Tegoroczne głosowanie przebiegało wyłącznie za pośrednictwem kuponów, zmiana formuły głosowania nie wpłynęła na popularność naszego plebiscytu. Dostarczyli państwo do naszej redakcji 656 kuponów, co dało łącznie 36 080 głosów.
Jak co roku wytypowaliśmy 25 kandydatów reprezentujących różne dyscypliny sportowe. Wśród nich znaleźli się stali bywalcy, jak Jakub Słomiński, Krystyna Kuta czy Michał Kulpa, ale nie brakowało też debiutantów, zarówno jeśli chodzi o samych sportowców, jak i kluby czy stowarzyszenia sportowe. Po raz pierwszy mogliśmy wybierać np. pływaka z Olimpii Świecie czy zapaśniczkę z Suplesu Lniano.
Rywalizacja, jak na plebiscyt sportowy przystało, była bardzo zacięta. W czołowej dziesiątce różnica między pierwszym i ostatnim wyniosła nieco ponad 450 głosów, wielu kandydatom zabrakło kilkunastu czy kilkudziesięciu punktów, żeby się w niej znaleźć.
Po zliczeniu głosów okazało się, że najpopularniejszym sportowcem w państwa ocenie jest Gabriela Sulecka, która zgromadziła ich 1987. Wyprzedziła lekkoatletów Michała Kulpę i Alicję Barszcz. Tuż za podium znalazł się szachista Fabian Spionkowski.
Najpopularniejszych sportowców nagrodzili nasi partnerzy, którymi byli: Starostwo Powiatowe w Świeciu, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, Centrum Kształcenia APIS w Świeciu, Centrum Sport Zdrowie Kondycja Piotra Szewczuka i Park Wodny w Świeciu.
Podsumowanie plebiscytu było jak zwykle okazją do wręczenia nagród starosty osobom związanym ze sportem w różnych wymiarach. W tym roku takie wyróżnienia otrzymali: Łukasz Miedzik – pochodzący z Grupy bobsleista, członek kadry narodowej, medalista mistrzostw Polski, uczestnik mistrzostw i pucharów świata oraz mistrzostw Europy, a także pierwszy sportowiec, który nasz powiat reprezentował podczas zimowych igrzysk olimpijskich, Tomasz Keller – prezes spółki Vistula Park, która zarządza halą widowiskowo-sportową i Parkiem Wodnym, a od niedawna również ośrodkiem wypoczynkowym w Decznie, pomysłodawca i współorganizator rozgrywek Stalex Ligi, Świeckiej Amatorskiej Ligi Koszykówki, inicjator wielu imprez sportowo-rekreacyjnych, jak chociażby Białe Ferie na Hali, Julia Pliszka, trenerka lekkoatletyki we Wdzie Świecie, której grupa biegaczy robi z roku na rok coraz większe postępy. Największe sukcesy jako trenerka osiągnęła dotychczas z Aleksandrą Piotrowską, która na swoim koncie brąz mistrzostw Polski sztafet, złoto mistrzostw makroregionu, a także jako pierwszy sportowiec z naszego regionu wygrała finał ogólnopolski Czwartków Lekkoatletycznych w biegu na 60 m, niepokonana była też w finale międzynarodowym tej imprezy. Aktualnie w biegach na dystansach 60 m i 200 m ma w swojej kategorii najlepsze czasy w Polsce.
Gościem specjalnym podsumowania plebiscytu był Łukasz Miedzik, który opowiadał o swojej karierze sportowej i o udziale w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu.
Wszystkim sportowcom biorącym udział w plebiscycie gratulujemy. Jesteśmy dumni z tego, że nasza redakcja ma zaszczyt pisać o waszych sukcesach.
JAK
10 finalistów Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca 2018 roku
1. Gabriela Sulecka – nordic walking – 1987 głosów
2. Michał Kulpa – lekkoatletyka – 1853
3. Alicja Barszcz – lekkoatletyka (LUKS Serock) – 1801
4. Fabian Spionkowski – szachy (Gambit Świecie) – 1776
5. Natalia Kierzkowska – zapasy (Suples Lniano) – 1743
6. Mikołaj Klonowski – pływanie (Olimpia Świecie) – 1700
7. Krystyna Kuta – lekkoatletyka (LUKS Serock) – 1628
8. Oliwia Ziółkowska – siatkówka (Spartakus Lniano) – 1605
9. Igor Ziółkowski – siatkówka (Spartakus Lniano) – 1543
10. Patryk Jaje – kick-boxing (Wda Świecie) – 1534