Po wniesieniu wieńców dożynkowych przez poszczególne sołectwa do świątyni została odprawiona msza św. dziękczynna. Sprawował ją ks. kanonik Jerzy Mroczyński w koncelebrze z ks. kanonikiem Andrzejem Regentem. Homilię wygłosił ks. Marek Jażdżewski.
W mszy uczestniczyli nie tylko parafianie, ale również goście, m.in. wójt Dariusz Wądołowski, władze samorządowe, sołtysi, radni i wicestarosta powiatu świeckiego Franciszek Koszowski. W świątyni zostały poświęcone wieńce dożynkowe, a starostowie tegorocznych dożynek: Renata Górecka z Wałdowa i Patryk Nowakowski z Brzeźna wręczyli ks. Jerzemu bochen chleba. Dalsza część uroczystości odbyła się przy obelisku poświęconym Janowi Pawłowi II. W korowodzie za Orkiestrą Dętą GOKSiR Pruszcz pod batutą Tomasza Berenta na teren stadionu przemaszerowały delegacje z sołectw z terenu gminy Pruszcz z wieńcami oraz goście. Starostowie dożynek wręczyli bochen chleba wójtowi Dariuszowi Wądołowskiemu, po czym został połamany i rozczęstowany wśród ludzi.
W trakcie imprezy uhonorowano laureatów konkursu edukacyjnego „Listy do Ziemi 2019”. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów pierwszego etapu konkursu na szczeblu gminnym.
Nagrodzeni zostali: Szymon Pipowski – Przedszkole w Pruszczu, Jagoda Górska – Przedszkole w Serocku, Agata Archacka – SP Łowinek, Julia Rutkowska – SP Serock, Zuzanna Górecka – SP Pruszcz, Sebastian Prokop – SP Niewieścin.
Wyróżnieni: Natalia Dzikowska – Przedszkole Pruszcz, oddział w Zbrachlinie, Zofia Szymczak – Przedszkole Serock, Szymon Banaś – SP Niewieścin, Weronika Kitowska – SP Serock, Filip Stachecki – SP Pruszcz, Dominika Golińska – SP Łowinek. Nagrody ufundowane przez gminę Pruszcz oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu wręczali wójt Dariusz Wądołowski i Ewelina Grumbliniak.
Tę jedyną w roku imprezę uświetnili swoimi występami: Orkiestra Dęta GOKSiR Pruszcz, chór Retro pod kierunkiem Aliny Ackiewicz, Zespół Pieśni i Tańca „Krajna”, Zespół Taneczno-Wokalny „Szczodryca” z Mińska, tancerze Latino i kabaret Czwarta Fala.
Jak co roku poszczególne sołectwa przygotowują swoje stoiska, które zawsze przyciągają widzów nie tylko wystrojem, ale przede wszystkim produktami. Swoje punkty miały również firmy kosmetyczne, Bank Spółdzielczy Pruszcz, KRUS Świecie, gmina Pruszcz czy też Niewieścin – królewskie wędliny. Warto było zajrzeć na stoisko Darka Stachowskiego, na którym można było przebierać w różnych gatunkach miodów. Nie zabrakło darmowej grochówki, którą dla uczestników dożynek przygotował Kuba.
Sporo atrakcji miały jak zawsze dzieci. Było wesołe miasteczko z wieloma atrakcjami czy też cieszące się powodzeniem stoisko, na którym można było przeprowadzić konkurencje na wirtualnym torze rajdowym (WRC) i wyścigowym (F1).
Spora kolejka jak zawsze ustawiła się do jazdy na koniach, było można również obejrzeć różne zwierzęta i ptaki, a także gady w małej zagrodzie.
Dla żądnych sportowych wrażeń GOKSiR oraz Edward Grudzień zorganizowali rajd rowerowy na trasie 30 km.
W trakcie imprezy wolontariusze z Gawrońca zbierali datki dla chorej na serce pięcioletniej Lenki Cerajewskiej, która musi mieć kosztowną operację.
Na zakończenie dożynek zabawę poprowadzili Maciej i Filip Wirwiccy. Spikerami byli: Justyna Kucharko i Artur Nowak.
A kim są tegoroczni starostowie dożynek?
Renata Górecka wraz z mężem gospodaruje w Wałdowie na 11 hektarach, gdzie dominującą częścią jest produkcja truskawek. Na polu jest nawadnianie, co pomaga, tak jak w tym roku, przy okresach dłuższej suszy. Uprawa jest dość dochodowa – bardziej niż zboże, ale bardzo pracochłonna. Truskawki uwielbiają zarówno chwasty, jak i choroby grzybowe. Właściciele plantacji kształcą się, uczestnicząc w szkoleniach niemal w całym kraju. Są zwolennikami ekologicznych środków zabezpieczających owoce przed grzybami. Oboje przejdą niedługo na emeryturę, ale jest następca, córka – pasjonatka.
Patryk Nowakowski gospodaruje na 20 hektarach w Brzeźnie. Jest absolwentem Technikum Rolniczego w Karolewie. Zdecydowana większość jego pola jest obsiana zbożami, 3 ha rzepakiem. Dochód ze sprzedaży tego ostatniego przeznacza na dokupienie zbóż dla trzody. Zajmuje się produkcją trzody w cyklu zamkniętym. Rocznie oddaje do skupu ponad 100 tuczników. Jako młody rolnik kilka lat temu skorzystał z funduszy unijnych i kupił nowy ciągnik rolniczy.
W pracy pomagają mu rodzice, chociaż są już na emeryturze.
KP