W sali zgromadzili się nie tylko odświętnie ubrani członkowie orkiestry z kapelmistrzem Tomaszem Berentem na czele, ale również rodziny grających, sponsorzy, władze gminy – wójt Dariusz Wądołowski i przewodniczący rady gminy Piotr Radecki, starostwa powiatowego w Świeciu – wicestarosta Franciszek Koszowski, poseł na Sejm RP Piotr Król, ks. kanonik Jerzy Mroczyński, zaprzyjaźnieni z orkiestrą z Pruszcza dyrygenci orkiestr dętych z Wąbrzeźna, Świekatowa i Bysławia.
Zaprezentowano zarys historyczny orkiestry, w którym przedstawiono zarówno wzloty, jak i upadki. Na tę niezwykłą uroczystość Kinga Richert napisała specjalny wiersz o orkiestrze – wspomniała w nim o niedawnej tragicznej śmierci jednego z członków orkiestry Kamila Wróbla.
Kapelmistrz Tomasz Berent przedstawił gościom kolejno 27 członków orkiestry. Nie zabrakło serdecznych życzeń od wszystkich gości i upominków, a zasłużeni dla rozwoju orkiestry dętej otrzymali z rąk dyrektora GOKSiR-u Mirosława Kopki, pamiątkowe grawertony.
Jak przystało na jubileusz orkiestra dała popis swoich możliwości muzycznych, prezentując utwory: „Marsz biało-czerwony”, marsz koncertowy, „I Like Chopin”, „”Moon river”, „Thank you for the music”, a na zakończenie „Marsz Radeckiego”.
Tak to się zaczęło
Orkiestra w Pruszczu zawiązała się 24 września 1988 r. Prezesem został Brunon Dembek, a kapelmistrzami byli kolejno: Józef Nagórski i Henryk Drążkiewcz. Od lutego 2002 r. dyrygentem oraz kapelmistrzem był Mirosław Kordowski, a funkcję prezesa pełnił Dawid Pęk.
W 2013 roku rolę kapelmistrza przejął Tomasz Berent, instruktorem został Szymon Górski, a funkcję prezesa objęła Alina Kowalska.
W skład orkiestry wchodzą uczniowie szkół podstawowych, techników, szkół średnich, uczelni wyższych oraz rodzice orkiestrantów z gminy Pruszcz.
Duże osiągnięcia oraz wysoki poziom sprawiły, że zespół uświetnia najważniejsze uroczystości państwowe, święta kościelne i okolicznościowe oraz przemarsze. Repertuar orkiestry obejmuje muzykę klasyczną, rozrywkową, religijną i marszową. Od roku 2013 do repertuaru zostały dodane akompaniamenty do utworów wokalnych wykonywanych przez samego kapelmistrza.
Orkiestra jest ambasadorem gminy Pruszcz. Sławi gminę wygranymi w konkursach, przeglądach oraz festiwalach. Doczekała się wielu publikacji prasowych oraz reportaży telewizyjnych. Grupa otrzymuje zaproszenia na prestiżowe uroczystości i koncerty organizowane w Polsce oraz zagranicą. Zdobywała czołowe miejsca w konkursach o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wielokrotnie reprezentowała województwo na Przeglądach Ogólnopolskich. W 2008 roku zdobyła I miejsce i otrzymała nagrodę Grand Prix w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych. W 2009 roku w Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Inowrocławiu zajęła III miejsce. W tym samym roku nagrała hymn dla Żużlowego Klubu Sportowego Polonia Bydgoszcz. W 2010 roku wydała płytę Polskie Tańce Narodowe. W 2015 roku ponownie zdobyła Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i I miejsce. Natomiast w roku 2016 otrzymała III lokatę na Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Wąbrzeźnie.
KP