Nasi artyści konkurowali między innymi z chórem akademickim i innymi zespołami m.in. z Warszawy, Choroszczy czy Wejherowa. – Wszystkie występujące chóry reprezentowały bardzo wysoki poziom poparty zdobytymi już wcześniej licznymi nagrodami – tłumaczy Alina Nowicka z Cantores Novienses.

Cantores Novienses zaprezentował utwory polifoniczne i homofoniczne, uzyskując uznanie jury jednocześnie zdobywając Złote Pasmo oraz nagrodę specjalną za popularyzację twórczości Stanisława Moniuszki, wykonując utwór tegoż kompozytora „Pieśń wieczorna”.

Jest to kolejny sukces potwierdzający wysoki kunszt śpiewu jaki reprezentuje żeński zespół z Nowego.

Cantores Novienses reaktywował się w czerwcu 2011. Zaczęły tu śpiewać osoby z pierwszego składu chóru, z końcówki lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo był to kameralny chór mieszany, obecnie wyłącznie żeński. Pierwszym sukcesem grupy było „Brązowe Pasmo” Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, w styczniu 2012 roku.

Przez następne lata grupa podnosiła swoje umiejętności i jeździła na wiele festiwali i przeglądów, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

W tym roku wiosną, nowski chór wystąpił w Sopocie na V Festiwalu Wielkanocnym i wyśpiewał srebro. Cantores Novienses zaprezentował tam między innymi chorał gregoriański, utwory polifoniczne i wielkanocne.

KAR