Logistycy zaznajomili się z organizacją czynności związanych z przygotowaniem ładunków do przewozu i przechowywania, sporządzaniem dokumentacji magazynowej i dystrybucyjnej
w języku angielskim. Jak również obsługą urządzeń biurowych i stosowaniem komputerów w pracy. Informatycy wykonywali prace związane z przeprowadzaniem diagnostyki i naprawy urządzeń techniki komputerowej, konfigurowaniem serwera WWW, programowaniem aplikacji internetowych. – To tylko kilka z wielu zadań, które mogli nasi uczniowie ćwiczyć podczas staży zagranicznych w dużych przedsiębiorstwach – opowiada Joanna Chmielecka z ZSP w Nowem. – Po pracy zawsze przychodził czas wytchnienia, spędzony na zwiedzaniu najciekawszych miejsc w Granadzie i okolic, tak by zrealizować w ramach mobilności program kulturowy – dodaje.
W pierwszym tygodniu pobytu grupa zwiedziła malowniczą dzielnicę Albaicin, najwyższe punkty widokowe miasta, katedrę i groby królewskie, obejrzała korridę i pełną historii Kordobę. W drugim tygodniu uczestniczyli w pokazie tańca flamenco, odkrywali Carmen de los Martires, świetnie bawili się w parku nauk i podziwiali Alhambrę. Każdego dnia próbowali hiszpańskiej kuchni i uczyli się celebrować czas poświęcony na posiłek. – Dzięki udziałowi w tym projekcie mogłam sprawdzić swoje umiejętności językowe w normalnym życiu oraz zdobyłam doświadczenie w swoim zawodzie – opowiada jedna z uczestniczek. – Poznałam wielu ciekawych, przyjaznych i otwartych ludzi. Mam wspaniałe wspomnienia dotyczące kultury hiszpańskiej i pięknego miejsca, jakim jest Granada – dodała.
Uczniowie z Nowego cieszyli się dobrą opinią w miejscach odbywania praktyk, zdobyli najwyższe oceny z zajęć praktycznych, a kilkoro z nich dostało listy referencyjne, które będą mogli wykorzystać w przyszłości, podczas ubiegania się o pracę.
Wyjazd odbył się w ramach projektu Europejska Jakość w Kształceniu Zawodowym, realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.
OPRAC. KAR