Gmina Lniano w ciągu ostatniego roku zanotowała wzrost ludności o 19 osób. Jednak dane z poprzednich lat nie napawały optymizmem. Według informacji z Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 roku zamieszkiwało ten rejon 4297 osób, w 2017 – 4270, a w 2018 – 4222 osoby. Sytuacja nieco się poprawiła w 2019, kiedy w gminie zanotowano niewielki przyrost ludności o 19 osób.

– Rok temu urodziło się tu 46 dzieci, w tym 25 dziewczynek i 21 chłopców – informuje Barbara Chmielewska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Lnianie. – Zmarło 37 osób – dodaje.

Gmina Lniano jest typowo rolniczym rejonem, sporo jest tu lasów i aż jedenaście jezior.

Najbardziej liczną miejscowością jest Lniano, które w 2019 r. miało aż 1235 mieszkańców. Tu też urodziło się najwięcej dzieci, bo aż piętnaścioro, a zmarło 12 osób.

Drugą największą wsią jest Błądzim, który ma 615 mieszkańców. Piękne położenie nad jeziorem sprawia, że miejscowość ożywa w okresie letnim. Jest tu sporo działek letniskowych, które upodobali sobie zarówno świecianie, jak i bydgoszczanie. Jednak przyrost naturalny jest tu ujemny. W ubiegłym roku urodziło się jedno dziecko, a pięć osób zmarło.

Dodatni przyrost naturalny był za to w Brzemionach (4 nowych dzieci i jedna osoba zmarła), Jędrzejewie (5 urodzeń i 4 zgony), Karolewie (3 dzieci i nikt nie zmarł), Lnianku (2 urodzenia i zero zgonów), Siemkowie (3 nowych dzieci i dwie osoby zmarły), Wętfiu (4 urodzenia i dwa zgony), Zalesiu Szlacheckim (3 dzieci i jeden zgon).

Liczba mieszkańców bilansuje się za to w Mukrzu, gdzie przybył jeden maluchów i jedna osoba zmarła. Podobna sytuacja była również w Ostrowitem, gdzie urodziła się czwórka dzieci i tyle samo osób zmarło oraz w Jeziorkach (1 urodzenie i 1 zgon).

Są też wsie, gdzie nie przybyło żadnych maluchów, tak jest m.in. w leśnictwie Bukowiec, które liczy zaledwie trzech mieszkańców. Podobna sytuacja jest we wsi Cisiny, które zamieszkuje łącznie 35 osób. Nikt się nie urodził również w Jakubowie, gdzie w ubiegłym roku jedna osoba zmarła. A w Lubodzieży tylko trzy osoby zmarły. W Mszanie nie było żadnych nowych urodzeń, ani zgonów.

Zmian w ewidencji ludności nie zanotowano również w Rykowisku, gdzie jest zameldowanych zaledwie pięć osób.