Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem jest po raz trzeci wziął udział w projekcie „Europejska Jakość w Kształceniu Zawodowym”. Grupa dwanaściorga uczniów – sześcioro informatyków i tyle samo logistyków z klasy IIIb – pod opieką pani Joanny Chmieleckiej i Jagody Klein odbyło praktyki w Granadzie. Uczniowie mieli możliwość pracy w dużych przedsiębiorstwach logistycznych i firmach informatycznych na terenie Granady. – Zajmowali się tam organizacją stanowiska pracy – opowiada jeden z opiekunów. – Jak również obsługą urządzeń biurowych, przygotowaniem ładunków do przewozu i przechowywania, sporządzaniem dokumentacji magazynowej i dystrybucyjnej w języku angielskim. Do ich zadań należało też przeprowadzanie diagnostyki i naprawy urządzeń techniki komputerowej, konfigurowanie serwera WWW, programowanie aplikacji internetowych czy instalowanie oprogramowania. Udział w projekcie nie tylko wpłynął na jakość realizowanych praktyk zawodowych i znajomość praktyczną języka angielskiego czy podstaw hiszpańskiego, ale również pozwolił naszej młodzieży poznać nową, jakże inną kulturę od naszej, otworzyć się na nią i ludzi mieszkających w Granadzie – dodaje.

Grupa z Nowego każdego dnia próbowała nowych dań, charakterystycznych dla terenu malowniczej Andaluzji, takich jak tapas, gazpacho, salmorejo, churrros, jamón bellota, rosada. – Nasze kalorie spalaliśmy, realizując bogaty program kulturowy, w którym najciekawsze punkty to zwiedzanie dzielnicy Albaicin, grobów królewskich i katedry, wycieczka do Kordoby i Malagi, parku nauk Parque de las Ciencias czy Alhambry i Carmen de los Martires – mówi. – Młodzież brała też udział w pokazie tańca flamenco i wyprawie do miasteczka Monachil i gór Cahorros – dodaje.

Uczniowie klasy IIIb cieszyli się dobrą opinią w miejscach odbywania praktyk, a co za tym idzie, uzyskali najwyższe oceny z zajęć praktycznych. – Projekt rozwinął u uczniów umiejętność znajdowania rozwiązania w trudnych, nietypowych sytuacjach, a co najważniejsze: nauczył ich współpracować w grupie międzynarodowej – dodaje jeden z nauczycieli.

KAR