– Zaczniemy w piątek od gali podsumowującej 10-lecie imprezy – mówi Tomasz Stanny, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Na scenę po rocznej przerwie wróci nasz autorski projekt, czyli Big Blues Orchestra. Tradycyjnie wystąpią z nią nasi zaproszeni goście. Wśród polskich wykonawców znajdą się Mrozu i Ania Rusowicz. Oczywiście nie zabraknie też lokalnych akcentów oraz zagranicznych gwiazd tworzących bluesa oraz muzykę, która w bluesie ma swoje korzenie. W piątek gościć będziemy m.in.: Big Daddy Wilsona – Amerykanina poruszającego się w klimatach soulu i rhythm and bluesa, a w sobotę Laurence’a Jonesa – jednego z najlepszych gitarzystów bluesrockowych w Wielkiej Brytanii. Na razie nie chcę zdradzać, kto będzie główną gwiazdą imprezy. Mogę jedynie powiedzieć, że prowadzimy zaawansowane rozmowy z artystą ze Stanów Zjednoczonych, mającym na koncie sporo wydanych płyt i nagrody Grammy – dodaje.

Ania Rusowicz w Świeciu wystąpi nie po raz pierwszyAnia Rusowicz w Świeciu wystąpi nie po raz pierwszy materiały prasowe artystki

Jubileuszowy, 10. Blues na Świecie Festival będzie opiewał 90. rocznicę urodzin Raya Charlesa. Legendarnego amerykańskiego wokalisty, pianisty i muzyka, który tworząc w rytmach r’n’b, wywarł na ten gatunek spory wpływ. Charles zdobył 12 nagród Grammy, a magazyn „Rolling Stone” umieścił go na drugim miejscu listy stu największych wykonawców wszech czasów. Jeden z jego hitów, „Georgia on My Mind”, został ustanowiony hymnem stanu Georgia. – Big Blues Orchestra razem z zaproszonymi wykonawcami zabierze nas w muzyczną podróż po twórczości tego genialnego artysty – zapowiada Stanny.

Ray Charles będzie królem Blues na Świecie FestivaluRay Charles będzie królem Blues na Świecie Festivalu materiały prasowe

Również w piątek w godzinach porannych młodzież będzie miała okazję bliżej poznać historię życia i twórczości Raya Charlesa w ramach panelu edukacyjnego dla szkół „Mała Akademia Bluesa”. W sali widowiskowej OKSIR będzie można obejrzeć nagrodzony dwoma Oscarami biograficzny film poświęcony artyście z 2004 r. zatytułowany „Ray” (w pierwszoplanową rolę wcielił się w nim Jamie Foxx).

W sobotę będzie prężnie działała mała scena na Blankuszu. Spotkanie będzie miało formę rodzinnego pikniku. Wystąpią zespoły Boogie Boys – polski kwartet grający w stylu boogie woogie, z domieszką czarnego bluesa i łotewska grupa The Swamp Shakers, tworząca rockabilly, najwcześniejszą formę rock and rolla, powstałą z połączenia bluesa, boogie, bluegrassu i country. Będzie wesoło, kolorowo i do tańca. – Chcemy dotrzeć do szerszej publiczności – tłumaczy Stanny. – Liczymy, że ta muzyka przypadnie do gustu tym, którzy nie są do końca przekonani do bluesa.

Big Daddy Wilson, amerykański wokalista bluesowyBig Daddy Wilson, amerykański wokalista bluesowy materiały prasowe

Dziesięć wyśrubowanych artystycznie festiwali zorganizowanych w Świeciu tworzy już rozpoznawalną, nie tylko na arenie krajowej, muzyczną markę miasta. Skąd sukces?

– Może stąd, że ten festiwal nie jest przeznaczony tylko dla fanów muzyki bluesowej – mówi Stanny. – Patrząc na programy z poprzednich edycji, możemy dostrzec, że oprócz światowych i polskich gwiazd muzyki okołobluesowej występowali u nas wykonawcy, którzy nie są kojarzeni z bluesem, a w ich twórczości elementów z pogranicza tego gatunku możemy znaleźć mnóstwo. Osobiście chciałbym pokazać jak ta muzyka rozwija się i wybrzmiewa w różnych zakątkach naszego globu, stąd też pomysł na nazwę tego festiwalu. Gościliśmy już w Świeciu artystów między innymi z RPA, Australii, Kanady oraz kolebki tej muzyki czyli Stanów Zjednoczonych. Oprócz widzów ze Świecia czy okolic spotykamy na tej imprezie ludzi z różnych zakątków naszego kraju. Tak więc mamy tutaj do czynienia nie tylko z wydarzeniem na wysokim poziomie artystycznym, o istotnym czynniku kulturotwórczym, ale również ze świetnym materiałem promocyjnym naszego miasta i regionu, co nie jest bez znaczenia dla władz oraz sponsorów z naszej gminy i powiatu. Dziękuję za dziesięcioletnie wsparcie naszym sponsorom oraz partnerom. Dzięki nim zarówno o imprezie, jak i o mieście jest głośno nie tylko w kraju. Według raportu Instytutu Monitorowania Mediów z zeszłorocznej edycji festiwalu wynika, że z informacją o imprezie dotarliśmy do ponad 4 milionów osób, rekompensata reklamowa wyniosła około 800 tysięcy złotych – dodaje.

Koncerty w amfiteatrze będą biletowane. Ceny biletów mają być podobne do ubiegłorocznych. Sprzedaż ruszy w połowie marca.