Od kiedy zaczęła obowiązywać nowa ustawa o prawie wodnym, która nałożyła na gminy podatek za odprowadzanie deszczówki i wody z roztopionego śniegu, samorządy szukają nowych rozwiązań, żeby ograniczyć opłaty.
Świecie stawia na parkingi z nawierzchni przepuszczalnej. – Jeszcze w tym miesiącu chcemy przeznaczyć 40 tys. zł na budowę takiego placu przy ulicy Żwirki i Wigury – opowiada Paweł Knapik, wiceburmistrz Świecia. – To nowa technologia i obecnie testujemy ją na ulicy Różanej. Jeśli się sprawdzi, to kolejne parkingi będziemy robili w ten sam sposób – dodaje.
Miasto chce w ogóle zmienić swoje podejście do oszczędzania wody i wprowadzić więcej innowacyjnych rozwiązań. – Cały czas mamy kłopot z niskim poziomem wody na Dużym Blankuszu i Małym Blankuszu – tłumaczy Knapik. – Zbiorniki są obecnie zasilane z wód opadowych, a jak deszcz długo nie pada, to jest problem. Przy Małym Blankuszu będziemy utwardzać wjazd na tyłach znajdujących się w pobliżu pawilonów handlowych. Wodę spływającą po deszczu chcemy wpuszczać w rów, który kiedyś był małym strumykiem, a obecnie wysechł i prowadzi wprost do Małego Blankusza – dodaje.
Miasto zleciło też badania źródła Marianki, obecnie nieczynnego, a – jak się okazuje – jeszcze aktywnego. – W jego pobliżu ciągle wybija na powierzchni woda i teren w niektórych miejscach jest stale podmokły – opowiada Knapik. – Musimy sprawdzić, ile jest tam wody i jak można ją wykorzystać. Myślimy o zasileniu ze źródła Dużego Blankusza albo terenów zielonych – dodaje.
Urzędnicy pracują też nad koncepcją dopłat do instalacji domowych, które wykorzystywałyby wodę deszczową do np. podlewania ogrodu. – Na początek pewnie niewiele osób by z tego skorzystało – mówi wiceburmistrz. – Jednak gdy mieszkaniec planuje budowę domu albo jego remont, warto już teraz pomyśleć o instalacji odprowadzającej deszczówkę z rynien, np. do dużej beczki – dodaje.
Projekt uchwały w tej sprawie ma być gotowy jesienią tego roku. – Na razie nie chciałbym mówić o przewidywalnych kwotach dopłat, bo jeszcze tego nie przeliczaliśmy – dodaje.
KAR