Drugiego maja ulicami Świecia mieszkańcy nieśli kilkudziesięciometrowy, biało-czerwony symbol Polski. Uroczystego charakteru i wyjątkowej oprawy nadawał pochodowi akompaniament Stowarzyszenia Orkiestry Dętej Świecie, a także tańczące do rytmu mażoretki.
Wśród idących w pochodzie dostrzec można było włodarzy miasta, harcerzy, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz mieszkańców. Przemarsz ruszył spod I Liceum Ogólnokształcącego, a zakończył się pod klasztorkiem. Tu zebrani odśpiewali hymn. Organizatorzy przypomnieli też, co oznaczają kolory, biały i czerwony i dlaczego nasza flaga ma właśnie te dwie barwy. – To ważna chwila dla nas – Polaków. Tu na ulicach powinny stać tłumy. Jak ktoś nie doznał czasów wojny i nie wie, co to niewola, to nie zrozumie, jak to ważna dla nas chwila – mówiła spoglądająca na przemarsz seniorka.
Później, na płycie rynku można było wysłuchać koncertu orkiestry. Niestety, nieprzyjemna pogoda sprawiła, że niewiele osób się na to zdecydowało.
Nieco lepiej z frekwencją było wieczorem, kiedy zaplanowany był Dancing Miejski. Mimo wiatru i deszczu całkiem sporo osób zdecydowało się przybyć na rynek i wziąć udział w zabawie. Zebrani mieli okazję podziwiać występy tancerek z zespołu Milhausen Dance Center. Nie trzeba ich było długo namawiać do wspólnych nauki podstawowych kroków cha chy, prowadzonej przez Pawła Milhausena.
MP