Korowód poprowadzony tradycyjnie przez miejscową orkiestrę dętą pod batutą Tadeusza Kostańskiego dotarł na stadion sportowy, gdzie rozpoczęto uroczystości dożynkowe. Zapoczątkowała je msza św. polowa, którą odprawił i homilię wygłosił ks. Paweł Sitarek. Poświęcił również wieniec dożynkowy, który został uwity przez sołectwo Lipienica, oraz chleb, który przynieśli tegoroczni starostowie: Magdalena i Andrzej Iwiccy.
Bochen uroczyście został przekazany wójtowi Markowi Topolińskiemu i przewodniczącej Rady Gminy Świekatowo Ewelinie Ledzińskiej. Po oficjalnych wystąpieniach częstowano gości kawałkami tego właśnie chleba.
Na scenie wystąpiły kapela podwórkowa Cynamony z Bydgoszczy, Orkiestra Dęta OSP Świekatowo wraz z mażoretkami, Zespół Pieśni i Tańca „Lubawuszka” z Mińska, a także solistki z Regionalnej Akademii Piosenki z Pruszcza, którą kieruje Andrzej Żółkoś. Zaśpiewały: Aurelia Bruzdewicz, Martyna Ryszkowska, Kinga Krawczyk oraz Ola Wozińska. Nie zapomniano o dzieciach, które uwielbiają takie imprezy – były wata cukrowa, konkursy z nagrodami, można było pojeździć na koniach. Dla wszystkich pyszną grochówkę przygotowała La Siesta Estremo. O stoiska z lokalnymi potrawami zadbały sołectwa z terenu gminy Świekatowo.
Powoli nadchodzi jesień, więc na stadionie pojawiła się też wystawa drzewek i krzewów ozdobnych.
Na zakończenie dożynek mieszkańcy chętnie uczestniczyli w zabawie tanecznej przy dźwiękach serwowanych przez DJ-a Zenasa.
Imprezę poprowadził Sławomir Partyka.
KP