Gala Kujawsko-Pomorskiego Okręgu Żeglarskiego gościła w murach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Spotkali się na niej zawodnicy, trenerzy, komandorzy klubów żeglarskich, żeglarze oraz przedstawiciele samorządów lokalnych. – Była to okazja do wręczenia najważniejszych nagród minionego sezonu nawigacyjnego – relacjonuje przedstawicielka Yacht Clubu Morskiego „Columbus” ze Świecia Zofia Stawicka. – Tu nasz klub może pochwalić się sporymi osiągnięciami. Młodzi żeglarze Marcin Krzyżanowski oraz Oskar i Oliwier Szpręglewscy wywalczyli drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej Pucharu KPOZŻ oraz trzecie miejsce drużynowo w klasyfikacji Pucharu Prezesa KPOZŻ w klasie Optimist do lat 13. Oprócz tego Columbus został szczególnie wyróżniony za udział w tegorocznym Ogólnopolskim Programie PolSailing 2019, współorganizowanym przez Polski Związek Żeglarski wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Nagrodę z rąk prezesa PZŻ Tomasza Chamery otrzymali Anna Stawicka i Maciej Koszur. Nasz klub może pochwalić się także świetnymi wynikami w wyróżnieniach Spinaker 2019, gdzie zdobył aż sześć nagród, w tym między innymi w kategoriach: Kurs szkoleniowy roku 2019, który realizowany był przez Macieja Koszura i Eugeniusza Libeckiego, Rejs morski i śródlądowy roku 2019 prowadzony odpowiednio przez Eugeniusza Libeckiego na jachcie s/y „WDA” i Janusza Kałasa na jachcie s/y „Szanta” oraz wyróżnienie w kategorii Zorganizowany wypoczynek wakacyjny – za „Półkolonie pod Żaglami”, w których udział wzięło ponad 60 dzieci i młodzieży z naszego regionu. Warto podkreślić też, że wiceprzewodniczący rady miejskiej w Świeciu Tomasz Szamocki odebrał podziękowanie złożone na ręce burmistrza Krzysztofa Kułakowskiego za wspieranie żeglarstwa – zaznacza.

Spotkanie w Bydgoszczy było też okazją do wręczenia odznaczeń 95 lat PZŻ oraz Odznaczenia KPOZŻ za szczególne zasługi dla żeglarstwa. Oprócz tego podczas gali przedstawiono bliżej sylwetkę patrona szkoły podstawowej w Wierzchucinie Królewskim, pierwszego polskiego kapitana Rzeczypospolitej – kapitana żeglugi wielkiej Tadeusza Ziółkowskiego, a także akcję Fundacji Innowacja i Współdziałanie „Mamy foka na raka”, która razem we współpracy z Jacht Klubem Polskim w Bydgoszczy organizuje rejs po Morzu Bałtyckim dla osób z chorobami onkologicznymi na jachcie STS „Kapitan Borchardt”, w którym mogą bezpłatnie wziąć udział żeglarze, którzy zmagali się lub zmagają z chorobami onkologicznymi.

Gala zakończyła się oczywiście szantami, które śpiewał i grał Grzegorz GooRoo Tyszkiewicz, i poczęstunkiem dla uczestników.

Columbus nie osiada jednak na laurach. Od wiosny ruszają zajęcia szkółki żeglarskiej. Adepci tej dyscypliny trenować będą pod okiem Anny Stawickiej i Zdzisława Garczarka, najlepsi dostaną szansę reprezentowania klubu w regatach. Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem telefonu 503 087 573 (A. Stawicka). JAK