Gmina przekazała działkę, a ŚTBS przygotowało projekt i stara się o kredyt na budowę 48-mieszkaniowego bloku. – Nasz wniosek przeszedł pierwszy etap weryfikacji – mówi Andrzej Rek, prezes Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Ale ostateczna decyzja banku będzie w połowie roku. Już zaczęliśmy zbierać wnioski chętnych osób na mieszkania w nowym budynku – dodaje. Blok stanie na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Paderewskiego. Będzie w nim 48 mieszkań. Budowa ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2021 r.
Mieszkania, które oddajemy ludziom, są w stanie gotowym do zamieszkania – opisuje Rek. – Jest biały montaż oraz ściany pomalowane na biało. W kuchni i łazience są położone kafelki, a na korytarzu i w pokojach panele podłogowe. W zależności od liczby domowników można starać się o mieszkania od 45 do 60 m kw. – dodaje.
Przypomnijmy, że mieszkanie z ŚTBS mogą dostać osoby, które pracują na terenie gminy Świecie i u których w gospodarstwie domowym żadna z osób nie jest właścicielem bądź współwłaścicielem mieszkania lub domu. Dodatkowo trzeba spełnić jeszcze kryteria dochodowe, ale nie są one wygórowane. – Trzeba się liczyć z tym, że chętni będą musieli jeszcze w tym roku wpłacić opłatę partycypacyjną, która wynosi około 50 tys. zł [jest to zwrotna opłata w wysokości 30 proc. kosztów budowy mieszkania – przyp. red.] – podkreśla Rek. Atrakcyjne dla mieszkańców mogą być jednak czynsze, które będą wynosiły około 11,5 zł za m kw.
Prezes ŚTBS zapowiada, że jeśli budowa ruszy, zaczną się przygotowania projektu budowlanego kolejnego budynku. Tym bardziej że po wielu latach inwestowania w bloki socjalne gmina postawiła teraz na mieszkania dla osób średniozamożnych, czyli korzystających ze ŚTBS. Tak jak do tej pory miasto przekazuje towarzystwu działki pod budowę oraz wsparcie finansowe na budowę – około 20 proc. kosztów przedsięwzięcia.
ACZ