Dochody gminy to 27,5 mln zł, a wydatki to 29,4 mln zł. Deficyt w wysokości 1,8 mln zł gmina zamierza pokryć kredytami i pożyczkami.

Na inwestycje urząd zamierza przeznaczyć prawie 3,2 mln zł. Tak jak w innych samorządach w Bukowcu rosną wydatki na oświatę. – Dodatkowo z budżetu damy na szkoły i przedszkola 3,7 mln zł – mówi Adam Licznerski, wójt gminy Bukowiec. – W tym milion złotych będzie przeznaczony na inwestycje – dodaje.

Park w Bukowcu do powtórki

Samorządowcy będą w tym roku zakładać sieć wodociągową na działkach w Plewnie na łączną kwotę 140 tys. zł. – Powstają kolejne domy, dlatego zależy nam, aby ich mieszkańcy mieli zapewnione wszystkie media – tłumaczy Adam Licznerski, wójt gminy Bukowiec.

Bieżącą wodę z gminnej sieci będą też mieli mieszkańcy Bukowca na ul. Wiatrowej i 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Urząd zamierza na to wydać 40 tys. zł.

W tegorocznym budżecie znalazło się też zadanie z ubiegłego roku, czyli budowa pomieszczenia technicznego, utwardzenie placu i wymiana kamer monitoringu w parku w Bukowcu. – W 2019 r. trzy razy ogłaszaliśmy przetarg, ale nie udało się wyłonić wykonawcy – tłumaczy wójt.

Gmina zaplanowała na ten cel 127,8 tys. zł, z czego ponad 81,3 tys. zł to dofinansowanie unijne. – Obawiam się, że i ta kwota może być nadal za mała – opowiada Licznerski. – Ostatnio zgłosiła się do nas jedna z firm, która zaoferowała zająć się parkiem za 149 tys. zł. Liczę, że radni zdecydują się na dołożenie do tego przedsięwzięcia 20 tys. zł.

Samorząd nie zapomniał też o drogach. Tam, gdzie najpierw będą robione wodociągi i kanalizacja, w kolejnym etapie zostaną też położone nowe nawierzchnie. W Bukowcu to dotyczy ul. Wiatrowej i 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, a w Przysiersku ul. ks. Stefana Wedrowskiego.

Nowy asfalt będzie też ułożony nad jeziorem Branickim Dużym w Branicy.

Samochód dla policji

Gmina już kolejny rok z rzędu wspomoże projekt marszałka budowy Infostrady Pomorza i Kujaw. W tym roku będzie na to wydane 10,8 tys. zł.

Na wsparcie może też liczyć świecka policja. Radni zdecydowali się wspomóc mundurowych w zakupie auta, dając na ten cel 27,5 tys. zł. – Taką samą kwotę ma dołożyć gmina Świekatowo, a pozostałą część ma dać komenda wojewódzka policji – tłumaczy wójt Licznerski.

Urząd zostawił w budżecie 100 tys. zł jako rezerwę na inwestycje i zakupy.

Hala, bieżnia i przedszkola

Wiele w tym roku ma się dziać w placówkach oświatowych w gminie oraz w najbliższym otoczeniu. – Przymierzamy się do budowy sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Bukowcu – opowiada Licznerski. – To będzie zadanie, które pewnie będziemy realizować jeszcze przez najbliższe dwa lub trzy lata. Złożyliśmy dokumenty do Ministerstwa Sportu i Turystyki i liczymy na znaczne dofinansowanie – dodaje.

Wnioski mają być rozpatrywane w marcu. Na razie gmina zabezpieczyła w budżecie kwotę 35 tys. zł na wykonanie dokumentacji technicznej. Choć w tym roku zamierza łącznie wydać na to przedsięwzięcie 115 tys. zł.

Sala sportowa, która będzie również pełniła rolę hali widowiskowej, ma być pełnowymiarowa o powierzchni 46x25 m. Ma być przystosowana m.in. do gry w piłkę ręczną. – Obok mają być trybuny na 120 miejsc – mówi wójt. – W budynku będą też pomieszczenia towarzyszące, m.in. do zajęć fitness – dodaje.

Hala ma być połączona ze szkołą łącznikiem, tak aby uczniowie w godzinach przedpołudniowych mogli z niej swobodnie korzystać.

Gmina chce, aby nowy obiekt dobrze komponował się kolorystycznie z pobliską szkołą i zamierza przeznaczyć 31 tys. zł na wykonanie dokumentacji technicznej na zagospodarowanie terenu przy podstawówce. – Głównie zależy nam na zrobieniu nowej termomodernizacji budynku, aby nawet kolorystycznie tworzyła z przyszłą halą jeden duży kompleks – tłumaczy wójt.

To nie wszystkie nowości, jakie pojawią się przy szkole w Bukowcu. Gmina ma też w planach stworzenie tu kompleksu lekkoatletycznego z 200-metrową bieżnią. W tym roku ma być zrobiona dokumentacja techniczna nowego obiektu za 35 tys. zł.

Natomiast obok budynku urzędu ma powstać nowe przedszkole na cztery oddziały. – W ubiegłym roku udało nam się tam zrobić drogę – mówi Licznerski. – W tym roku chcemy, aby powstały mury nowej placówki – dodaje.

Samorząd zamierza przeznaczyć na ten cel 350 tys. zł.

Wiele będzie się również działo w Przysiersku. Na ten rok zaplanowano termomodernizację przedszkola za 618 tys. zł, jest też już gotowa dokumentacja techniczna rozbudowy szkoły w Przysiersku (44,1 tys. zł).

Dużo chętnych do wymiany piecy

Z mniejszych przedsięwzięć, którymi będzie w tym roku zajmowała się gmina, warto wspomnieć o modernizacji przepompowni ścieków w Bukowcu (85 tys. zł). – Zależy nam, aby zmienić cały monitoring ścieków na nowocześniejszy – tłumaczy wójt.

Samorząd stawia również na ekologię. Na przydomowe oczyszczalnie ścieków będzie wydana kwota 15 tys. zł, a na zakup i montaż proekologicznych urządzeń grzewczych 60 tys. zł. – Tu głównie chodzi o wymianę piecy na nowoczesne urządzenia piątej klasy – mówi Licznerski. – Program funkcjonuje u nas zaledwie od kilku dni, a już mamy wnioski złożone od 27 mieszkańców – dodaje.

Urząd do kotłów grzewczych dopłaca mieszkańcom 4 tys. zł.

W planach jest także rozbudowa oświetlenia drogowego w Bukowcu (31,8 tys. zł), Przysiersku (30,2 tys. zł), Polskich Łąkach (13,5 tys. zł).

Klimatyzację w świetlicy wiejskiej chcą za to mieć mieszkańcy Korytowa (13 tys. zł) oraz Krupocina (16,4 tys. zł).

Większa inwestycja szykuje się w Polednie. W ubiegłym roku samorząd kupił od prywatnego właściciela pomieszczenie, które przylegało do wiejskiej świetlicy, i zamierza je zaadaptować pod potrzeby mieszkańców wsi. Na remont oraz modernizację budynku zamierza wydać 113,1 tys. zł.

KAR