Diabelce, zwane również Czarcimi Górami, rozciągają się wzdłuż lewego brzegu Wisły i urozmaicają malowniczy krajobraz Doliny Dolnej Wisły, sprzyjając licznym pieszym i rowerowym wycieczkom. Jest to też obszar chronionego krajobrazu, sklasyfikowany jako Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, wraz z licznymi rezerwatami. Sporą atrakcją tego miejsca jest ścieżka dydaktyczna „Góry Diabelce” oraz punkty widokowe z tablicami informacyjnymi. Wszystko to powoduje, że z roku na rok przybywa tu turystów. A ci niestety śmiecą. Żeby czas na Diabelcach można było spędzać jeszcze milej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej organizuje w najbliższą sobotę 15 lutego o godz. 10 sprzątanie trasy.

Malownicze trasy Czarcich GórMalownicze trasy Czarcich Gór MP

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, a przede wszystkim pasjonatów przyrody, którzy chcieliby spędzić aktywnie czas, robiąc przy okazji coś pożytecznego.

Zbiórka na parkingu przy ul. Wodnej (obok restauracji Przystań nad Wdą), stąd ekipa sprzątająca wyruszy w kierunku Wisły. Organizatorzy, dzięki współpracy z Przedsiębiorstwem Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła, będą dysponowali workami na śmieci i rękawicami.

Akcję „Wielkie sprzątanie Czarcich Gór” będą logistycznie wspierali przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą oraz Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Więcej szczegółów można uzyskać od koordynatora przedsięwzięcia Tomasza Pasieka, dzwoniąc pod numer tel. 513 897 524. – Myślę, że należy zarezerwować sobie około trzech godzin, zobaczymy tak naprawdę, ile będzie śmieci i ile kilometrów uda nam się pokonać – mówi koordynator.

Wiosną na trasie jest zaplanowane usuwanie konarów ze ścieżek, żeby umożliwić bezpieczne pokonywanie tras. Już wiadomo, że 17 maja zostanie tam zorganizowany I Diabelski Bieg Terenowy. To jedno z czterech wydarzeń, które odbędzie się w ramach Sportowego Grand Prix na stulecie powrotu Świecia do wolnej Polski.

MP