Po niej orszak w asyście Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury i mażoretek przeszedł na teren boiska sportowego. Tam spotkanie rozpoczęło się od pokazu umiejętności orkiestry i mażoretek.
Uroczyście otworzył i dziękował rolnikom za tegoroczne plony, wójt gminy Maciej Rakowicz. Ze sceny przemówili także goście: Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Tadeusz Pogoda, radny sejmiku wojewódzkiego. Następnie na czele z tegorocznymi starostami dożynek Barbarą i Andrzejem Bogaleckimi, częstowali mieszkańców chlebem.
Goście zostali zaproszeni na wspólne spotkanie z posiłkiem. Natomiast mieszkańcy mogli skosztować słodkich wypieków oraz bigosu czy krokietów na stoiskach Kół Gospodyń. Mimo upału sporym zainteresowaniem cieszyła się grochówka.
W specjalnej strefie dzieci czekała moc atrakcji – wspólne tańce, zabawy, malowanie buzi, zaplatanie warkoczyków i zjeżdżalnie na dmuchanych zamkach. Co bardziej odważni mieli szansę poczuć się jak na rodeo i poskromić byka.
Również dorośli mogli wziąć udział w konkursach i zabawach. Wiele śmiechu i radości dały zawody w przeciąganiu liny.
Podczas uroczystości został rozstrzygnięty konkurs na Dożynkowy Wystrój Gminy. Po burzliwych obradach komisja postanowiła przyznać pierwsze miejsce Osadzie Piskarki – wystrój przygotowywała
sołtyska Piskarek Marzena Pyra-Kuczyńska wraz z mieszkańcami.
Na drugim miejscu znalazła się Kociewska Zagroda przygotowana przez sołtyskę Belna Agnieszkę Niedzielską wraz z mieszkańcami. Ta dekoracja zwyciężyła też w internetowym konkursie na najpiękniejszy wystrój gminy. Trzecie miejsce zajęły dożynkowe ozdoby wykonane przez Muchomorki z Taszewa, których koordynatorką jest Agnieszka Karczewska.
W trakcie dożynek zaśpiewał i zatańczył Zespół Pieśni i Tańca Kociewianki. Nieco później świętującymi zawładnęły rytmy disco. Jako pierwszy przed jeżewską publicznością wystąpił zespół Cristo Dance, a po nim Effect. Zabawa taneczna trwała do późna.
MP