Pamela Bożek skończyła Wydział Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jednak tradycyjne monumenty nie są obecnie w kręgach jej zainteresowań. Zajmuje się m.in. pomnikami społecznymi, żywymi, które tętnią, rozwijają się i trwają ożywiane energią ludzi. – Mimo że urodziłam się w Stargardzie mówię, że pochodzę ze Stargardu i z Czapel – mówiła podczas spotkania w świetlicy wiejskiej w Czaplach. – Z Czapel, bo tutaj spędzałam część mojego dzieciństwa, głównie wakacje. I czuję się związana z tym miejscem. Pomyślałam więc, żeby upamiętnić najstarszą osobę, którą pamiętam, czyli moją prababcię Leokadię Urban. Zaczęłam wsłuchiwać się w opowieści mojej babci Anny i zrozumiałam, że jest być może ostatni moment, żeby to zrobić – zastanawiała się.

Jej projekt przebiegał w kilku etapach. Jednym z nich były warsztaty z dziećmi z miejscowej podstawówki, w czasie których rozmawiała z uczniami o idei pomnika i jego współczesnych formach. Rozdała im wówczas doniczki z prośbą o przyniesienie ziemi z miejsc, w których mieszkają. – Uświadomiłam sobie, że szkoła w Czaplach to również Czapelki, Ernestowo, Świecie i inne okoliczne miejsca. Chciałam, żeby ziemia z tych miejsc również była elementem mojej wystawy – wyjaśniała.

Podczas spotkania w Czaplach ujawniła, w jaki sposób chciałaby upamiętnić Leokadię Urban. – Gladiole były kwiatami szczególnie ukochanymi przez moją prababcię – mówiła. – Stało się dla mnie jasne, że to właśnie cebulka tego kwiatu powinna być żywym pomnikiem jej pamięci. Pomnik, który przekwita, po to, żeby kolejnej wiosny odrodzić się na nowo. Dziś możecie wziąć ich tyle, ile chcecie, i posadzić tam, gdzie chcecie – zachęcała.

W realizacji zamierzenia artystka współpracowała ze Stanisławem Smoleniem, który od ponad 40 lat zajmuje się tworzeniem unikatowych odmian gladioli. Efektem współpracy były właśnie cebulki gladioli Gladiris communis o nazwie Leokadia Urban. W ramach projektu powstała też publikacja „Urbanowa”, w której znaleźć można historię projektu, archiwalne zdjęcia, wspomnieniowe wypowiedzi różnych osób z nim związanych, a także instrukcję sadzenia pomnika – cebulki.

Spotkanie w świetlicy wiejskiej w Czaplach zakończyły rozmowy i wspomnienia.

JAK