W uroczystościach uczestniczyli jubilaci z OSP Buczek, a także druhny i druhowie z Czerska Świeckiego, Dubielna, Jeżewa i Osłowa oraz Maciej Rakowicz – wójt gminy Jeżewo, Sławomir Stefan – przewodniczący rady gminy, Barbara Studzińska – starosta powiatu świeckiego i zastępca KP PSP bryg. Andrzej Rafalski.
Strażackie święto było okazją do podziękowania strażakom za ich poświęcenie i trud w niesieniu pomocy. W tym roku te podziękowania miały szczególny wymiar i w dużym stopniu nawiązywały do ogromnego pożaru w Dubielnie. Włodarze zgodnie stwierdzili, że gdyby nie zaangażowanie i ofiarność strażaków, ta tragedia mogłaby mieć jeszcze większy zasięg. Szczególne powody do wdzięczności miał Sławomir Stefan, przewodniczący rady gminy. – Jak zapewne wszyscy państwo wiedzą, jestem leśniczym w leśnictwie Taszewo. Pożar miał miejsce na terenie mojego leśnictwa. Zagrożone były również budynki leśniczówki. Tym bardziej jestem bardzo wdzięczny wszystkim strażakom za niestrudzone działania – podkreślił, wręczając na ręce Macieja Warczaka, członka zarządu OSP Buczek, symboliczny bukiet kwiatów. On też jako kierowca i gospodarz remizy z rąk wójta otrzymał klucze do wozu bojowego. – Nie jest tajemnicą, że fizycznie renault master już od jakiegoś czasu znajduje się w garażu naszej jednostki. Przeszedł już nawet chrzest bojowy podczas wspomnianych pożarów – przyznał Warczak. – Warto wspomnieć, że na zakup pojazdu złożyły się: gmina Jeżewo, starostwo powiatowe w Świeciu, nadleśnictwo Dąbrowa, firma Prosiaczek, Agri Plus oraz Bioelektrownia, za co bardzo dziękujemy – dodał.
Święto strażaka było tradycyjnie okazją do wręczenia oznaczeń i wyróżnień. Zrobił to prezes zarządu gminnego ZOSP Jerzy Lemańczyk.
Uchwałą prezydium zarządu oddziału wojewódzkiego województwa kujawsko-pomorskiego związku OSP RP złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni: Sławomir Sikora i Piotr Ryżek z OSP Buczek oraz Artur Helwig z OSP Czersk Świecki.
Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni: Jolanta Guz, Janina Kortas, Gabiela Dzienia, Teresa Helwig, Jadwiga Helwig oraz Adam Żurawski, wszyscy z OSP Czersk Świecki.
Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Marcin Zagert, Tomasz Antoszewski, Zbigniew Antoszewski, wszyscy z OSP Czersk Świecki, oraz Paweł Ryżek z OSP Buczek.
Odznaką za wysługę 40 lat zostali odznaczeni: Marian Łagódka z OSP Buczek oraz Roman Muzioł i Krzysztof Babula z OSP Czersk Świecki.
Specjalne dyplomy uznania za wieloletnią pracę społeczną otrzymali druhowie świętującej jednostki: Kazimierz Warczak, Maciej Warczak i Sławomir Sikora.
Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na tradycyjny poczęstunek do remizy strażackiej.
MP