W uroczystym obrzędzie
Świętowanie rozpoczęło się w kościele Narodzenia NMP w Lnianie mszą św. dziękczynną odprawioną przez księdza Jerzego Dąbrowskiego, który poświęcił wieniec dożynkowy, chleb i owoce przyniesione przez gospodarzy do świątyni. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przemaszerował z Orkiestrą Dętą ze Świekatowa oraz pocztami sztandarowymi na boisko sportowe. Tam starostowie Danuta Suchomska i Jerzy Franke w uroczystym obrzędzie przekazali chleb wójt Zofii Topolińskiej, która podziękowała gospodarzom i z Ireną Jędryczką, przewodniczącą rady gminy, zaprosiła wszystkich zebranych do wspólnego biesiadowania. Przekazany chleb dzielony był wśród wszystkich uczestników przy radosnym koncercie świekatowskiej orkiestry.
Dożynkowe specjały i atrakcje
Na biesiadników czekały stoiska z różnorodnymi potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń z terenu gminy: z Błądzimia, Brzemion, Jeziorek, Lniana, Lubodzieża, Mszana i Mukrza. Panie częstowały gości specjałami kuchni lokalnej, które bardzo smakowały gościom. Profesjonalizm i przygotowanie kół gospodyń mogło zadziwiać dożynkowych gości pod każdym względem. Swoje stoisko miało również Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Wsi Sierosław „Razem Łatwiej”, które oferowało kręcone frytki. Czynne były stoiska z rękodziełem lokalnym, serwetami z haftem borowiackim, ozdobnymi wyrobami z drewna, a także kwiatami i przedmiotami codziennego użytku.
Można było kupić lecznicze zioła i kosmetyki, zmierzyć niedobór witamin specjalnym aparatem, zrobić zdjęcie w fotobudce, skorzystać z porady specjalisty w stoisku Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Minikowa. Przez cały czas czynne było wesołe miasteczko, strażacy prezentowali dzieciom sprzęt gaśniczy, powodzeniem cieszyły się także przejażdżki na kucykach, a do loterii fantowej ustawiała się długa kolejka. Zabawne i ciekawe konkursy rodzinne z nagrodami prowadziły Grażyna Śląska i Agnieszka Jasińska z urzędu gminy, pod którego patronatem dzieci zaprezentowały również przygotowane piosenki. Dożynki tradycyjnie zakończyły się zabawą taneczną, mającą wielu miłośników, którzy nie mogli się jej doczekać, w tym roku do tańca grał zespół Rolantic.
KK