracę nad samą płytą mogliśmy rozpocząć w październiku. Dopiero po wrześniowym naborze na zajęcia wokalne wiedziałam, jakim potencjałem głosów będę dysponować – dodaje.
Dużo pracy
Niełatwym zadaniem było samo przydzielenie odpowiednich utworów. Trzeba było się kierować temperamentem, skalą, jaką mają wokaliści, barwą i witalnością w głosie. Później rozpoczęła się ciężka praca nad utworami i ich aranżacją. – Oczywiście wzorowaliśmy się na wybitnych artystach, ale staraliśmy się nie kopiować – podkreśla Górska. – Moim zdaniem najważniejsze jest to, żeby zaśpiewać z uczuciem i umieć przekazać emocje słuchaczom. Zaśpiewać, tak żeby było to prawdziwe. Wszystkie utwory niosą ze sobą jakieś przesłanie, dlatego mam nadzieję, że płyta nastroi słuchaczy na święta – dodaje.
Indywidualne próby odbywały się kilka razy w tygodniu, bo terminy były napięte. Do tego jesień to czas chorób, katarów czy wirusowych zapaleń gardła, które młodym wokalistom utrudniały pracę. – Jedna z dziewczynek nagrywała piosenkę, mając katar, ale doskonale sobie poradziła – komentuje Górska.
Zdolna młodzież
Większość wokalistów, którzy wystąpili na płycie, to ćwicząca już od kilku lat śpiew, uzdolniona młodzież ze Świecia i okolic. Osiągają sukcesy w przeglądach piosenki i międzynarodowych festiwalach wokalnych. Jednak znaleźli się też tacy, którzy dopiero w październiku zaczęli chodzić na zajęcia wokalne, wśród nich jest Vanessa Scheffs.
Na stronie ośrodka kultury można już posłuchać zapowiadającej płytę kolędy „Cicha Noc”. W hiszpańsko-angielskiej wersji językowej zaśpiewała ją Ewelina Moskaluk. To 25-latka pochodząca ze Świecia, dla której śpiew cały czas jest pasją. Regularnie bierze udział w międzynarodowych konkursach i zdobywa w nich pierwsze miejsca.Rodzynek z niskim głosem
Jedynym mężczyzną śpiewającym na płycie jest Hubert Graczyk. Multiinstrumentalista, który gra na gitarze, pianinie i wiolonczeli. Na płycie wcielił się w rolę Michaela Bublé w utworze „Feliz Navidad”. – Było wiele wątpliwości dotyczących tego utworu – wspomina Górska. – Wokaliści obawiali się, że nie poradzą sobie. Razem uczyliśmy się poprawnej wymowy w języku hiszpańskim. Dzięki temu ja też jestem bogatsza o nowe doświadczenia – przyznaje.
Swoje jazzowe zainteresowania i inspiracje miała okazję zaprezentować w „Szarej Kolędzie” Ewelina Kołtuńska.
Natomiast prawdziwą niespodziankę będą miały Ewelina Moskaluk, Patrycja Olędzka i Paulina Koczorska. Na krążku znalazło się ich archiwalne wykonanie świątecznej piosenki zespołu ABBA. Dziewczyny śpiewały tekst Małgorzaty Brandt napisany do muzyki zespołu Abba około 10 lat temu.
Musicalowa płyta z życzeniami
Na płycie oprócz życzeń jest 12 utworów. Są to pastorałki, piosenki świąteczne i jedna kolęda. Oprócz piosenek dla dzieci znalazły się na niej covery popularnych utworów Kayah czy zespołu Feel. – Moje trzy ulubione to „Roku Godzina” Ewy Urygi, „Feliz Navidad” w wersji hiszpańskiej, którą w oryginale śpiewa Michael Bublé i Thalia, oraz „Kołysanka Chłodnik” Zbigniewa Wodeckiego – poleca Hanna Górska.
Płyta jest już po masteringu i właśnie trafiła do produkcji, a wokaliści przygotowują się do koncertu. Zaprezentują się mieszkańcom Świecia na Jarmarku Świątecznym 15 grudnia. Wówczas będzie też można dostać płytę, która będzie rozdawana mieszkańcom.
Okładką do płyty będzie rysunek Julii Czajki z Centrum Działań Plastycznych „Akademia”.
ACZ