Przypomnijmy, że nietypowy termin Festiwalu sztafet spowodowany był tym, że w kwietniu, kiedy zwyczajowo się on odbywał, trwał strajk nauczycieli. W związku z tym organizatorzy, SP 5 Świecie, postanowili wówczas odwołać go i przenieść na jesień.
Imprezę tradycyjnie rozpoczął ceremoniał olimpijski. W skład pocztu, który wciągał flagę, weszły Angelika Rydelska, Amelia Matus i Aleksandra Rzepa, zaszczyt zapalenia znicza olimpijskiego przypadł Weronice Tynkiewicz. Apel olimpijski odczytała Martyna Domachowska.
Festiwal sztafet jest zawsze okazją do tego, żeby nasze miasto odwiedzili sportowcy – uczestnicy igrzysk olimpijskich. W tym roku przyjechali: Marian Drażdżewski, wioślarz (Monachium 1972), również wioślarz Jerzy Ulczyński (Monachium 1972, Montreal 1976) oraz kanadyjkarz Jan Żukowski (Monachium 1972). Imprezę wspólnie otworzyli burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski i wicestarosta powiatu Franciszek Koszowski.
Po otwarciu rozpoczęły się zmagania na bieżni. Jako pierwsi do rywalizacji stanęli uczniowie szkół średnich, dla których przygotowano sztafetę 4x400 m. Bezkonkurencyjni okazali się biegacze z I LO w Świeciu, którzy wygrali zarówno w kategorii chłopców, jak i dziewcząt, odbierając też puchar za zwycięstwo w generalce.
Szkoły podstawowe podzielono na dwie kategorie: I-VI i VII-VIII. W skład sztafety młodszej grupy weszli reprezentanci każdej z klas. Najmłodsi do przebiegnięcia mieli 50 m, klasy III i IV – 200 m, a najstarsi – po 400 m. W grupie chłopców wygrali reprezentanci SP 1 Świecie, drudzy byli zawodnicy z Nowego, a trzecia „dwójka” ze Świecia. W czołowej piątce znaleźli się jeszcze uczniowie z Warlubia i Czapel. W grupie dziewcząt wygrało SP 2 Nowe przed Laskowicami i SP 1 Świecie. Za nimi było jeszcze Warlubie i SP 2 Świecie. Po zliczeniu punktów z obu kategorii puchar za pierwsze miejsce powędrował do SP 2 Nowe, podium uzupełniły świecka „jedynka” i SP Warlubie.
Klasy VII-VIII rywalizowały w sztafecie 4x200 m. W trójce chłopców znalazły się SP 2 Nowe, SP 1 Świecie i SP Laskowice, dziewcząt – SP 2 Nowe, SP 5 i SP 1 Świecie. Ostatecznie więc drugie główne trofeum przypadło biegaczom z Nowego, drugie miejsce zajęło SP 1 Świecie, a trzecie SP Warlubie.
Niezależnie od rywalizacji sportowej odbył się też test wiedzy olimpijskiej, który najlepiej i najszybciej wypełnili uczniowie ze szkoły gospodarza. JAK
FESTIWAL SZTAFET 2019
Klasyfikacja szkół podstawowych
Klasy I-VI
1. SP 2 Nowe
2. SP 1 Świecie
3. SP Warlubie
4. SP 2 Świecie
5. SP Laskowice
6. SP 8 Świecie
7. SP 5 Świecie
8. SP Czaple
9. SP Drzycim
10. SP Tryl
11. SP 3 Świecie
12. SP Wiąg
13. SP Terespol
14. SP Wielki Komorsk
15. Katolicka SP
Klasy VII-VIII
1. SP 2 Nowe
2. SP 1 Świecie
3. SP Warlubie
4. SP Drzycim
5. SP 5 Świecie
6. SP Laskowice
7. SP 8 Świecie
8. SP Wielki Komorsk
9. SP Wiąg
10. SP Tryl
11. SP Czaple
12. Katolicka SP
Klasyfikacja szkół średnich
1. I LO Świecie
2. II LO Świecie
3. ZSP Świecie
4. ZSP Nowe
Wyniki testu wiedzy o igrzyskach olimpijskich
1. SP 5 Świecie
2. SP 2 Świecie
3. SP Laskowice
4. SP Tryl
5. SP Warlubie
6. SP 8 Świecie
7. Katolicka SP
8. SP Drzycim
9. SP Terespol
10. SP 3 Świecie